VyhledáváníJednota Mladá Boleslav srdečně zve na znovuodhalení pamětní desky padlých zaměstnanců automobilky Škoda Auto, které se bude konat 28. října 2010 ve 14 hodin u tzv. 3. brány vchodu do závodu (z Laurinovy ulice).

Tato pamětní deska byla odhalena v prostorách závodu v prvních poválečných dnech zaměstnancům Václavu Bubákovi a Bohumilu Doušovi, kteří padli 5. května 1945 v prostoru dnes bývalé 3. brány. V roce 1991 byla deska při přestavbě budovy, na níž byla umístěna, sňata. K jejímu znovuodhalení dojde až díky iniciativě naší Jednoty Mladá Boleslav v letošním roce.

Co se vlastně stalo onoho revolučního 5. května roku 1945? Příslušníci německého wehrmachtu v nákladních vozech pronikli do prostoru závodu, aby zcizili pohonné hmoty. Při opouštění závodu se jim do cesty postavil se zbraní v ruce účetní Bohumil Douša. Příslušník závodní stráže na něj namířil samopal, což spatřil Václav Bubák a skočil na Doušu, aby jej srazil k zemi a zachránil mu tím život. V tom se ozvaly výstřely. Bohumil Douša byl na místě mrtev a Václav Bubák zemřel téhož dne po převozu do nemocnice. Jejich jména tak jsou zapsána na samém začátku seznamu obětí květnové revoluce v Mladé Boleslavi.

Text: Tomáš Pilvousek

Související odkaz: http://www.csol-mb.net/

Pozvánka v pdf viz příloha

PartneřiNavštivte© 2015 Českoslovenká obec legionářská
patka