VyhledáváníTak jako každý rok jsme se  zúčastnili Terezínské tryzny, která se letos konala 16. 5. 2010. Pozvání od nás poprvé přijali redaktoři Kladenského deníku, členové 17. župy Fr. Holého Slaný a Baráčnické obce Komenský Kvíc – Kvíček.

Čestná stráž

Program tryzny byl tradiční, hlavní projev přednesl předseda Senátu Přemysl Sobotka. S projevem vystoupila rovněž Anděla Dvořáková předsedkyně ÚV ČSBS, která znovu připomněla, jak je nutné nebýt lhostejný k narůstajícímu neonacismu a vyjádřila přesvědčení, že utrpení terezínských vězňů nebude nikdy zapomenuto. Pietního aktu se zúčastnil  premiér ČR Jan Fischer,  velvyslanci z řady zemí a další zástupci politického a veřejného života, členové ČsOL a ČSBS. Tryzna byla ukončena křesťanskou a židovskou modlitbou a odchodem čestné stráže.

Po ukončení oficiálního programu jsme si prohlédli Malou pevnost. První vězni do Malé pevnosti přišli 14. 6. 1940, do konce války  vězením prošlo na 32 000 zatčených, z toho 5000 žen. Byli to zejména Češi, ale také občané Sovětského svazu, Polska, Belgie a dalších států. V roce 1945 k nim přibyli britští a francouzští váleční zajatci. Zvlášť velmi těžký byl osud vězněných Židů. Pro většinu z nich se stala pevnost přestupní stanicí, odkud odcházeli do koncentračních táborů, kde jich na 5500 zahynulo.

 

Účastníci Terezínské tryzny s předsedkyní ÚV ČSBS Andělou Dvořákovou

V září 1945 byl založen Národní hřbitov, kde jsou pochovány ostatky asi 10 000 obětí. Československá vláda rozhodla zřídit Památník Terezín v roce 1947.

Zástupci Jednoty ČsOL Kladno uctili památku umučených vězňů.

Celkem se tryzny zúčastnilo asi 1000 účastníků. Z naší organizace přijelo 40 účastníků. Při zpáteční cestě všichni podepsali protestní petici, ve které je vysloven požadavek okamžitého odstranění pomníku nacistů na lesním hřbitově v Novém Boru.

Společné foto účastníků Terezínské tryzny

Text: Eva Armeanová

Foto: Kateřina Husárová, Stanislav Pítr

Související odkazy:

http://kladensky.denik.cz/zpravy_region/tryzna20100518.html

http://www.pamatnik-terezin.cz/showdoc.do?docid=69

 

 

 

 

 

 

 

PartneřiNavštivte© 2015 Českoslovenká obec legionářská
patka