VyhledáváníSpolek pro vojenská pietní místa, o. s., se věnuje projektu mapování vojenských pietních míst (VPM) od roku 2004. Za tu dobu se mu podařilo zmapovat přes 14 000 VPM a z výsledku své činnosti sestavit dvě publikace.

Autorem základní myšlenky spolku je jeho místo místopředseda Vladimír Štrupl: „Chodil jsem do školy okolo pamětní desky padlému v Květnovém povstání v r. 1945 v Praze 6 a někdy po roce 1989 najednou deska zmizela. A tu a tam další, na které jsem si pamatoval. A tak mě až zamrazilo z toho, že by časem klidně mohly zmizet všechny. A to nechci připustit. Začal jsem tyto pamětní desky evidovat. Jsem přesvědčen, že na oběti válek a na to, zač tito lidé zemřeli, se v žádném případě nesmí zapomenout!“

Zatím nejdále pokročila činnost spolku ve čtyřech lokalitách, a to v okrese Jeseník ve městech Beroun a Český Brodě a v Praze 7. Evidence tamních VPM se podařilo dotáhnout do konečné a úplné podoby, takže mohly být vydány v elektronické podobě (na http://www.vets.estranky.cz/clanky/Download/knihovna-spolku-pro-vojenska-pietni-mista_-o_s_) a poslední dvě místa vyšla i ve formě tištěných brožur.

 

Martin Brynych, místopředseda spolku k tomu uvádí: „Zatím vydané svazky mají čísla 1 a 100, protože čísla 1-99 jsou vyhrazena pro okresní řadu a čísla nad 100 pro další série (městská, účelová). Vydáváme je ve spolupráci s ČsOL a dostupné jsou zdarma, buď v papírové podobě (k dispozici u našeho spolku a na ČsOL) anebo v elektronické podobě, jak výše uvedeno.

V zjednodušené podobě také Spolek pro vojenská pietní místa, o. s., mapuje zahraniční VPM, která nemají vztah k Česku nebo k Slovensku. A aby mapování VPM šlo kupředu ještě rychleji, připravil spolek na letošní rok soutěž „Liga přispěvatelů“ – samozřejmě v tom, kdo objeví a předá k evidenci nejvyšší počet dosud neevidovaných VPM v ČR (viz http://www.vets.estranky.cz/stranka/soutez). Soutěž končí 31. října 2010, takže šanci má opravdu každý.

A kdo by měl zájem seznámit se s prací spolku blíže, řadu zajímavostí najde na stránkách spolku na Facebooku (http://www.facebook.com/group.php?v=wall&ref=nf&gid=191163113584).

Připravila: Jitka Lenková

Související odkazy:

http://www.vets.estranky.cz/clanky/csol-cesky-brod/distribuce

 

 

 

PartneřiNavštivte© 2015 Českoslovenká obec legionářská
patka