VyhledáváníÚčast delegace ČsOL na Remembrance Sunday 2018 (Cenotaph March) v Londýně

Československá obec legionářská má v letošním roce opět možnost zapojit se do akce nazvané "Remembrance Sunday", slavnostní přehlídky před londýnským Cenotaphem u příležitosti oslav konce první světové války. 

Číst dál: Účast delegace ČsOL na Remembrance Sunday 2018 (Cenotaph March) v Londýně

Národní pouť ČsOL do Francie: 100. výročí přísahy v Darney

Jak jsme již avizovali, 30. června si připomínáme 100. výročí přísahy našich legionářských jednotek v Darney a jejich následného bojového nasazení na západní frontě v Alsasku. Při této příležitosti pořádá ČsOL ve spolupráci s MO ČR autobusovou pouť do Francie, kde si přímo v Darney za účasti francouzského prezidenta Emanuela Macrona, českého a slovenského předsedy vlády a dalších významných hostů, připomeneme výročí této přísahy. 

Číst dál: Národní pouť ČsOL do Francie: 100. výročí přísahy v Darney

Legionáři obnovují památník v Hradci Králové

Na rohu křižovatky ulic ČSA a Divišovy v centru Hradce Králové v těchto dnech roste kamenný základ památníku poručíka Jana Gayera a padlých legionářů z první světové války. Ten na stejném místě stál již od roku 1937, než jej za pouhé tři roky zničili nacisté. Odhalení obnoveného památníku, který bude věrnou kopií původního, proběhne v neděli 10. června z iniciativy Československé obce legionářské a za přispění města Hradec Králové a Ministerstva obrany České republiky. 

Číst dál: Legionáři obnovují památník v Hradci Králové

Zahájení výstavy k 100. výročí Československa v Bratislavě

Generálové Emil Boček, Václav Kuchynka a pplk. Tichomír Mirkovič, váleční veteráni druhé světové války z Československé obce legionářské byli členy oficiální delegace předsedy České vlády Andreje Babiše a společně zahajovali s předsedou Slovenské vlády, Česko-Slovenskou a Slovensko-Českou výstavu v Bratislavě. 

Číst dál: Zahájení výstavy k 100. výročí Československa v Bratislavě

Střelecký memoriál Jaroslava Šámala

O první dubnové sobotě opět zahřměly na střelnici v Chloumku u Mělníka výstřely z historických vojenský pušek. Tak jako každým rokem se konal pod taktovkou mladoboleslavské jednoty Československé obce legionářské další ročník tradičního střeleckého memoriálu br. Jaroslava Šámala, který v letošním osmičkovém roce nesl příznačně pořadové číslo 8. 

Číst dál: Střelecký memoriál Jaroslava Šámala

Jarní střelecká soutěž tachovské jednoty

Dne 7. dubna 2018 proběhla střelecká soutěž o putovní pohár předsedy Jednoty ČsOL v Tachově "Jaro 2018". Střelecká soutěž se uskutečnila na střelnici Rychta v Tachově. Akce byla propagována v místním tisku, na místě vyvěšeno logo MO a ČsOL. 

Číst dál: Jarní střelecká soutěž tachovské jednoty

Červnové zahraniční poutě ČsOL

V letošním létě si 30. června připomínáme 100. výročí přísahy našich legionářských jednotek v Darney a jejich následného bojového nasazení na západní frontě v Alsasku. Slavnostní přísaha před prezidentem Francouzské republiky Raymondem Poincaré a tajemníkem Československé národní rady v Paříži Edvardem Benešem byla důležitým mezníkem při cestě ke vzniku našeho samostatného státu. Večer před přísahou totiž francouzský ministr zahraničních věcí Stéphen Pichon oznámil našim vedoucím pracovníkům, že francouzská vláda uznává Československou národní radu v Paříži za základ československé vlády a že uznává nároky československého národa na samostatný stát. I proto byl rozkazem prezidenta republiky Václava Havla č. 10 ze dne 7. února 2002 stanoven 30. červen Dnem ozbrojených sil České republiky. 

Číst dál: Červnové zahraniční poutě ČsOL

Nahlédnutí do života obyvatel Protektorátu Čechy a Morava

V den 79. výročí vzniku Protektorátu Čechy a Morava, v pátek 16. 3. 2018, se v prostorách Národního památníku hrdinů heydrichiády uskutečnila přednáška dvojice členů Československé obce legionářské přibližující každodenní život protektorátních obyvatel. Nejprve od 14 hodin pro studenty gymnázia, následně od 18 hodin pro širokou veřejnost. Nutno podotknout, že odpolední přednášku pro studenty navštívilo o poznání více lidí, což u podvečerní přednášky vynahradil zvýšený zájem. Přednášející ses. Štěpánku Skálovou a br. Petra Tolara doprovodili promítané fotografie i videa, stejně jako mnoho originálních dokumentů, oděvů a doplňků. 

Číst dál: Nahlédnutí do života obyvatel Protektorátu Čechy a Morava

79 let od smutného výročí okupace nacistickým Německem

"Je ráno 15. března 1939. V půl sedmé zapnu rádio. Po špatné noci téměř s hrůzou, co nám chystá nevlídný den. Znělka liblické stanice, špatné znamení. A nato hlasatel hlásí zastřeným hlasem, v němž jsou cítit slzy: 'Dnes v šest hodin ráno začalo vojsko říšskoněmecké obsazovati Čechy a Moravu.' Dala jsem se do pláče a šeptala divoká slova, snad jsem v té chvíli šílela z nejhorší bolesti. Babička plakala také. Myslila jsem na muže a otce, na budoucnost, jež se v té chvíli rozevřela jako jícen pekla. Co nás mohlo potkat těžšího než tato muka? Naše krásná vlast, naše bohatýrská armáda – má zmizet z povrchu zemského? A my stojíme a klesáme s ní!" (Ze vzpomínek manželky plk. Jaroslava Bukvičky, paní Marie Bukvičkové.) 

Číst dál: 79 let od smutného výročí okupace nacistickým Německem

168. výročí narození TGM v Bruntále

V sobotu 24. března 2018 si členové bruntálské jednoty připomněli 168. výročí narození našeho prvního prezidenta T. G. Masaryka. 

Číst dál: 168. výročí narození TGM v Bruntále

75. výročí smrti Jana Kudliče

V uplynulých dnech jsme si připomínali 75. výročí bitvy u Sokolova. Odkaz bitvy je dnes vnímán zejména z pohledu prvního významného působení vojáků 1. čs. samostatného praporu v SSSR. Jedním z vojáků, kteří u Sokolova bojovali a nakonec i položili svůj život, byl také Jan Kudlič. 

Číst dál: 75. výročí smrti Jana Kudliče

Výročí okupace okleštěného Československa

Ve čtvrtek 15. března uplynulo již 79 let od okupace zbytku Čech a Moravy. U příležitosti tragického výročí našich dějin uspořádala Československá obec legionářská ve spolupráci s Ministerstvem obrany ČR na Hradčanském náměstí v Praze u sochy zakladatele československého státu prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka tradiční pietní akt věnovaný památce obětí politické a rasové perzekuce v době okupace. 

Číst dál: Výročí okupace okleštěného Československa

Se zbraní v ruce bránili před 79 lety svou vlast

Ve středu 14. března 2018 si vedení města a občané Frýdku-Místku, členové ČsOL, ČSBS a KVH připomněli 79. výročí hrdinného boje obránců Czajankových kasáren v Místku. 

Číst dál: Se zbraní v ruce bránili před 79 lety svou vlast

Bachmač - mezník čs. legií v Rusku

Snahy Československé obce legionářské a jejího projektu Legie 100 se nezadržitelně přiblížily svému vyvrcholení. Jubilejní rok 2018 byl pro nás dlouho vzdálenou metou. A přece stojíme tváří v tvář naplňujícímu se století, které nás dělí od vzniku československého samostatného státu. 

Číst dál: Bachmač - mezník čs. legií v Rusku

XI. společenský večer v Kroměříži

Slavnostní fanfára rozezněla dne 16. února 2018 o 20. hodině historický společenský sál v Kroměříži, na parket vpochodovaly čestné jednotky Kroměřížských ostrostřelců a členů ČsOL v dobových uniformách, aby udělaly uvítací špalír. 

Číst dál: XI. společenský večer v Kroměříži

Sté výročí vzpoury námořníků v Boce Kotorské

Poslední rok světového válečného konfliktu byla situace uvnitř Rakousko-Uherska již neudržitelnou. Vojenskou porážku předcházelo mnoho projevů nespokojenosti obyvatelstva, ale i samotných válkou vysílených vojáků, kteří nosili rakousko-uherský stejnokroj. K významnému projevu nesouhlasu došlo počátkem února 1918 v rakousko-uherské námořní základně v Kotorském zálivu. 

Číst dál: Sté výročí vzpoury námořníků v Boce Kotorské

Legie do škol

"Bez Sokola by nebylo legií, bez legií by nebylo Československa." To prohlásil president Tomáš Garrigue Masaryk po vzniku republiky. Dnes, celé jedno století od těchto událostí, se na tuto naší historii trochu zapomíná. A to i přesto, že do legií vstupovali Čechoslováci dobrovolně, bojovali za myšlenku samostatného státu a mnoho z nich za ni položilo svůj život. Svou odvahou, odhodlaností a padlými bratry však dokázali dohodovým mocnostem, že jsou ochotni za ideu samostatnosti obětovat to nejcennější, vlastní život. Dohodové státy pak podpořily vznik Československa. 

Číst dál: Legie do škol

SILVER A v paměti tří generací (2018)

Paraskupina SILVER A byla na území Protektorátu Čechy a Morava vysazena 29. prosince 1941 společně se skupinami ANTHROPOID a SILVER B. Úkolem SILVER A bylo zajistit radiové spojení mezi domácím a exilovým odbojem, vybudovat zpravodajskou síť a koordinovat domácí odboj. 

Číst dál: SILVER A v paměti tří generací (2018)

Výrazné oživení činnosti Jednoty ČsOL v Poděbradech v minulém roce

Když se po posledním rozloučení se zesnulým předsedou br. Josefem Bacílkem několik aktivních členů jednoty v čele s novým předsedou br. Zdeňkem Talířem zamýšlelo nad další činností a potřebným omlazením, tak se o členství přihlásilo 13 převážně mladších členů KVH Druhý pluk Nymbursko pod vedením br. Jaroslava Kupce. 

Číst dál: Výrazné oživení činnosti Jednoty ČsOL v Poděbradech v minulém roce

Návštěva u válečné veteránky Olgy Mauleové

Tak jako každým rokem jsme 3. ledna navštívili válečnou veteránku Olgu Mauleovou. Členové ČsOL Kladno jí přišli popřát k 92. narozeninám. Vždy se na setkání těšíme, protože "naše Olinka" – jak jí říkáme – je dobrou vypravěčkou a společně s manželem se skvěle doplňují. Celý život jsou si vzájemně oporou a ani v letošním roce tomu není jinak. Vzali se v roce 1948, takže letos oslaví již 70 let společného života. 

Číst dál: Návštěva u válečné veteránky Olgy Mauleové

Přednáška pro školáky i pietní akt za umučené vlastence

V pátek 26. 1. 2018 uspořádal Národní památník hrdinů heydrichiády (Vojenský historický ústav Praha) ve svých prostorách ve spolupráci s Československou obcí legionářskou vzpomínkou akci k 75. výročí poprav českých vlastenců, které proběhly 26. ledna 1943 v koncentračním táboře Mauthausen. 

Číst dál: Přednáška pro školáky i pietní akt za umučené vlastence

5. ročník zimného Legiomaršu

V dňoch 26.–28. januára 2018 sa uskutočnil 5. ročník pripomienky "sedemdňovej vojny", ktorá sa odohrala v januári 1919 v rámci zabezpečenia hraníc a územnej integrity mladej Československej republiky. Súčasťou podujatia je pochod z rôznych smerov (Návsí, Bystřice nad Olší alebo Nýdek) na vrchol Polední (672 m n. m.), pietny akt pri pomníku generála Josefa Šnejdárka a pietny akt na cintoríne pochovaných padlých čs. legionárov na cintoríne v Orlovej. 

Číst dál: 5. ročník zimného Legiomaršu

Nesmíme zapomínat

Dne 26. ledna 2018 jsme společně se studenty Střední průmyslové školy Zengrova v Ostravě-Vítkovicích vzpomenuli v Sadu Dr. Milady Horákové památku obětí holocaustu. Setkání se zúčastnil i hejtman Moravskoslezského kraje, zástupci ČsOL Jednoty Ostrava 2, ČSBS Ostrava, Sokolské župy Moravskoslezské, Klubu veteránů Policie ČR, Náboženské obce Církve československé husitské a další, kterým Den památky obětem holocaustu a předcházení zločinům proti lidskosti není cizí. 

Číst dál: Nesmíme zapomínat

V Orlové si připomenuli 99. výročí Sedmidenní války

Město Orlová se v posledním lednovém týdnu stalo místem, kde jsme si připomenuli 99. výročí Sedmidenní války. Na městském hřbitově se nejprve ve středu 24. ledna sešli studenti orlovských škol, studenti z Českého Těšína a Bohumína. Přítomni byli zástupci Muzea Těšínska, Československé obce legionářské a Matice slezské. 

Číst dál: V Orlové si připomenuli 99. výročí Sedmidenní války

V Žamberku si připomněli odbojovou skupinu BARIUM

V sobotu 20. ledna 2018 se u domu rodiny Žabkových v Žamberku – Polsku připomínalo 73. výročí dopadení úspěšné paraskupiny Barium gestapem. Pietního aktu se již tradičně zúčastnilo velké množství zájmových sdružení a spolků, vzácných hostů a veřejnosti. 

Číst dál: V Žamberku si připomněli odbojovou skupinu BARIUM

V Rovensku pod Troskami se vzpomínalo na padlé parašutisty

Netradičně v neděli 14. ledna 2018 se uskutečnila v Rovensku pod Troskami pieta za padlé parašutisty ze skupiny Antimony, nadporučíka Františka Závorku, svobodníka Lubomíra Jasínka a četaře Stanislava Srazila. 

Číst dál: V Rovensku pod Troskami se vzpomínalo na padlé parašutisty

Ústřední osobnost novodobé ČsOL br. gen. Tomáš Sedláček by se dožil 100 let

Pražské Posádkové velitelství v Dejvicích uspořádalo dne 5. ledna 2018 pietní vzpomínku na arm. gen. Tomáše Sedláčka u příležitosti 100. výročí jeho narození. 

Číst dál: Ústřední osobnost novodobé ČsOL br. gen. Tomáš Sedláček by se dožil 100 let

V roce 2018 pod parou

Před rokem jsme Vás informovali o rekonstrukci parní lokomotivy, která bude součástí naší soupravy od následujícího roku. 

Číst dál: V roce 2018 pod parou

PF 2018

Pevné zdraví a hodně sil v novém roce přeje MUDr. Pavel Budinský Ph.D., MBA, předseda Československé obce legionářské. 

Číst dál: PF 2018

Pouť ČsOL do Francie

Ve dnech 16.–24. 11. 2017 uspořádala Československá obec legionářská v rámci projektu LEGIE 100 ve spolupráci s Ministerstvem obrany České republiky u příležitosti 100. výročí podpisu dekretu o vzniku autonomní československé armády ve Francii a zahájení formování 21. a 22. československého střeleckého pluku pouť do Francie. Legionářští poutníci navštívili několik míst spojených s působením československých legionářů a známá bojiště první světové války. 

Číst dál: Pouť ČsOL do Francie

263 dní na kolejích

Přesně o dva dny byla letošní sezóna kratší než ta loňská. A tak se dne 3. prosince 2017 Legiovlak opět uložil k zimnímu spánku. Než si však naše souprava a legionářští průvodci mohli oddechnout, navštívila naše pojízdná expozice celkem 38 měst v České a Slovenské republice. 

Číst dál: 263 dní na kolejích

Prsti z legionářských bojišť na univerzitní půdě

V listopadu tohoto roku byla úspěšně zakončena několikaletá snaha o navrácení prstí z legionářských bojišť do bývalého sídla českých menšinových škol v Liberci. Stalo se tak poté, co byla instalována informační deska, obsahující základní údaje o československých legiích, meziválečné historii liberecké jednoty Československé obce legionářské a výstavbě samotné budovy, dnes patřící Technické univerzitě v Liberci. 

Číst dál: Prsti z legionářských bojišť na univerzitní půdě

Vojáci uložili prsť z bojiště do Pomníku příslušníkům 75. pěšího pluku

V pátek 10. listopadu 2017 v 11 hodin proběhl na městském hřbitově v Jindřichově Hradci u příležitosti Dne válečných veteránů pietní akt, během něhož byla uložena do Pomníku příslušníkům 75. pěšího pluku prsť z kóty 363 u ukrajinského Cebrova a schránka s nábojnicemi nalezenými na tomto bojišti. Akce se konala pod vedením 44. lehkého motorizovaného praporu a pod záštitou starosty Jindřichova Hradce Ing. Stanislava Mrvky. 

Číst dál: Vojáci uložili prsť z bojiště do Pomníku příslušníkům 75. pěšího pluku

V Mauthausenu se vzpomínalo na popravené odbojáře

V úterý 24. října 2017 se uskutečnila již tradiční vzpomínková cesta do KT Mauthausen, aby si zde téměř stovka účastníků připomněla 75. výročí popravy 294 podporovatelů a rodinných příslušníků parašutistů, z nichž 262 bylo popraveno právě 24. října 1942, 31 lidí bylo popraveno 26. ledna 1943 a poslední, sokolský velitel František Pecháček, 3. února 1944. 

Číst dál: V Mauthausenu se vzpomínalo na popravené odbojáře

Po místech bojů druhé světové války

Dne 3. října 2017 se uskutečnil zájezd novojičínské jednoty ČsOL do Národního památníků 2. světové války v Hrabyni a dále do Arboreta Stebořice – Nové Dvory. Zájezdu se zúčastnilo 32 členů jednoty a rodinných příslušníků. Přes nepřízeň počasí měla celá akce velmi zdařilý průběh, členy i doprovodem byla přijata a hodnocena velmi kladně. 

Číst dál: Po místech bojů druhé světové války

Padli, abychom mohli žít

Za účasti představitelů města Frýdek-Místek, členů Jednoty ČsOL ve Frýdku-Místku, ČSBS, občanů a příbuzných se uskutečnil v Lískovci pietní akt u pomníku, který připomíná veřejnou popravu pěti odbojářů, Zdeňka Žáčka z Fryčovic, Bohumila Janáčka z Brušperka, Jana Ermise ze Sklenova, Josefa Lichnovského z Vlčovic a Josefa Drozda z Bordovic, kteří byli oběšeni 3. září 1943. 

Číst dál: Padli, abychom mohli žít

"Setkání" v Padule v rámci vzpomínkové poutě Itálií

Před zhruba třemi roky jsem se dostala k informaci, že můj prastrýc z otcovy strany Bohumil Kunt zemřel dne 8. března 1918 v zajateckém táboře v Padule v Itálii a o dva dny později zde byl pohřben. Jako příslušník 102. pěšího pluku benešovského v rakousko-uherské armádě padl dne 16. září 1916, během bitvy u Nové Vsi v dnešním Slovinsku, do zajetí. Poslední své dva roky prožil právě v Padule, v zajateckém táboře Certosa di Padula, kam jsme zavítali v pátek 29. září ráno v rámci vzpomínkové pouti pořádané v rámci projektu Legie 100. 

Číst dál: "Setkání" v Padule v rámci vzpomínkové poutě Itálií

Setkání válečných veteránů a vzpomínka na generála Klapálka

Ve čtvrtek 5. října 2017 s v kongresovém sále dejvického Domu armády Praha uskutečnilo setkání vedoucím představitelů Ministerstva obrany ČR a Generálního štábu AČR s válečnými veterány, vojenskou veřejností a členy ČsOL a spolupracujících organizací při příležitosti 74. výročí bojů na Středním východě a 73. výročí bojů u Dunkerque a na Dukle. 

Číst dál: Setkání válečných veteránů a vzpomínka na generála Klapálka

Bratislava posledním zastavením na Slovensku

Bratislava nebyla pro Legiovlak neznámá. Poprvé sem zavítal na konci roku 2015 a již tehdy ležel na stole záměr projet Slovenskou republiku. To se letos povedlo a na hlavní město Slovenska připadl čestný úkol se s Legiovlakem na jeho dvouměsíční pouti rozloučit. 

Číst dál: Bratislava posledním zastavením na Slovensku

Spanilá jízda Legiovlaku na Slovensku

Projekt Legiovlak si připsal další vynikající úspěch, kterým je bezesporu jeho dvouměsíční jízda Slovenskem. 

Číst dál: Spanilá jízda Legiovlaku na Slovensku

Vzpomínková pouť Itálie 2017

Vzpomínkovou pouť po stopách našich zajatců do jižní Itálie jsme s Milanem Bachanem plánovali několik let. Na počátku letošního roku jsme si připomněli 100. výročí založení Českého dobrovolnického sboru v Itálii a právě návštěva míst, kde bylo v roce 1917 zahájeno formování našich vojenských jednotek v Itálii, byla hlavním tématem letošní poutní cesty. Termín byl stanoven na druhou polovinu září, abychom putování spojili s tradiční vzpomínkovou akcí v Arcu u příležitosti 99. výročí bojů našich dobrovolníků u Doss Alta a dalšími doprovodnými akcemi, které pro nás připravil PhDr. Ing. Jozef Špánik z našeho velvyslanectví v Římě. 

Číst dál: Vzpomínková pouť Itálie 2017

5. ročník legionářské konference

Ve dnech 1. a 2. prosince se uskutečnila v pořadí již 5. mezinárodní konference ČsOL, letos pod heslem "Zborov, náš vzor!". První konferenční den, který se uskutečnil v pátek v prezidentském salonku Národního památníku na Vítkově, byl věnován vojenským dějinám první světové války, zvláště pak boji čs. dobrovolců. 

Číst dál: 5. ročník legionářské konference

Projekt Československé obce legionářské pečuje o válečné veterány již osm let

V konferenčním sále Domu armády Praha se ve středu 6. prosince uskutečnilo pravidelné setkání krajských koordinátorů a terénních pracovníků Československé obce legionářské (ČsOL) s náměstkyní ministra obrany Alenou Netolickou a ředitelem odboru pro válečné veterány Ministerstva obrany plk. gšt. Eduardem Stehlíkem. Za dlouholetou práci terénního pracovníka ČsOL byl oceněn Jindřich Černý z Ústí nad Labem. 

Číst dál: Projekt Československé obce legionářské pečuje o válečné veterány již osm let

Kolová 28. 10. a 11. 11. 2017

Když se v roce 2017 stal členem plzeňské jednoty Československé obce legionářské br. Petr Maxim, syn válečného veterána a taktéž člena ČsOL br. Vasila Maxima, rozšířily se aktivity plzeňských legionářů i do Karlovarského okresu a zaslouží si zmínku. Bratr Maxim ml. inicioval v obci Kolová pokládání květin během obou významných podzimních dní – 28. října i 11. listopadu – tedy na Den vzniku samostatného československého státu a Den válečných veteránů. 

Číst dál: Kolová 28. 10. a 11. 11. 2017

Předvánoční setkání válečných veteránů

Dne 29. listopadu 2017 se uskutečnilo Vánoční setkání s válečnými veterány z druhé světové války v Domě armády Praha za účasti významných hostů. Akci organizovala Československá obec legionářská. 

Číst dál: Předvánoční setkání válečných veteránů

Váleční veteráni se sešli s náměstkyní Netolickou i náčelníkem Generálního štábu

Váleční veteráni se ve středu 29. listopadu v pražském hotelu DAP slavnostně setkali s představiteli Ministerstva obrany ČR a Generálního štábu AČR. Akci pořádalo vedení Československé obce legionářské. 

Číst dál: Váleční veteráni se sešli s náměstkyní Netolickou i náčelníkem Generálního štábu

Slavnostní večer v Českém Krumlově

Setkání válečných veteránů s veřejností v Českém Krumlově má patnáctiletou tradici založenou na setkávání kamarádů, válečných veteránů, především z válečného konfliktu ze zemí bývalé Jugoslávie, Iráku a Afganistanu, členů Československé obce legionářské, rodinných příslušníků a široké veřejnosti. Tento společenský večer je kulturním místem setkání všech těchto zmíněných lidí spojujících obrana demokratických principů naší země. 

Číst dál: Slavnostní večer v Českém Krumlově

MISE 2017

Ve dnech 3.–4. října proběhl druhý ročník celostátního dvoudenního branného závodu pro základní a střední školy MISE, který pořádá ČsOL společně se 43. výsadkovým praporem Chrudim a LC Proud, ve spolupráci s Vojenskou střední školou a Vyšší odbornou školou MO Moravská Třebová. Záštitu nad soutěží převzal velitel 43. výsadkového praporu Chrudim pplk. Ing. Jiří Adamec.  

Číst dál: MISE 2017

Týden v Debrecínu

Ve dnech 25.–29. září 2017 se žáci Vojenské střední školy Ministerstva obrany ČR z Moravské Třebové zúčastnili exkurze ve Vojenské střední škole Károlye Kratochvíla v maďarském Debrecínu. Naši cestu jsme započali v pondělí ve 04.30 hod. budíčkem, připravili jsme se a s odbytím 5. hodiny jsme se vydali na cestu. Po únavné cestě a za pomocí příslušníků vojenské dopravní policie jsme se dostali do Budapešti, konkrétně na návrší Budínského hradu. 

Číst dál: Týden v Debrecínu

V Bystřici se křtila kronikáře br. Petra Majera

Nezisková organizace Sdružení pro rozvoj Třinecka a Jablunkovska, z. s., vydala novou knihu bystřického kronikáře br. Petra Majera pod názvem "Museli zemřít? Příběhy psané krví". 

Číst dál: V Bystřici se křtila kronikáře br. Petra Majera

Chomutovsko v den veteránů

Dne 11. listopadu, chladného, ale slunného dne se Chomutov zasypal červenými máky. Tak to vypadalo u pomníku obětem první světové války na Den válečných veteránů. Sešlo se zde na 70 účastníků, kteří si připomněli konec Velké války, účast chomutovských v řadách 92. C. a K. pěšího pluku, význam chomutovských legionářů v boji za vznik republiky, nezapomnělo se ani na veterány z druhé světové války a nakonec se připomněli i novodobí veteráni, kteří padli v Afganistánu. 

Číst dál: Chomutovsko v den veteránů

Uctění památky válečných veteránů v Písku

V pátek 10. listopadu 2017 v 11.00 hod. se na Lesním hřbitově v Písku konala pietní vzpomínková akce ke Dni válečných veteránů. Akci pořádalo město Písek spolu s partnery projektu Město Písek nejen 45, mezi něž patří i písecká legionářská jednota. 

Číst dál: Uctění památky válečných veteránů v Písku

Oslavy Dne válečných veteránů v Husinci

Dne 11. listopadu 2017 se členové Jednoty ČsOL v Písku, ZO ČSBS Písek a spolku 1. ETALON zúčastnili pietní vzpomínkové akce u příležitosti Dne válečných veteránů v městě Husinci, letos již po třetí a to na pozvání husinecké radnice v čele s paní starostkou Ludmilou Pánkovou. 

Číst dál: Oslavy Dne válečných veteránů v Husinci

Plzeňský Den válečných veteránů 2017

Sobota 11. listopadu 2017 byla svátkem všech příslušníků ozbrojených sil, kteří prošli válečným konfliktem. V rámci Dne válečných veteránů uspořádalo Krajské vojenské velitelství Plzeň ve spolupráci s plzeňskou jednotou Československé obce legionářské vzpomínkovou akci u Pomníku Obětem válek za svobodu a demokracii. 

Číst dál: Plzeňský Den válečných veteránů 2017

Novojičínské setkání válečných veteránů

Novojičínská jednota ČsOL uspořádala dne 8. listopadu 2017 setkání veteránů druhé světové války a účastníků odboje se členy jednoty a pozvanými hosty. 

Číst dál: Novojičínské setkání válečných veteránů

V Třinci oslavili Den válečných veteránů

Město Třinec si v pátek 10. listopadu připomnělo společně s členy Československé obce legionářské a Českého svazu bojovníků za svobodu Den válečných veteránů. Podobně jako v předchozích letech se dostalo hrdinům z druhé světové války oficiálního přijetí na třinecké radnici. „Považujeme za velmi důležité připomínat si zásluhy válečných veteránů a vzpomínat na chrabrost lidí, kteří položili život za naši svobodu. Fakta z minulosti nám pomáhají uvědomovat si, že svoboda a mír není v dnešní složité době samozřejmostí, o to více je třeba si je chránit. Kromě rodiny a zdraví je to to nejcennější, co máme,“ řekla mimo jiné starostka Věra Palkovská. 

Číst dál: V Třinci oslavili Den válečných veteránů

Den válečných veteránů v Bruntále 2017

V pátek 10. listopadu 2017, v předvečer Dne válečných veteránů, se členové bruntálské jednoty ČsOL sešli na starém bruntálském hřbitově u kaple sv. Michaela.  V 17 hodin položili kytici k pomníku zde pohřbených vojáků z první světové války a zapálili svíčky. Předseda jednoty br. A. Zgažar ve svém projevu připomněl, proč slavíme Den válečných veteránů a seznámil přítomné s pohřebišti a památníky vojáků z různých válek na území našeho města. Poté se členové jednoty přesunuli k pohřebišti vojáků Rudé armády, kteří zahynuli při osvobozování Bruntálska, a také tady zapálili svíčky a vzdali úctu vojákům zemřelým ve všech válkách. 

Číst dál: Den válečných veteránů v Bruntále 2017

Setkání na půdě poslanecké sněmovny

Dne 10. listopadu 2017 se uskutečnilo přátelské setkání u příležitosti Dne válečných veteránů v Poslanecké sněmovně PČR. Hostitelem akce byl vedoucí kanceláře Poslanecké sněmovny PČR pan Jan Morávek. 

Číst dál: Setkání na půdě poslanecké sněmovny

Vzpomínka na Karla Bečváře, navigátora 311. čs. bombardovací perutě

Na Den veteránů v sobotu 11. listopadu 2017 si v Blovicích na jižním Plzeňsku připomněli místního rodáka, jednoho z nejlepších navigátorů sloužícího během druhé světové války u naší 311. čs. bombardovací perutě – plukovníka in memoriam Karla Bečváře, DCF.  

Číst dál: Vzpomínka na Karla Bečváře, navigátora 311. čs. bombardovací perutě

Koncert ke Dni válečných veteránů

Dne 9. listopadu 2017 se uskutečnil v Dvořákově síni pražského Rudolfina Slavnostní koncert ke Dni válečných veteránů za účasti nejen válečných veteránů z druhé světové války, ale i veteránů z novodobých vojenských misí a aktivních vojáků s rodinnými příslušníky. 

Číst dál: Koncert ke Dni válečných veteránů

Na Vítkově uctili nejen Den válečných veteránů, ale udělovali i vyznamenání

V sobotu 11. listopadu se na Čestném dvoře Národního památníku v Praze na Vítkově uskutečnil slavnostní nástup u příležitosti Dne válečných veteránů. Této dnes již tradiční akce, která se v České republice koná od roku 2001, se zúčastnili ministr obrany Martin Stropnický, náčelník Generálního štábu AČR arm. gen. Josef Bečvář, zástupci diplomatického sboru, významní představitelé státní správy a samosprávy, Československé obce legionářské, zástupci dalších veteránských organizací a další čestní hosté. 

Číst dál: Na Vítkově uctili nejen Den válečných veteránů, ale udělovali i vyznamenání

Akce ke Dni válečných veteránů 2017

Se začátkem listopadu si již mnoho členů Československé obce legionářské automaticky spojí významný den České republiky, kterým je Den válečných veteránů. Tradice Dne válečných veteránů zakořenila v České republice v roce 2001 a od té doby se postupně rozrůstá. Podobně je tomu i letos, kdy se po celé zemi uskuteční mnoho vzpomínkových akcí a nejrůznějších aktivit, které mají připomenout zásluhy vojenských veteránů. 

Číst dál: Akce ke Dni válečných veteránů 2017

Čeladná nezapomíná na Jána Ušiaka

Beskydská obec Čeladná se v době druhé světové války významně zapsala do protinacistického odboje. Není tedy divu, že se ve čtvrtek 2. listopadu 2017 právě zde uskutečnilo vzpomínkové setkání občanů s válečnými veterány. 

Číst dál: Čeladná nezapomíná na Jána Ušiaka

Vernisáž výstavy Slovácká brigáda v Mikulově

Podvečer 30. října 2017 patřil v Mikulově Slovácké brigádě. Vernisáž výstavy Slovácká brigáda – Obrana hranic Československa 1918-1919 přilákala nejen odborníky, ale i zájemce o vojenskou historii z řad široké veřejnosti. Výstavu zahájily tóny lidové písně s vojenskou tematikou "Můj koníčku ryzovraný" a proslovy ředitele Státního okresního archivu Břeclav se sídlem v Mikulově Dra. Miroslava Svobody a předsedy hodonínské jednoty ČsOL br. Lukáše Lexy. 

Číst dál: Vernisáž výstavy Slovácká brigáda v Mikulově

Na Valech se vzpomínalo na boje o Kyjev a pravobřežní Ukrajinu

V pátek 3. listopadu 2017 se setkali vedoucí představitelé Ministerstva obrany ČR a Generálního štábu AČR s válečnými veterány a vojenskou veřejností, aby si v Hlavním sále MO ČR Na Valech připomněli 74. výročí bojů o Kyjev a pravobřežní Ukrajinu. 

Číst dál: Na Valech se vzpomínalo na boje o Kyjev a pravobřežní Ukrajinu

Vzpomínka na obránce hranic v Lužických horách

V sobotu 23. září se v Lužických horách uskutečnilo tradiční vzpomínkové setkání, které připomnělo tragické události roku 1938. Je tomu již 14 let, kdy byl na hraničním přechodu z Dolní Světlé do saského Waltersdorfu vybudován Jednotou Československé obce legionářské v Mladé Boleslavi pomník československých hraničářů. Pomník připomínající příslušníky Stráže obrany státu a finanční stráže. Pomník připomínající odhodlání a boj za demokratické a svobodné Československo. Pomník připomínající boj, který se na tomto místě odehrál před 79 lety. 

Číst dál: Vzpomínka na obránce hranic v Lužických horách

Zářijové střelby v Odrách

Naše jednota (ČsOL Nový Jičín) uskutečnila dne 22. září 2017 střelby z pistole pro členy jednoty a pozvané hosty na střelnici v Odrách. Cílem akce bylo touto formou uskutečnit setkaní našich členů s hosty, převážně starosty měst a obci, kteří s naši jednotou úzce spolupracují a podporuji její činnost. Touto formou jim vyjádřit určité poděkování a současně prezentovat naše poslání a činnost. 

Číst dál: Zářijové střelby v Odrách

Liptaň 2017

V pátek 22. září 2017 jsme si připomněli 79. výročí tragických událostí na četnické stanici v Liptani, kde dav místních henleinovců odzbrojil a poté zavraždil šest příslušníků četnického sboru a finančního oddílu Stráže obrany státu. 

Číst dál: Liptaň 2017

Dvě dějepisné exkurze "Po stopách Jana Kubiše a československého odboje"

V pátek 15. září 2017 jsme se my, žáci kvinty, sexty a vybraní studenti z oktávy Základní školy a gymnázia ve Vítkově, vydali autobusem na exkurzi, pořádanou Československou obcí legionářskou, která se tímto snaží pomoci při výchově dnešní mládeže k vlastenectví. 

Číst dál: Dvě dějepisné exkurze "Po stopách Jana Kubiše a československého odboje"

Memoriál genpor. Mikuláše Končického

Dne 9. září 2017 uspořádala jednota Ostrava 1 v pořadí již 2. ročník Memoriálu genpor. Mikuláše Končického. Událost se skládala ze dvou částí. První část byla střelecká, kdy se na střelnici Stará Ves nad Ondřejnicí střílelo z pistole Pi 10 a samopalu Bren 1. Zbraně nám bezplatně zapůjčila zbrojovka Uherský Brod. Střeleckého závodu se zúčastnilo celkem 42 střelců z řad vojáků z povolání, záložáků a členů ozbrojených sborů a pozvaných hostů. 

Číst dál: Memoriál genpor. Mikuláše Končického

Cesta Glenna Clarka oživila zapomenuté vzpomínky na pochody smrti

Glenn Clark z Aucklandu na Novém Zélandu vyrazil letos 16. srpna na tisíc kilometrů dlouhou trasu pochodu smrti svého otce, válečného zajatce G. W. Clarka. Za čtyři týdny projel Glenn na kole cestu, kterou jeho otec šel pěšky v roce 1945 déle než tři měsíce. Z velké části přes území Moravy a Čech. Spolu s ním prošlo tento pochod smrti 60 až 70 tisíc válečných zajatců. Od konce ledna, za mrazu a zimy, chladným jarem, až do osvobození v prvních květnových dnech. Cesta Glenna rozhýbala mnoho událostí – napříč celou republikou. 

Číst dál: Cesta Glenna Clarka oživila zapomenuté vzpomínky na pochody smrti

K devadesátinám odbojáře Leopolda Bartáka

Obřadní síň města Hradec nad Moravicí se 5. října 2017 stala svědkem slavnostního setkání vedení zdejší radnice, zástupců Československé obce legionářské, Českého svazu bojovníků za svobodu a členů Klubu vojenské historie Opava s jubilantem z nejmilejších. Pan Leopold Barták oslavil své devadesátiny. A proč se sešli zrovna ti uvedení gratulanti? Pan Barták je totiž jediným žijícím hradeckým pamětníkem druhé světové války, a co víc – je posledním zdejším válečným veteránem, který se významně zapojil do tehdejší odbojové činnosti. 

Číst dál: K devadesátinám odbojáře Leopolda Bartáka

"Zebák" slavil 92. narozeniny

Koncem srpna 2017 je oslavil odbojář, válečný veterán druhé světové války a člen Historické skupiny Zpravodajská brigáda (ZB) JUDr. Pavel Holeček, syn spisovatele a předválečného redaktora Národního Osvobození Jeronyma Holečka, majora gšt. v. v., a vnuk spisovatele desetidílné románové kroniky venkovského života "Naši" Josefa Holečka. 

Číst dál: "Zebák" slavil 92. narozeniny

Poslední rozloučení s generálporučíkem Jaroslavem Klemešem

Dne 7. srpna 2017 nás ve věku 95 let navždy opustil válečný veterán z druhé světové války, člen paraskupiny PLATINUM-PEWTER, poslední žijící čs. parašutista vysazený do akce ze západu do protektorátu a dlouholetý člen ČsOL br. generálporučík v. v. Jaroslav Klemeš. Poslední rozloučení s br. Klemešem se uskutečnilo v pondělí 14. srpna 2017 ve velké obřadní síni strašnického krematoria. 

Číst dál: Poslední rozloučení s generálporučíkem Jaroslavem Klemešem

Slib žáků 1. ročníku

V Moravské Třebové se již k tradičním akcím zařadil i slavnostní slib žáků 1. ročníku, který probíhá na náměstí T. G. Masaryka. V letošním roce se dnem D stal pátek 22. září, kdy 124 žáků 1. ročníků jednohlasně proneslo "Tak slibujeme". 

Číst dál: Slib žáků 1. ročníku

Prezident Osvoboditel zemřel před 80 lety

V den 80. výročí úmrtí prvního československé prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka dne 14. září se od 10. hodiny uskutečnila každoroční pieta na hřbitově v Lánech, kde odpočívají ostatky zakladatele moderní české státnosti a jeho rodiny. 

Číst dál: Prezident Osvoboditel zemřel před 80 lety

12. ročník Česko-Slovenského parníku na Vltavě

V úterý 26. září se uskutečnil v pořadí již 12. ročník plavby Česko-Slovenský parník za účasti nejvyšších ústavních činitelů České a Slovenské republiky. Letos byl věnován 73. výročí Slovenského národního povstání, 72. výročí vítězství v druhé světové válce a v neposlední řadě jako pocta veteránům druhé světové války a válečných a mírových zahraničních misí naší novodobé historie. Záštitu nad událostí převzal předseda vlády České republiky Bohuslav Sobotka a předseda vlády Slovenské republiky Robert Fico. 

Číst dál: 12. ročník Česko-Slovenského parníku na Vltavě

Na severu Čech byly odhaleny dva obnovené pomníky TGM

Letos, 99 let po vyhlášení samostatného Československa byly znovuobnoveny dva pomníky T. G. Masaryka. Obě busty prezidenta – osvoboditele, jak byly nazývány v době svého vzniku, byly odhaleny v roce 1948 jako jedny z posledních, ne-li úplně poslední v Čechách. O letošní obnovení se zasloužili za velké podpory obou obcí a jejich starostů i mnohých dalších Josef Doškář a Jednota ČsOL v Novém Boru. 

Číst dál: Na severu Čech byly odhaleny dva obnovené pomníky TGM

Vzpomínka na 99. výročí vzniku republiky

V pátek 27. října 2017 se uskutečnila vzpomínka k 99. výročí vzniku republiky na kladenském náměstí Svobody u pomníku obětí první světové války za účasti zástupců Sokola, členů Jednoty ČsOL v Kladně, Spolku pro zachování odkazu českého odboje a 3. MO SDČR. 

Číst dál: Vzpomínka na 99. výročí vzniku republiky

Letci uctili památku arm. gen. Karla Janouška

Armádní generál a letecký maršál Karel Janoušek byl vojákem prvního a druhého československého odboje. V první světové válce bojoval v řadách československých legií v Rusku, za druhé světové války pak velel patnácti stovkám československých letců RAF. Je také jediným Čechoslovákem, který získal hodnost leteckého maršála Královského letectva. V roce 1945 mu ji v Londýně udělil král Jiří VI. 

Číst dál: Letci uctili památku arm. gen. Karla Janouška

Plzeňská jednota ČsOL během 28. října

Tak jako každoročně, zúčastnili se členové plzeňské jednoty Československé obce legionářské oslav našeho nejvýznamnějšího státního dne – Dne vzniku samostatného československého státu. A letos to opět nebylo jen v Plzni samotné, ale hned na několik místech v Plzeňském a Středočeském kraji. 

Číst dál: Plzeňská jednota ČsOL během 28. října

Vzpomínka na brigádu Jana Žižky

Dne 27. října 2017 se v Hostěradicích-Míšovicích konalo společenské setkání u příležitosti 74. výročí založení I. československé brigády Jana Žižky z Trocnova v bývalé Jugoslávii. Program byl zahájen pietním aktem a položením věnců k památníku v Míšovicích a následně proběhlo setkání v Kulturním domě v Hostěradicích. 

Číst dál: Vzpomínka na brigádu Jana Žižky

Republika 2017

Ve dnech 24.–25. října proběhl nultý ročník celostátního branného závodu pro základní školy REPUBLIKA, který uspořádala Československá obec legionářská společně s Českou obcí sokolskou. Záštitu nad soutěží převzal předseda Poslanecké sněmovny PČR Jan Hamáček. Poděkování patří pracovníkům NKP Vyšehrad, kteří nám soutěž umožnili a byli k pořadatelům i soutěžícím velmi vstřícní! 

Číst dál: Republika 2017

Pocta vzácnému člověku

Ve čtvrtek 28. září 2017 u příležitosti 120. výročí založení Matičního gymnázia v Ostravě byla odhalena pamětní deska řediteli pedagogovi, legionáři Rudolfu Tlapákovi. 

Číst dál: Pocta vzácnému člověku

Obránci pohraničních pevností z roku 1938 mají v Litultovicích novou pamětní desku

Městys Litultovice na Opavsku letos hodně investoval do svého zvelebení – opravoval se hlavní komunikační průtah a rekonstruované chodníky zpříjemní život občanům i návštěvníkům. My se ale zaměříme na další z aktivit, které pro Litultovice znamenají vznik nového pietního místa – v blízkosti zdejšího svatostánku byla odhalena pamětní deska vojákům XIII. strážního praporu a Janu Kubišovi, který je spojován se západním druhoválečným odbojem a hlavně s útokem na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. 

Číst dál: Obránci pohraničních pevností z roku 1938 mají v Litultovicích novou pamětní desku

Střelecký memoriál jindřichohradecké jednoty

Opět, téměř po roce, se v sobotu 30. září, za krásného slunečného počasí, sešlo na střelnici Spolku Břeskáč v Dolním Skrýchově 66 účastníků IX. ročníku střelecké soutěže ve střelbě z armádních zbraní "Memoriál mjr. in memoriam Bohumila Vávrů a ppor. in memoriam Václava Martínka". Touto soutěží si organizátor – jindřichohradecká jednota ČsOL "br. Stanislava Berana" – od roku 2009 připomíná památku novodobých veteránů z Jindřichohradecka, kteří tragicky zahynuli v průběhu zahraničních misí a současně i výročí bojů 1. čs. armádního sboru v SSSR v rámci Karpatsko–dukelské operace. 

Číst dál: Střelecký memoriál jindřichohradecké jednoty

Exkurze do válečných let

V úterý 24. října 2017 se 50 studentů všech tří maturitních tříd Všeobecného a sportovního gymnázia v Bruntále se svými učiteli dějepisu vydalo na dějepisnou exkurzi. Tématem byla druhá světová válka. 

Číst dál: Exkurze do válečných let

Pohár předsedy ČsOL 2017

Tradičně se v závěru roku uskutečnila v brněnské střelnici Trigger Servis střelecká soutěž, v níž se tříčlenná družstva jednot ČsOL utkala v souboji o putovní Pohár předsedy ČsOL. Ten přivezli vítězové loňského klání z Jednoty ČsOL v Jablonci nad Nisou. 

Číst dál: Pohár předsedy ČsOL 2017

Válečný veterán Petr Beck oceněn Řádem TGM

V sobotu 28. října 2017 při příležitosti 99. výročí vzniku samostatného československého státu udělil prezident republiky státní vyznamenání 39 osobnostem. Mezi nimi byl i člen Jednoty ČsOL v Bruntále, válečný veterán br. Petr Beck. 

Číst dál: Válečný veterán Petr Beck oceněn Řádem TGM

Bojovali za naši svobodu

V obci Lučina se dne 25. října 2017 uskutečnilo setkání u příležitosti 95. narozenin válečného veterána, četaře ve výslužbě Mikuláše Ganišina. K setkání došlo na Obecním úřadě, kde paní starostka Dagmar Veselá společně s rodinnými příslušníky, zástupci ČsOL, ČSBS a Krajského vojenského velitelství z Ostravy, oslavenci a zároveň nejstaršímu občanu obce popřála k tomuto významnému životnímu jubileu. 

Číst dál: Bojovali za naši svobodu

Jihočeská organizace SVV a legionáři bilancovali

V sobotu 21. října se v českobudějovickém hotelu Royal sešli jihočeští členové Sdružení válečných veteránů. To proto, aby na výroční schůzi vyhodnotili svou práci za rok a schválili tak nejen zprávu o své činnosti, ale také vzali na vědomí zprávu o finančním hospodaření za rok 2016 a části letošního roku. 

Číst dál: Jihočeská organizace SVV a legionáři bilancovali

Válečný veterán Petr Beck získal dětskou mírovou cenu Anděl pro lepší svět

V úterý 17. října 2017 se konala výroční členská schůze bruntálské jednoty. Na úvod čekalo všechny přítomné překvapení. Členovi naší jednoty br. Petru Beckovi se dostalo velkého uznání. Získal dětskou mírovou cenu Anděl pro lepší svět. 

Číst dál: Válečný veterán Petr Beck získal dětskou mírovou cenu Anděl pro lepší svět

XIV. setkání bývalých vojenských pozorovatelů OSN/OBSE/EU

Dne 13. října 2017 se v zařízení Agentury profesního rozvoje a podpory aktivit MO ČR v Komorním Hrádku (Choceradech) uskutečnilo tradiční, již čtrnácté setkání bývalých vojenských pozorovatelů OSN/OBSE/EU. 

Číst dál: XIV. setkání bývalých vojenských pozorovatelů OSN/OBSE/EU

12. memoriál hrdiny SSSR generála Josefa Buršíka

Generál Josef Buršík je jedním z hrdinů, na které nikdy nezapomeneme. Ale bylo by tomu tak i v případě, že bychom si jeho osobnost a hrdinské činy nepřipomínali? Snad ano, ale přesto si raději tohoto postřekovského rodáka pravidelně připomínáme. Každý rok v době výročí jeho narození pořádá Československá obec legionářská – jednota Rokycany společně s příslušníky 1. tankové roty aktivních záloh "Československých legií" memoriál generála Buršíka. Stejně tak tomu bylo i v letošním roce.

Číst dál: 12. memoriál hrdiny SSSR generála Josefa Buršíka

Sedmý díl legionářských pamětí

Nejnovější knižní titul z edice Pamětí Československé obce legionářské, již sedmý, nese název „Moje válečná Odyssea“. Jedná se o vzpomínky legionáře a špiona protihabsburského odboje Vladimíra Vaňka. 

Číst dál: Sedmý díl legionářských pamětí

Vojenský den 2017

V sobotu 2. září 2017 se uskutečnil 5. ročník akce vojenský den ve skanzenu v jihomoravské Strážnici. Hlavními body programu se staly dvě bojové ukázky připomínající 100. výročí bitev u Zborova a Kobaridu. 

Číst dál: Vojenský den 2017

Návštěva ve Znojmě

Dne 31. srpna 2017 se členové hostěradické jednoty zúčastnili výstavy pod názvem "1916: Stoletá vzpomínka na třetí rok Velké války", která se uskutečnila v Domě umění ve Znojmě. 

Číst dál: Návštěva ve Znojmě

Přátelství bez hranic

Dne 18. srpna 2017 se uskutečnilo přátelské setkání v Martině se členy předsednictva Oblastního výboru Slovenského svazu protifašistických bojovníků, kterého se zúčastnili zástupci Oblastního výboru Českého svazu bojovníků za svobodu a Československé obce legionářské v Novém Jičíně. Na tomto setkání si účastníci připomenuli 73. výročí Slovenského národního povstání a zároveň si připomněli historický základ, který byl dán společným bojem Čechů a Slováků proti nacismu a fašismu, který za druhé světové války vyvrcholil na Slovensku Slovenským národním povstáním v roce 1944, Pražským povstáním a osvobozením naší země v roce 1945. 

Číst dál: Přátelství bez hranic

Setkání legionářů a KVH na jižní hranici

Pevnost Mikulov (MJ-S29 "Svah") se nachází mezi Mikulovem a obcí Březí v blízkosti železniční tratě. Je jediným realizovaným pěchotním srubem v roce 1938 v úseku Mikulov – Hrušovany nad Jevišovkou a úspěšně ho provozuje Klub vojenské historie Mikulov, který je samostatnou částí Jednoty ČsOL v Břeclavi. Pevnost je doplněna lehkými objekty vzor 36 a 37, které vcelku dotváří stavbu opevnění v terénu. Posádku vyzbrojeného pěchotního srubu tvořilo až čtyřicet mužů a byl užíván Armádou ČR až do roku 1999. Poté bylo v roce 2008 založeno sdružení Klubu VH s vydatnou podporou města Mikulov, s cílem zachránit objekt před jeho devastací, která započala vykrádáním vnitřního zařízení atp. Klub nejenže tento nepříznivý stav zastavil, ale již po krátké době bylo poznat, že má dobré hospodáře. Ostatně o tom se každý, kdo má zájem o hrdou vojenskou historii naší předmnichovské armády, může přesvědčit na klubových internetových stránkách. 

Číst dál: Setkání legionářů a KVH na jižní hranici

Odešel Jaroslav Klemeš, poslední parašutista ze Západu

Dne 7. srpna 2017, ve věku 95 let, nás navždy opustil válečný veterán druhé světové války, člen paradesantní skupiny PLATINUM-PEWTER, poslední žijící československý parašutista vysazený do protektorátu ze západu, dlouholetý člen Československé obce legionářské, bratr generálporučík v. v. Jaroslav Klemeš.

Číst dál: Odešel Jaroslav Klemeš, poslední parašutista ze Západu

Legiovlak připomene boj za samostatný stát na Slovensku

Letošní srpen a září projede Slovenskem legionářské muzeum na kolejích – Legiovlak. Jeho třináct vagonů připomene boj Čechů a Slováků za vytvoření společného státu na devíti zastávkách. Vstupné bude všude zdarma. 

Číst dál: Legiovlak připomene boj za samostatný stát na Slovensku

Výstava "Zborov - 100. výročí bitvy"

V rámci oslav 100. výročí bitvy u Zborova připravila Československá obec legionářská ve spolupráci s Národním muzeem výstavu, která se touto památnou bitvou zevrubně zabývá. 

Číst dál: Výstava "Zborov - 100. výročí bitvy"

75 let operace ANTHROPOID - Muži odplaty na Karlově náměstí

Vrcholem letošních připomínek 75. výročí operace ANTHROPOID a 1. vlny výsadků z Anglie byla bezpochyby akce, kterou Československá obec legionářská uspořádala spolu s Rotou Nazdar, Městskou částí Praha 2, Benešovými muži a významnou finanční podporou Ministerstva obrany o víkendu 17. a 18. června na Karlově náměstí. Muži odplaty, jak zněl její podtitul, propojili v osudu Josefa Valčíka dva souběžné projekty, které připomínají operace SILVER A a ANTHROPOID. 

Číst dál: 75 let operace ANTHROPOID - Muži odplaty na Karlově náměstí

Vernisáž výstavy "Bitva u Zborova a čs. legie v Rusku"

V neděli 2. července 2017 - v den stého výročí bitvy u Zborova - jsme slavnostně zahájili výstavu Bitva u Zborova a čs. legie v Rusku. Ta bude k vidění následující tři měsíce v Městském muzeu ve Strážnici. Výstava vznikla za podpory Československé obce legionářské a projektu Legie 100. 

Číst dál: Vernisáž výstavy "Bitva u Zborova a čs. legie v Rusku"

Slavnostní pieta u zrekonstruované Bratrské mohyly v Kalynivce

Zatímco sobota byla chladná a deštivá, v neděli dopoledne se vyjasnilo. Počasí tak popřálo chystané slavnosti i celému programu v den 100. výročí bitvy u Zborova. Krátce před započetím hlavního pietního aktu byla 1. místopředsedkyní Senátu PČR Miluší Horskou zpřístupněna výstava ČsOL o Zborovu v ukrajinském jazyce ve zborovském muzeu. Spolu s ní promluvili při této příležitosti také zástupci ukrajinské samosprávy a ředitel místního muzea. Mezi tím probíhaly u Bratrské mohyly v Kalynivce poslední přípravy. 

Číst dál: Slavnostní pieta u zrekonstruované Bratrské mohyly v Kalynivce

Slavnostní večer v tarnopolském divadle Tarase Ševčenka

V předvečer 100. výročí bitvy u Zborova se v sobotu 1. července konal slavnostní program v tarnopolském Akademickém činoherním divadle Tarase Ševčenka, který za přítomnosti předsedy Poslanecké sněmovny PČR Jana Hamáčka zahájil předseda ČsOL br. Pavel Budinský. 

Číst dál: Slavnostní večer v tarnopolském divadle Tarase Ševčenka

Pietní akt v Ozerné

Druhý sobotní pietní akt u zborovského bojiště se uskutečnil od 14.30 hod. na hřbitově v Ozerné. V obci se na přelomu června a července 1917 nacházelo obvaziště a na místním hřbitově byli pohřbeni příslušníci Československé střelecké brigády, kteří zemřeli na následky zranění a padli před samotnou bitvou. Na hřbitově se rovněž nachází kenotaf se jmény čs. legionářů, kteří padli při tarnopolském ústupu. Právě tento památník se nachází v centru hrobů padlých čs. legionářů. 

Číst dál: Pietní akt v Ozerné

Obnovení poselství v Bratrské mohyle v Kalynivce

V sobotu 1. července 2017 byla do Bratrské mohyly v Kalinivce (dříve Cecové) vložena pamětní schránka s poselstvím. Její cesta na Ukrajinu započala již v pondělí 26. června, kdy se zástupci předních státních institucí setkali v Národním památníku na Vítkově, aby do kovové pamětní schránky vložili poselství příštím generacím. 

Číst dál: Obnovení poselství v Bratrské mohyle v Kalynivce

Pouť ke Zborovu

Letos v červenci jsme si připomněli stoleté výročí bitvy u Zborova. Součástí rozsáhlých oslav byla i autobusová pouť, jejíž trasa vedla přes místa spojená s čs. odbojem 1. a 2. světové války v Polsku a Ukrajině, k hlavnímu místu oslav, Bratrské mohyle v Kalinivce. 

Číst dál: Pouť ke Zborovu

BAHNA 2017

V sobotu 10. 6. 2017 se v prostoru bývalé tankové střelnice Zadní Bahna u Strašic uskutečnila tradiční přehlídka historické i současné vojenské techniky – Den pozemního vojska BAHNA 2017. Akci letos poprvé armáda nepojala jako pouhou ukázku, nýbrž jako vojenské cvičení, do kterého se zapojilo na 1 400 profesionálních vojáků a 500 vozidel ze všech útvarů Pozemních sil AČR. 

Číst dál: BAHNA 2017

Pieta za padlé u Zborova na Olšanech

V době komunistického totality se navzdory nelibosti režimu scházeli dosud žijící českoslovenští legionáři, aby vyjádřili svou úctu představitelům prvního odboje a padlým bratřím. Stáli tak každoročně s železnou pravidelností stráž u hrobu prezidenta T. G. Masaryka v Lánech, ale scházeli se i v den výročí bitvy u Zborova na Olšanských hřbitovech u Pomníku československých legionářů. 

Číst dál: Pieta za padlé u Zborova na Olšanech

Oheň(bez)naděje a cesta ležáckých dětí

U příležitosti 75. výročí vypálení osady Ležáky a vyvraždění jejích obyvatel pořádá Československá obec legionářská pro žáky základních škol cestu po stopách ležáckých dětí a odboje na Pardubicku. 

Číst dál: Oheň(bez)naděje a cesta ležáckých dětí

Poselství pro Bratrskou mohylu u Zborova

26. června se v Národním památníku na Vítkově uskuteční slavnostní předání poselství, které bude uloženo v pamětní schránce. Tu 2. července umístí zástupci České republiky v obnovené Bratrské mohyle v obci Kalynivka, kde spočívají padlí legionáři od Zborova. 

Číst dál: Poselství pro Bratrskou mohylu u Zborova

Oslavy 100. výročí bitvy u Zborova

Letos 2. července tomu bude přesně 100 let, kdy se československá střelecká brigáda vyznamenala v bitvě u Zborova v bojích proti rakousko-uherským vojskům. Československá obec legionářská spolu se svými partnery připravila oslavy jak v České republice, tak na Ukrajině, kde se Zborov nachází. 

Číst dál: Oslavy 100. výročí bitvy u Zborova

Čestné občanství bratru Petru Beckovi

V sobotu 17. června 2017 se ve Společenském domě v Bruntále konalo mimořádné zasedání bruntálského zastupitelstva. Členu naší jednoty br. Petru Beckovi bylo při této příležitosti uděleno za jeho celoživotní přínos Bruntálu nejvyšší městské ocenění – čestné občanství města Bruntálu. Je prvním občanem po roce 1989, kterému bylo toto ocenění uděleno. 

Číst dál: Čestné občanství bratru Petru Beckovi

Pocta parašutistům

V pátek 16. června 2017 uspořádala jednota Československé obce legionářské Bruntál "34. pěšího pluku střelce J. Čapka" vzpomínkovou akci na československé parašutisty, kteří provedli atentát na zastupujícího říšského protektora R. Heydricha. Letos 18. června uplynulo 75 let od hrdinné smrti Jana Kubiše, Jozefa Gabčíka a pěti jejich druhů. 

Číst dál: Pocta parašutistům

"Muži odplaty" připomenou hrdinnou smrt parašutistů

Od roku 1946 se 18. června před kostelem sv. Cyrila a Metoděje připomíná boj sedmi statečných parašutistů s přesilou nacistů. Na 75. výročí si Československá obec legionářská a Rota Nazdar připravila na Karlovo náměstí dobový tábor československých vojáků a ukázky výcviku, vybavení a techniky.

Číst dál: "Muži odplaty" připomenou hrdinnou smrt parašutistů

Otto Matoušek: Anabase bezejmenných brášků

V rámci oslav 100. výročí vítězství československých legií u Zborova připravila Československá obec legionářská spolu s Národním muzeem výstavu grafik legionáře Otty Matouška. Vernisáž proběhne 14. června v 17:00 v Národním památníku na Vítkově.

Číst dál: Otto Matoušek: Anabase bezejmenných brášků

Odhalení pamětní desky ve Wormhoutu

V neděli 21. května 2017 došlo v severofrancouzském městečku Wormhout k odhalení nové pamětní desky připomínající bezpodmínečnou kapitulaci německých jednotek v okolí Dunkerque do rukou velitele Československé samostatné obrněné brigády generála Aloise Lišky dne 9. května 1945. Tato pamětní deska, vyrobená ze třech druhů kamene, nahradila desku dosavadní. 

Číst dál: Odhalení pamětní desky ve Wormhoutu

Národní pouť ke Zborovu u příležitosti 100. výročí bitvy u Zborova

V létě roku 2017 si připomínáme jeden z nejvýznamnějších mezníků v boji za samostatný stát, kterým je 100. výročí vítězného útoku našich dobrovolníků u Zborova. Československá obec legionářská pod záštitou předsedy Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky Jana Hamáčka připravuje důstojné připomenutí těchto událostí a jedním z vrcholů těchto oslav je Národní pouť ke Zborovu. 

Číst dál: Národní pouť ke Zborovu u příležitosti 100. výročí bitvy u Zborova

Legiovlak přijede na Aviatickou pouť

Legiovlak se v Pardubicích zastaví o víkendu 3. – 4. června. Na pardubickém letišti se stane největším exponátem na Aviatické pouti. Legionáři pro návštěvníky nechystají jen interaktivní expozici o první světové válce a vzniku republiky, ale také soutěž Nebeští jezdci, která dětem a mládeži přibližuje osudy našich letců za 2. světové války.

Číst dál: Legiovlak přijede na Aviatickou pouť

ANTHROPOID připomeneme výstavou na Klárově a ukázkami v Lešanech

Československá obec legionářská spolu s kluby vojenské historie připomene 75. výročí provedení útoku na Reinharda Heydricha. V předvečer atentátu 26. května v Praze v parku Klárov představí panelovou výstavu. V sobotu se ve Vojenském technickém muzeu v Lešanech představí výcvik a vojenský tábor Čechoslováků za 2. světové války. 

Číst dál: ANTHROPOID připomeneme výstavou na Klárově a ukázkami v Lešanech

Bamboška Radambuk

Rada dětí a mládeže Jihočeského kraje, z. s., připravila tradičně na termín 19.-20. května 2017 akci pro děti a mládež – BAMBIFEST 2017. 

Číst dál: Bamboška Radambuk

Slavnosti svobody v Plzni za přítomnosti ČsOL

První májové dny neodmyslitelně patří oslavám konce druhé světové války a nejinak tomu bylo i letos v Plzni, kde se konaly již tradiční Slavnosti Svobody. Program nabídl mnoho nového, ale i návrat k zaběhlým zvyklostem. Do části programu se zapojili také členové Československé obce legionářské. 

Číst dál: Slavnosti svobody v Plzni za přítomnosti ČsOL

Třinec se poklonil obětem druhé světové války

Pietním aktem uctil Třinec v pátek 5. května 2017 památku obětí druhé světové války. Starostka Věra Palkovská společně se členy Jednoty Československé obce legionářské ve Frýdku-Místeku, Českého svazu bojovníků za svobodu, s dětmi z třineckých základních škol a dalšími občany položili věnec a kytice jako výraz úcty a poděkování obětem fašismu u památníku na ústředním třineckém hřbitově na Folvarku. Všichni zúčastnění si zároveň tímto aktem připomněli 72. výročí osvobození města od nacismu.

Číst dál: Třinec se poklonil obětem druhé světové války

Frýdek-Místek byl osvobozen 4. května 1945

Ve čtvrtek 4. května v 16 hodin se na městském hřbitově ve Frýdku uskutečnil pietní akt k 72. výročí osvobození města Frýdku-Místku. 

Číst dál: Frýdek-Místek byl osvobozen 4. května 1945

Přednáška o osvobození obce Bystřičany zaujala

Žáci osmých a devátých tříd české a polské ZŠ v Bystřici se 2. května účastnili přednášky Petra Majera k 72. výročí osvobození obce. Místní kinosál byl zaplněn nejen žáky, ale také členy ČsOL jednoty Frýdek–Místek, Matice slezské a občany obce. 

Číst dál: Přednáška o osvobození obce Bystřičany zaujala

Prednáška k 100. výročiu bitky pri Zborove vo Veselí nad Moravou

Peknou tradíciou v Českej obci sokolskej je, že sa slávia či pripomínajú aj významné výročia jednotlivých telocvičných jednôt. V tomto roku sa okrúhlym výročím môže pochváliť aj jedna z najaktívnejších sokolských jednôt v Zlínskom kraji, Jednota ČOS vo Veselí nad Moravou, ktorá patrí v súčasnosti do Slováckej župy. Veselská jednota vznikla v roku 1897, oslavuje teda 120. výročie založenia.

Číst dál: Prednáška k 100. výročiu bitky pri Zborove vo Veselí nad Moravou

Vzpomínka na OUT DISTANCE v Ořechově

V sobotu 29. dubna letošního roku se v obci Ořechov u Telče konala tradiční vzpomínková akce na paraskupinu Out Distance. Členové Klubu vojenské historie 45. Brno se opět podíleli na jejím zajištění. Již před akcí se spojili s potomky čs. vojáků žijících ve Velké Británii a pozvali je na akci. Výsledkem byl příjezd Markuse Rappensbergera, vnuka příslušníka československé zahraniční armády ve Velké Británii. Pozvání přijal také brigádní generál v. v. Emil Boček.

Číst dál: Vzpomínka na OUT DISTANCE v Ořechově

Pietne spomienky na M. R. Štefánika na Slovensku

Pri príležitosti 98. výročia tragického skonu generála PhDr. Milana Rastislava Štefánika sa v dňoch 3.–4. mája 2017 uskutočnily na Košariskách, na Bradle, v Ivánke pri Dunaji a v Bratislave pietne spomienky na jednu z trojice zakladajúcich osobností nášho prvého odboja a tvorcov Československej republiky – M. R. Štefánika.

Číst dál: Pietne spomienky na M. R. Štefánika na Slovensku

72. výročí osvobození Československa a města Bruntálu

V předvečer 72. výročí ukončení 2. světové války, osvobození Československa a města Bruntálu se v pátek 5. května 2017 uskutečnilo pietní shromáždění na starém městském hřbitově na pohřebišti vojáků Rudé armády.

Číst dál: 72. výročí osvobození Československa a města Bruntálu

Květnové kladení věnců v Žatci

Město Žatec spolu s vojenskou posádkou zorganizovaly jako každoročně pietní vzpomínku k výročí osvobození a ukončení druhé světové války.

Číst dál: Květnové kladení věnců v Žatci

Studie pro Zámeček Pardubice

V souvislosti s připravovaným záměrem na rekonstrukci a využití Zámečku - Larischovy vily, a to zejména pro potřeby školních i mimoškolních aktivit mládeže byla zpracována ověřovací a zadávací studie Zámečku Pardubice - Larischovy vily. 

Číst dál: Studie pro Zámeček Pardubice

Na Valech se vzpomínalo na boje u Jasla a Sokolova

Již tradičně se první březnový pátek sešli vedoucí představitelé Ministerstva obrany a Generálního štábu AČR s válečnými veterány a vojenskou veřejností, aby si v Hlavním sále MO ČR Na Valech připomněli letošní 72. výročí bojů u Jasla a 74. výročí bojů u Sokolova. Pozvání na setkání přijalo přes sto druhoválečných a novodobých veteránů spolu se zástupci jednot ČsOL a dalších organizací. 

Číst dál: Na Valech se vzpomínalo na boje u Jasla a Sokolova

Uctění památky odbojářů z Těšínska

Jednota ČsOL ve Frýdku–Místku, členové MO Matice slezské v Bystřici nad Olší, rodinní příslušníci a místní občané si v sobotu 25. března 2017 připomněli 72. výročí zavraždění MUDr. Jaroslava Míčka a Jana Heczka.

Číst dál: Uctění památky odbojářů z Těšínska

Po 75 letech zavolá tajná vysílačka Libuše do Londýna

Libuše volá Londýn je akce, která 1. dubna připomene 75. výročí působení parašutistů skupiny Silver A v Lázních Bohdanči. Z půdy domu rybničního hospodářství Sádka čp. 148 se ozve replika původní radiosoupravy Libuše, ze které telegrafista Jiří Potůček vysílal depeše zahraničnímu odboji v Londýně, přímo z míst, kde se nachází i původní antény, které zde Potůček před 75 lety zanechal. 

Číst dál: Po 75 letech zavolá tajná vysílačka Libuše do Londýna

Hodonínští legionáři přednášeli brněnským skautům o ČsOL

Bratři z hodonínské jednoty Československé obce legionářské navštívili v pondělí 27. února 2017 skautskou klubovnu v Brně, aby tamním mladým skautkám a skautům přednášeli o historii i současnosti ČsOL a československých legiích vůbec. 

Číst dál: Hodonínští legionáři přednášeli brněnským skautům o ČsOL

Odešel Václav Hanf, jeden z dětských pamětníků vyhlazení Lidic

Členové Jednoty ČsOL v Kladně se dozvěděli smutnou zprávu, po těžké nemoci zemřel Václav Hanf. Jeho nelehký životní osud se zakončil v sobotu 18. února 2017 ve věku nedožitých 83 let. Každoročně jsme se s ním potkávali v Lidicích, u příležitosti tragického výročí vypálení Lidic. 

Číst dál: Odešel Václav Hanf, jeden z dětských pamětníků vyhlazení Lidic

Výstava "Roky bojov, obetí a nádejí" vo Vranove nad Topľou

Po Humennom sa výstava Nadácie M. R. Štefánika v Bratislave a Ústavu politických vied SAV v Bratislave k 100. výročiu čs. légií a vzniku Československa presunula do Vranova nad Topľou, kde sa uskutočnila vernisáž 21. februára 2017 v budove Gymnázia a Obchodnej akadémie na ulici Dr. Cyrila Daxnera. 

Číst dál: Výstava "Roky bojov, obetí a nádejí" vo Vranove nad Topľou

Po stopách T. G. Masaryka v Jihlave a Polnej

K 80. výročiu úmrtia zakladateľa Československej republiky a jej prvého prezidenta Tomáša Garrigue Masaryka a k blížiacemu sa 100. výročiu vzniku ČSR sa už konajú a pripravujú rôzne podujatia – prednášky, výstavy, koncerty atď. Vo štvrtok 16. februára 2016 som mal možnosť v Malovanom sále Múzeu Vysočiny v Jihlave zúčastniť sa na výnimočnej akcii "Hudba v myšlenkách Masarykových". 

Číst dál: Po stopách T. G. Masaryka v Jihlave a Polnej

Válečná veteránka obdržela čestné občanství

Na základě návrhu Jednoty Československé obce legionářské v Kladně schválilo zastupitelstvo města Stochov na svém zasedání 19. prosince 2016 čestné občanství válečné veteránce Marii Matějkové. Při příležitosti jejich 91. narozenin bylo slavnostně předáno 9. února 2017 paní starostkou Mgr. Miloslavou Becherovou, za účasti místostarosty Ing, Romana Foršta a Jany Suprunové. 

Číst dál: Válečná veteránka obdržela čestné občanství

Výstava "Krev legionáře"

Mezi 5. prosincem 2016 a 6. lednem 2017 proběhla v prostorách kyjovské Čajovny & Galerie a městského kulturního střediska výstava, zabývající se osudy legionářů pocházejících z Kyjovska. 

Číst dál: Výstava "Krev legionáře"

Na gymnáziu v Šumperku probíhá výstava o československých legiích

Během měsíce února budou moci studenti a učitelé šumperského gymnázia v prostorách školy shlédnout jednu z putovních výstav Československé obce legionářské o československých legiích. 

Číst dál: Na gymnáziu v Šumperku probíhá výstava o československých legiích

Připomínka tragických pochodů smrti v Hradci nad Moravicí

První letošní pietní shromáždění, které organizuje opavská jednota ČsOL, připomnělo naší veřejnosti pochod smrti, který se na jednu noc zastavil v Hradci nad Moravicí. Stalo se tak 24. ledna 1945 a po 72 letech se naši členové sešli s představiteli města Hradec, žáky zdejší školy a hradeckými občany, aby vzpomněli na události mrazivého ledna 1945. 

Číst dál: Připomínka tragických pochodů smrti v Hradci nad Moravicí

V Žamberku si připomněli paraskupinu BARIUM

V sobotu 14. ledna 2017 se v osadě Polsko v Žamberku uskutečnila vzpomínka na příslušníky výsadku Barium a jejich spolupracovníky v rámci 72. výročí tragického konce této paraskupiny.

Číst dál: V Žamberku si připomněli paraskupinu BARIUM

Symbol holocaustu, koncentrační tábor Auschwitz - Osvětim

Dne 27. ledna 1945 Rudá armáda osvobodila koncentrační tábor Osvětim. Tento den je označen v kalendáři jako významný den, Den památky obětí holocaustu a předcházení zločinům proti lidskosti. Od roku 2006 si civilizovaný svět připomíná toto datum také jako odmítnutí popírání holocaustu jako historické události a zdůraznění základních příčin, které k němu vedly. 

Číst dál: Symbol holocaustu, koncentrační tábor Auschwitz - Osvětim

Společná oslava narozenin letce a parašutisty

Ve čtvrtek 26. ledna 2017 se v Parkhotelu Průhonice konala oslava narozenin dvou válečných veteránů, bratrů z Československé obce legionářské. Své 95. narozeniny přijel oslavit generálporučík Jaroslav Klemeš, poslední žijící československý parašutista vysazený do týlu nepřítele z Velké Británie a brigádní generál Emil Boček, poslední žijící československý letec, který se účastnil slavné letecké Bitvy o Británii a oslavil v předstihu 94 narozeniny. Tyto dva veliké přátele jejich společná oslava velmi potěšila. 

Číst dál: Společná oslava narozenin letce a parašutisty

Město Příbor si připomnělo hrdinu

Na Stojanově ulici č. 388 v Příboře je pamětní deska, která připomíná člověka, který se zde narodil. Právě v den 100. výročí si město osobnost Jaroslava Lohrera, který se zde 4. ledna 1917 narodil, připomnělo.

Číst dál: Město Příbor si připomnělo hrdinu

V Orlové uctili památku padlých legionářů

V mrazivé čtvrteční odpoledne 20. ledna 2017, se u Pomníku padlým za Těšínsko sešlo několik desítek občanů města Orlová, představitelé města, představitelé Muzea Těšínska, děti ze základních škol, členové Československé obce legionářské, Čs. obce dělostřelecké, Sokola a klubů vojenské historie, aby uctili památku čs. legionářů, kteří padli v tzv. Sedmidenní válce v roce 1919. 

Číst dál: V Orlové uctili památku padlých legionářů

IV. zimní Legiomarš

V sobotu 21. januára 2017 sa uskutočnil v poradí už štvrtý zimný Legiomarš k pomníku armádneho generála Josefa Šnejdárka nad obcou Bystřice nad Olší, ktorým si Klub vojenskej histórie I. prapor v Ostrave a Jednota Československej obce legionárskej Frýdek – Místek pripomínajú obete Sedemdňového konfliktu medzi Československom a Poľskom v januári 1919.

Číst dál: IV. zimní Legiomarš

SILVER A v paměti tří generací 2017

V letošním roce si budeme připomínat 75. výročí vojenské operace ANTHROPOID. Českoslovenští parašutisté Jan Kubiš a Jozef Gabčík byli vysazeni na území protektorátu z britského letounu Halifax v noci z 28. na 29. prosince 1941. Vysláni byli z Anglie na základě rozhodnutí československé exilové vlády v Londýně. Jejich úkolem bylo zlikvidovat zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha, třetího muže nacistické říše. 

Číst dál: SILVER A v paměti tří generací 2017

Zádušní mše za parašutistu Františka Pavelku a jeho spolupracovníky

Mši za odbojáře popravené 11. ledna 1943 v sekyrárně věznice tzv. Lidového soudního dvora v Berlíně - Plötzensee, sloužil v den výročí popravy P. Mgr. Bohuslav Stařík v čáslavském děkanském kostele sv. Petra a Pavla. Zádušní mši inicioval Klub přátel a rodáků města Čáslavi spolu s historikem Vojtěchem Šustkem. 

Číst dál: Zádušní mše za parašutistu Františka Pavelku a jeho spolupracovníky

Slavkovské memento 2017

Zámek Slavkov spolu s Klubem autorů literatury faktu a Jednotou Československé obce legionářské Brno 2 vyhlašují literární soutěž pro žáky 2. stupně základních škol a žáky středních škol.

Číst dál: Slavkovské memento 2017

Válečná veteránka Olga Mauleová oslavila 91. narozeniny

Olga Mauleová se narodila 3. ledna 1926 českým rodičům na Ukrajině v obci Jedvanina v Chmelnické oblasti. Její babička se na Volyň dostala jako tříletá se svými rodiči, kteří od Jadwigy Jagellonské koupili pozemek, na kterém žili a hospodařili 76 let. Za druhé světové války byl její švagr zapojen do podzemního hnutí, hrozilo prozrazení a smrt pro celou rodinu, proto se jako velmi mladá aktivně zapojila do odbojové činnosti. Olga Ivanovna Kamínková působila v partyzánském oddíle velitele Šišky. 

Číst dál: Válečná veteránka Olga Mauleová oslavila 91. narozeniny

Libuše volá Londýn

V noci z 28. na 29. prosince zahájila Rota Nazdar a Československá obec legionářská svůj nový projekt Libuše volá Londýn, jehož cílem je představit veřejnosti činnost úspěšné, leč poněkud opomíjené, zpravodajské paraskupiny Silver A.

Číst dál: Libuše volá Londýn

PartneřiNavštivte© 2015 Českoslovenká obec legionářská
patka