VyhledáváníAkce ke Dni válečných veteránů 2017

Se začátkem listopadu si již mnoho členů Československé obce legionářské automaticky spojí významný den České republiky, kterým je Den válečných veteránů. Tradice Dne válečných veteránů zakořenila v České republice v roce 2001 a od té doby se postupně rozrůstá. Podobně je tomu i letos, kdy se po celé zemi uskuteční mnoho vzpomínkových akcí a nejrůznějších aktivit, které mají připomenout zásluhy vojenských veteránů. 

Číst dál: Akce ke Dni válečných veteránů 2017

Vernisáž výstavy Slovácká brigáda v Mikulově

Podvečer 30. října 2017 patřil v Mikulově Slovácké brigádě. Vernisáž výstavy Slovácká brigáda – Obrana hranic Československa 1918-1919 přilákala nejen odborníky, ale i zájemce o vojenskou historii z řad široké veřejnosti. Výstavu zahájily tóny lidové písně s vojenskou tematikou "Můj koníčku ryzovraný" a proslovy ředitele Státního okresního archivu Břeclav se sídlem v Mikulově Dra. Miroslava Svobody a předsedy hodonínské jednoty ČsOL br. Lukáše Lexy. 

Číst dál: Vernisáž výstavy Slovácká brigáda v Mikulově

Vzpomínka na obránce hranic v Lužických horách

V sobotu 23. září se v Lužických horách uskutečnilo tradiční vzpomínkové setkání, které připomnělo tragické události roku 1938. Je tomu již 14 let, kdy byl na hraničním přechodu z Dolní Světlé do saského Waltersdorfu vybudován Jednotou Československé obce legionářské v Mladé Boleslavi pomník československých hraničářů. Pomník připomínající příslušníky Stráže obrany státu a finanční stráže. Pomník připomínající odhodlání a boj za demokratické a svobodné Československo. Pomník připomínající boj, který se na tomto místě odehrál před 79 lety. 

Číst dál: Vzpomínka na obránce hranic v Lužických horách

Zářijové střelby v Odrách

Naše jednota (ČsOL Nový Jičín) uskutečnila dne 22. září 2017 střelby z pistole pro členy jednoty a pozvané hosty na střelnici v Odrách. Cílem akce bylo touto formou uskutečnit setkaní našich členů s hosty, převážně starosty měst a obci, kteří s naši jednotou úzce spolupracují a podporuji její činnost. Touto formou jim vyjádřit určité poděkování a současně prezentovat naše poslání a činnost. 

Číst dál: Zářijové střelby v Odrách

Liptaň 2017

V pátek 22. září 2017 jsme si připomněli 79. výročí tragických událostí na četnické stanici v Liptani, kde dav místních henleinovců odzbrojil a poté zavraždil šest příslušníků četnického sboru a finančního oddílu Stráže obrany státu. 

Číst dál: Liptaň 2017

Dvě dějepisné exkurze "Po stopách Jana Kubiše a československého odboje"

V pátek 15. září 2017 jsme se my, žáci kvinty, sexty a vybraní studenti z oktávy Základní školy a gymnázia ve Vítkově, vydali autobusem na exkurzi, pořádanou Československou obcí legionářskou, která se tímto snaží pomoci při výchově dnešní mládeže k vlastenectví. 

Číst dál: Dvě dějepisné exkurze "Po stopách Jana Kubiše a československého odboje"

Memoriál genpor. Mikuláše Končického

Dne 9. září 2017 uspořádala jednota Ostrava 1 v pořadí již 2. ročník Memoriálu genpor. Mikuláše Končického. Událost se skládala ze dvou částí. První část byla střelecká, kdy se na střelnici Stará Ves nad Ondřejnicí střílelo z pistole Pi 10 a samopalu Bren 1. Zbraně nám bezplatně zapůjčila zbrojovka Uherský Brod. Střeleckého závodu se zúčastnilo celkem 42 střelců z řad vojáků z povolání, záložáků a členů ozbrojených sborů a pozvaných hostů. 

Číst dál: Memoriál genpor. Mikuláše Končického

Cesta Glenna Clarka oživila zapomenuté vzpomínky na pochody smrti

Glenn Clark z Aucklandu na Novém Zélandu vyrazil letos 16. srpna na tisíc kilometrů dlouhou trasu pochodu smrti svého otce, válečného zajatce G. W. Clarka. Za čtyři týdny projel Glenn na kole cestu, kterou jeho otec šel pěšky v roce 1945 déle než tři měsíce. Z velké části přes území Moravy a Čech. Spolu s ním prošlo tento pochod smrti 60 až 70 tisíc válečných zajatců. Od konce ledna, za mrazu a zimy, chladným jarem, až do osvobození v prvních květnových dnech. Cesta Glenna rozhýbala mnoho událostí – napříč celou republikou. 

Číst dál: Cesta Glenna Clarka oživila zapomenuté vzpomínky na pochody smrti

K devadesátinám odbojáře Leopolda Bartáka

Obřadní síň města Hradec nad Moravicí se 5. října 2017 stala svědkem slavnostního setkání vedení zdejší radnice, zástupců Československé obce legionářské, Českého svazu bojovníků za svobodu a členů Klubu vojenské historie Opava s jubilantem z nejmilejších. Pan Leopold Barták oslavil své devadesátiny. A proč se sešli zrovna ti uvedení gratulanti? Pan Barták je totiž jediným žijícím hradeckým pamětníkem druhé světové války, a co víc – je posledním zdejším válečným veteránem, který se významně zapojil do tehdejší odbojové činnosti. 

Číst dál: K devadesátinám odbojáře Leopolda Bartáka

"Zebák" slavil 92. narozeniny

Koncem srpna 2017 je oslavil odbojář, válečný veterán druhé světové války a člen Historické skupiny Zpravodajská brigáda (ZB) JUDr. Pavel Holeček, syn spisovatele a předválečného redaktora Národního Osvobození Jeronyma Holečka, majora gšt. v. v., a vnuk spisovatele desetidílné románové kroniky venkovského života "Naši" Josefa Holečka. 

Číst dál: "Zebák" slavil 92. narozeniny

Poslední rozloučení s generálporučíkem Jaroslavem Klemešem

Dne 7. srpna 2017 nás ve věku 95 let navždy opustil válečný veterán z druhé světové války, člen paraskupiny PLATINUM-PEWTER, poslední žijící čs. parašutista vysazený do akce ze západu do protektorátu a dlouholetý člen ČsOL br. generálporučík v. v. Jaroslav Klemeš. Poslední rozloučení s br. Klemešem se uskutečnilo v pondělí 14. srpna 2017 ve velké obřadní síni strašnického krematoria. 

Číst dál: Poslední rozloučení s generálporučíkem Jaroslavem Klemešem

Slib žáků 1. ročníku

V Moravské Třebové se již k tradičním akcím zařadil i slavnostní slib žáků 1. ročníku, který probíhá na náměstí T. G. Masaryka. V letošním roce se dnem D stal pátek 22. září, kdy 124 žáků 1. ročníků jednohlasně proneslo "Tak slibujeme". 

Číst dál: Slib žáků 1. ročníku

Prezident Osvoboditel zemřel před 80 lety

V den 80. výročí úmrtí prvního československé prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka dne 14. září se od 10. hodiny uskutečnila každoroční pieta na hřbitově v Lánech, kde odpočívají ostatky zakladatele moderní české státnosti a jeho rodiny. 

Číst dál: Prezident Osvoboditel zemřel před 80 lety

12. ročník Česko-Slovenského parníku na Vltavě

V úterý 26. září se uskutečnil v pořadí již 12. ročník plavby Česko-Slovenský parník za účasti nejvyšších ústavních činitelů České a Slovenské republiky. Letos byl věnován 73. výročí Slovenského národního povstání, 72. výročí vítězství v druhé světové válce a v neposlední řadě jako pocta veteránům druhé světové války a válečných a mírových zahraničních misí naší novodobé historie. Záštitu nad událostí převzal předseda vlády České republiky Bohuslav Sobotka a předseda vlády Slovenské republiky Robert Fico. 

Číst dál: 12. ročník Česko-Slovenského parníku na Vltavě

Pocta vzácnému člověku

Ve čtvrtek 28. září 2017 u příležitosti 120. výročí založení Matičního gymnázia v Ostravě byla odhalena pamětní deska řediteli pedagogovi, legionáři Rudolfu Tlapákovi. 

Číst dál: Pocta vzácnému člověku

Obránci pohraničních pevností z roku 1938 mají v Litultovicích novou pamětní desku

Městys Litultovice na Opavsku letos hodně investoval do svého zvelebení – opravoval se hlavní komunikační průtah a rekonstruované chodníky zpříjemní život občanům i návštěvníkům. My se ale zaměříme na další z aktivit, které pro Litultovice znamenají vznik nového pietního místa – v blízkosti zdejšího svatostánku byla odhalena pamětní deska vojákům XIII. strážního praporu a Janu Kubišovi, který je spojován se západním druhoválečným odbojem a hlavně s útokem na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. 

Číst dál: Obránci pohraničních pevností z roku 1938 mají v Litultovicích novou pamětní desku

Střelecký memoriál jindřichohradecké jednoty

Opět, téměř po roce, se v sobotu 30. září, za krásného slunečného počasí, sešlo na střelnici Spolku Břeskáč v Dolním Skrýchově 66 účastníků IX. ročníku střelecké soutěže ve střelbě z armádních zbraní "Memoriál mjr. in memoriam Bohumila Vávrů a ppor. in memoriam Václava Martínka". Touto soutěží si organizátor – jindřichohradecká jednota ČsOL "br. Stanislava Berana" – od roku 2009 připomíná památku novodobých veteránů z Jindřichohradecka, kteří tragicky zahynuli v průběhu zahraničních misí a současně i výročí bojů 1. čs. armádního sboru v SSSR v rámci Karpatsko–dukelské operace. 

Číst dál: Střelecký memoriál jindřichohradecké jednoty

12. memoriál hrdiny SSSR generála Josefa Buršíka

Generál Josef Buršík je jedním z hrdinů, na které nikdy nezapomeneme. Ale bylo by tomu tak i v případě, že bychom si jeho osobnost a hrdinské činy nepřipomínali? Snad ano, ale přesto si raději tohoto postřekovského rodáka pravidelně připomínáme. Každý rok v době výročí jeho narození pořádá Československá obec legionářská – jednota Rokycany společně s příslušníky 1. tankové roty aktivních záloh "Československých legií" memoriál generála Buršíka. Stejně tak tomu bylo i v letošním roce.

Číst dál: 12. memoriál hrdiny SSSR generála Josefa Buršíka

Sedmý díl legionářských pamětí

Nejnovější knižní titul z edice Pamětí Československé obce legionářské, již sedmý, nese název „Moje válečná Odyssea“. Jedná se o vzpomínky legionáře a špiona protihabsburského odboje Vladimíra Vaňka. 

Číst dál: Sedmý díl legionářských pamětí

Vojenský den 2017

V sobotu 2. září 2017 se uskutečnil 5. ročník akce vojenský den ve skanzenu v jihomoravské Strážnici. Hlavními body programu se staly dvě bojové ukázky připomínající 100. výročí bitev u Zborova a Kobaridu. 

Číst dál: Vojenský den 2017

Návštěva ve Znojmě

Dne 31. srpna 2017 se členové hostěradické jednoty zúčastnili výstavy pod názvem "1916: Stoletá vzpomínka na třetí rok Velké války", která se uskutečnila v Domě umění ve Znojmě. 

Číst dál: Návštěva ve Znojmě

Slavnostní pieta u zrekonstruované Bratrské mohyly v Kalynivce

Zatímco sobota byla chladná a deštivá, v neděli dopoledne se vyjasnilo. Počasí tak popřálo chystané slavnosti i celému programu v den 100. výročí bitvy u Zborova. Krátce před započetím hlavního pietního aktu byla 1. místopředsedkyní Senátu PČR Miluší Horskou zpřístupněna výstava ČsOL o Zborovu v ukrajinském jazyce ve zborovském muzeu. Spolu s ní promluvili při této příležitosti také zástupci ukrajinské samosprávy a ředitel místního muzea. Mezi tím probíhaly u Bratrské mohyly v Kalynivce poslední přípravy. 

Číst dál: Slavnostní pieta u zrekonstruované Bratrské mohyly v Kalynivce

Slavnostní večer v tarnopolském divadle Tarase Ševčenka

V předvečer 100. výročí bitvy u Zborova se v sobotu 1. července konal slavnostní program v tarnopolském Akademickém činoherním divadle Tarase Ševčenka, který za přítomnosti předsedy Poslanecké sněmovny PČR Jana Hamáčka zahájil předseda ČsOL br. Pavel Budinský. 

Číst dál: Slavnostní večer v tarnopolském divadle Tarase Ševčenka

Pietní akt v Ozerné

Druhý sobotní pietní akt u zborovského bojiště se uskutečnil od 14.30 hod. na hřbitově v Ozerné. V obci se na přelomu června a července 1917 nacházelo obvaziště a na místním hřbitově byli pohřbeni příslušníci Československé střelecké brigády, kteří zemřeli na následky zranění a padli před samotnou bitvou. Na hřbitově se rovněž nachází kenotaf se jmény čs. legionářů, kteří padli při tarnopolském ústupu. Právě tento památník se nachází v centru hrobů padlých čs. legionářů. 

Číst dál: Pietní akt v Ozerné

Obnovení poselství v Bratrské mohyle v Kalynivce

V sobotu 1. července 2017 byla do Bratrské mohyly v Kalinivce (dříve Cecové) vložena pamětní schránka s poselstvím. Její cesta na Ukrajinu započala již v pondělí 26. června, kdy se zástupci předních státních institucí setkali v Národním památníku na Vítkově, aby do kovové pamětní schránky vložili poselství příštím generacím. 

Číst dál: Obnovení poselství v Bratrské mohyle v Kalynivce

Pouť ke Zborovu

Letos v červenci jsme si připomněli stoleté výročí bitvy u Zborova. Součástí rozsáhlých oslav byla i autobusová pouť, jejíž trasa vedla přes místa spojená s čs. odbojem 1. a 2. světové války v Polsku a Ukrajině, k hlavnímu místu oslav, Bratrské mohyle v Kalinivce. 

Číst dál: Pouť ke Zborovu

Přátelství bez hranic

Dne 18. srpna 2017 se uskutečnilo přátelské setkání v Martině se členy předsednictva Oblastního výboru Slovenského svazu protifašistických bojovníků, kterého se zúčastnili zástupci Oblastního výboru Českého svazu bojovníků za svobodu a Československé obce legionářské v Novém Jičíně. Na tomto setkání si účastníci připomenuli 73. výročí Slovenského národního povstání a zároveň si připomněli historický základ, který byl dán společným bojem Čechů a Slováků proti nacismu a fašismu, který za druhé světové války vyvrcholil na Slovensku Slovenským národním povstáním v roce 1944, Pražským povstáním a osvobozením naší země v roce 1945. 

Číst dál: Přátelství bez hranic

Setkání legionářů a KVH na jižní hranici

Pevnost Mikulov (MJ-S29 "Svah") se nachází mezi Mikulovem a obcí Březí v blízkosti železniční tratě. Je jediným realizovaným pěchotním srubem v roce 1938 v úseku Mikulov – Hrušovany nad Jevišovkou a úspěšně ho provozuje Klub vojenské historie Mikulov, který je samostatnou částí Jednoty ČsOL v Břeclavi. Pevnost je doplněna lehkými objekty vzor 36 a 37, které vcelku dotváří stavbu opevnění v terénu. Posádku vyzbrojeného pěchotního srubu tvořilo až čtyřicet mužů a byl užíván Armádou ČR až do roku 1999. Poté bylo v roce 2008 založeno sdružení Klubu VH s vydatnou podporou města Mikulov, s cílem zachránit objekt před jeho devastací, která započala vykrádáním vnitřního zařízení atp. Klub nejenže tento nepříznivý stav zastavil, ale již po krátké době bylo poznat, že má dobré hospodáře. Ostatně o tom se každý, kdo má zájem o hrdou vojenskou historii naší předmnichovské armády, může přesvědčit na klubových internetových stránkách. 

Číst dál: Setkání legionářů a KVH na jižní hranici

Odešel Jaroslav Klemeš, poslední parašutista ze Západu

Dne 7. srpna 2017, ve věku 95 let, nás navždy opustil válečný veterán druhé světové války, člen paradesantní skupiny PLATINUM-PEWTER, poslední žijící československý parašutista vysazený do protektorátu ze západu, dlouholetý člen Československé obce legionářské, bratr generálporučík v. v. Jaroslav Klemeš.

Číst dál: Odešel Jaroslav Klemeš, poslední parašutista ze Západu

Legiovlak připomene boj za samostatný stát na Slovensku

Letošní srpen a září projede Slovenskem legionářské muzeum na kolejích – Legiovlak. Jeho třináct vagonů připomene boj Čechů a Slováků za vytvoření společného státu na devíti zastávkách. Vstupné bude všude zdarma. 

Číst dál: Legiovlak připomene boj za samostatný stát na Slovensku

Výstava "Zborov - 100. výročí bitvy"

V rámci oslav 100. výročí bitvy u Zborova připravila Československá obec legionářská ve spolupráci s Národním muzeem výstavu, která se touto památnou bitvou zevrubně zabývá. 

Číst dál: Výstava "Zborov - 100. výročí bitvy"

75 let operace ANTHROPOID - Muži odplaty na Karlově náměstí

Vrcholem letošních připomínek 75. výročí operace ANTHROPOID a 1. vlny výsadků z Anglie byla bezpochyby akce, kterou Československá obec legionářská uspořádala spolu s Rotou Nazdar, Městskou částí Praha 2, Benešovými muži a významnou finanční podporou Ministerstva obrany o víkendu 17. a 18. června na Karlově náměstí. Muži odplaty, jak zněl její podtitul, propojili v osudu Josefa Valčíka dva souběžné projekty, které připomínají operace SILVER A a ANTHROPOID. 

Číst dál: 75 let operace ANTHROPOID - Muži odplaty na Karlově náměstí

Vernisáž výstavy "Bitva u Zborova a čs. legie v Rusku"

V neděli 2. července 2017 - v den stého výročí bitvy u Zborova - jsme slavnostně zahájili výstavu Bitva u Zborova a čs. legie v Rusku. Ta bude k vidění následující tři měsíce v Městském muzeu ve Strážnici. Výstava vznikla za podpory Československé obce legionářské a projektu Legie 100. 

Číst dál: Vernisáž výstavy "Bitva u Zborova a čs. legie v Rusku"

BAHNA 2017

V sobotu 10. 6. 2017 se v prostoru bývalé tankové střelnice Zadní Bahna u Strašic uskutečnila tradiční přehlídka historické i současné vojenské techniky – Den pozemního vojska BAHNA 2017. Akci letos poprvé armáda nepojala jako pouhou ukázku, nýbrž jako vojenské cvičení, do kterého se zapojilo na 1 400 profesionálních vojáků a 500 vozidel ze všech útvarů Pozemních sil AČR. 

Číst dál: BAHNA 2017

Pieta za padlé u Zborova na Olšanech

V době komunistického totality se navzdory nelibosti režimu scházeli dosud žijící českoslovenští legionáři, aby vyjádřili svou úctu představitelům prvního odboje a padlým bratřím. Stáli tak každoročně s železnou pravidelností stráž u hrobu prezidenta T. G. Masaryka v Lánech, ale scházeli se i v den výročí bitvy u Zborova na Olšanských hřbitovech u Pomníku československých legionářů. 

Číst dál: Pieta za padlé u Zborova na Olšanech

Oheň(bez)naděje a cesta ležáckých dětí

U příležitosti 75. výročí vypálení osady Ležáky a vyvraždění jejích obyvatel pořádá Československá obec legionářská pro žáky základních škol cestu po stopách ležáckých dětí a odboje na Pardubicku. 

Číst dál: Oheň(bez)naděje a cesta ležáckých dětí

Poselství pro Bratrskou mohylu u Zborova

26. června se v Národním památníku na Vítkově uskuteční slavnostní předání poselství, které bude uloženo v pamětní schránce. Tu 2. července umístí zástupci České republiky v obnovené Bratrské mohyle v obci Kalynivka, kde spočívají padlí legionáři od Zborova. 

Číst dál: Poselství pro Bratrskou mohylu u Zborova

Oslavy 100. výročí bitvy u Zborova

Letos 2. července tomu bude přesně 100 let, kdy se československá střelecká brigáda vyznamenala v bitvě u Zborova v bojích proti rakousko-uherským vojskům. Československá obec legionářská spolu se svými partnery připravila oslavy jak v České republice, tak na Ukrajině, kde se Zborov nachází. 

Číst dál: Oslavy 100. výročí bitvy u Zborova

Čestné občanství bratru Petru Beckovi

V sobotu 17. června 2017 se ve Společenském domě v Bruntále konalo mimořádné zasedání bruntálského zastupitelstva. Členu naší jednoty br. Petru Beckovi bylo při této příležitosti uděleno za jeho celoživotní přínos Bruntálu nejvyšší městské ocenění – čestné občanství města Bruntálu. Je prvním občanem po roce 1989, kterému bylo toto ocenění uděleno. 

Číst dál: Čestné občanství bratru Petru Beckovi

Pocta parašutistům

V pátek 16. června 2017 uspořádala jednota Československé obce legionářské Bruntál "34. pěšího pluku střelce J. Čapka" vzpomínkovou akci na československé parašutisty, kteří provedli atentát na zastupujícího říšského protektora R. Heydricha. Letos 18. června uplynulo 75 let od hrdinné smrti Jana Kubiše, Jozefa Gabčíka a pěti jejich druhů. 

Číst dál: Pocta parašutistům

"Muži odplaty" připomenou hrdinnou smrt parašutistů

Od roku 1946 se 18. června před kostelem sv. Cyrila a Metoděje připomíná boj sedmi statečných parašutistů s přesilou nacistů. Na 75. výročí si Československá obec legionářská a Rota Nazdar připravila na Karlovo náměstí dobový tábor československých vojáků a ukázky výcviku, vybavení a techniky.

Číst dál: "Muži odplaty" připomenou hrdinnou smrt parašutistů

Otto Matoušek: Anabase bezejmenných brášků

V rámci oslav 100. výročí vítězství československých legií u Zborova připravila Československá obec legionářská spolu s Národním muzeem výstavu grafik legionáře Otty Matouška. Vernisáž proběhne 14. června v 17:00 v Národním památníku na Vítkově.

Číst dál: Otto Matoušek: Anabase bezejmenných brášků

Odhalení pamětní desky ve Wormhoutu

V neděli 21. května 2017 došlo v severofrancouzském městečku Wormhout k odhalení nové pamětní desky připomínající bezpodmínečnou kapitulaci německých jednotek v okolí Dunkerque do rukou velitele Československé samostatné obrněné brigády generála Aloise Lišky dne 9. května 1945. Tato pamětní deska, vyrobená ze třech druhů kamene, nahradila desku dosavadní. 

Číst dál: Odhalení pamětní desky ve Wormhoutu

Národní pouť ke Zborovu u příležitosti 100. výročí bitvy u Zborova

V létě roku 2017 si připomínáme jeden z nejvýznamnějších mezníků v boji za samostatný stát, kterým je 100. výročí vítězného útoku našich dobrovolníků u Zborova. Československá obec legionářská pod záštitou předsedy Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky Jana Hamáčka připravuje důstojné připomenutí těchto událostí a jedním z vrcholů těchto oslav je Národní pouť ke Zborovu. 

Číst dál: Národní pouť ke Zborovu u příležitosti 100. výročí bitvy u Zborova

Legiovlak přijede na Aviatickou pouť

Legiovlak se v Pardubicích zastaví o víkendu 3. – 4. června. Na pardubickém letišti se stane největším exponátem na Aviatické pouti. Legionáři pro návštěvníky nechystají jen interaktivní expozici o první světové válce a vzniku republiky, ale také soutěž Nebeští jezdci, která dětem a mládeži přibližuje osudy našich letců za 2. světové války.

Číst dál: Legiovlak přijede na Aviatickou pouť

ANTHROPOID připomeneme výstavou na Klárově a ukázkami v Lešanech

Československá obec legionářská spolu s kluby vojenské historie připomene 75. výročí provedení útoku na Reinharda Heydricha. V předvečer atentátu 26. května v Praze v parku Klárov představí panelovou výstavu. V sobotu se ve Vojenském technickém muzeu v Lešanech představí výcvik a vojenský tábor Čechoslováků za 2. světové války. 

Číst dál: ANTHROPOID připomeneme výstavou na Klárově a ukázkami v Lešanech

Bamboška Radambuk

Rada dětí a mládeže Jihočeského kraje, z. s., připravila tradičně na termín 19.-20. května 2017 akci pro děti a mládež – BAMBIFEST 2017. 

Číst dál: Bamboška Radambuk

Slavnosti svobody v Plzni za přítomnosti ČsOL

První májové dny neodmyslitelně patří oslavám konce druhé světové války a nejinak tomu bylo i letos v Plzni, kde se konaly již tradiční Slavnosti Svobody. Program nabídl mnoho nového, ale i návrat k zaběhlým zvyklostem. Do části programu se zapojili také členové Československé obce legionářské. 

Číst dál: Slavnosti svobody v Plzni za přítomnosti ČsOL

Třinec se poklonil obětem druhé světové války

Pietním aktem uctil Třinec v pátek 5. května 2017 památku obětí druhé světové války. Starostka Věra Palkovská společně se členy Jednoty Československé obce legionářské ve Frýdku-Místeku, Českého svazu bojovníků za svobodu, s dětmi z třineckých základních škol a dalšími občany položili věnec a kytice jako výraz úcty a poděkování obětem fašismu u památníku na ústředním třineckém hřbitově na Folvarku. Všichni zúčastnění si zároveň tímto aktem připomněli 72. výročí osvobození města od nacismu.

Číst dál: Třinec se poklonil obětem druhé světové války

Frýdek-Místek byl osvobozen 4. května 1945

Ve čtvrtek 4. května v 16 hodin se na městském hřbitově ve Frýdku uskutečnil pietní akt k 72. výročí osvobození města Frýdku-Místku. 

Číst dál: Frýdek-Místek byl osvobozen 4. května 1945

Přednáška o osvobození obce Bystřičany zaujala

Žáci osmých a devátých tříd české a polské ZŠ v Bystřici se 2. května účastnili přednášky Petra Majera k 72. výročí osvobození obce. Místní kinosál byl zaplněn nejen žáky, ale také členy ČsOL jednoty Frýdek–Místek, Matice slezské a občany obce. 

Číst dál: Přednáška o osvobození obce Bystřičany zaujala

Prednáška k 100. výročiu bitky pri Zborove vo Veselí nad Moravou

Peknou tradíciou v Českej obci sokolskej je, že sa slávia či pripomínajú aj významné výročia jednotlivých telocvičných jednôt. V tomto roku sa okrúhlym výročím môže pochváliť aj jedna z najaktívnejších sokolských jednôt v Zlínskom kraji, Jednota ČOS vo Veselí nad Moravou, ktorá patrí v súčasnosti do Slováckej župy. Veselská jednota vznikla v roku 1897, oslavuje teda 120. výročie založenia.

Číst dál: Prednáška k 100. výročiu bitky pri Zborove vo Veselí nad Moravou

Vzpomínka na OUT DISTANCE v Ořechově

V sobotu 29. dubna letošního roku se v obci Ořechov u Telče konala tradiční vzpomínková akce na paraskupinu Out Distance. Členové Klubu vojenské historie 45. Brno se opět podíleli na jejím zajištění. Již před akcí se spojili s potomky čs. vojáků žijících ve Velké Británii a pozvali je na akci. Výsledkem byl příjezd Markuse Rappensbergera, vnuka příslušníka československé zahraniční armády ve Velké Británii. Pozvání přijal také brigádní generál v. v. Emil Boček.

Číst dál: Vzpomínka na OUT DISTANCE v Ořechově

Pietne spomienky na M. R. Štefánika na Slovensku

Pri príležitosti 98. výročia tragického skonu generála PhDr. Milana Rastislava Štefánika sa v dňoch 3.–4. mája 2017 uskutočnily na Košariskách, na Bradle, v Ivánke pri Dunaji a v Bratislave pietne spomienky na jednu z trojice zakladajúcich osobností nášho prvého odboja a tvorcov Československej republiky – M. R. Štefánika.

Číst dál: Pietne spomienky na M. R. Štefánika na Slovensku

72. výročí osvobození Československa a města Bruntálu

V předvečer 72. výročí ukončení 2. světové války, osvobození Československa a města Bruntálu se v pátek 5. května 2017 uskutečnilo pietní shromáždění na starém městském hřbitově na pohřebišti vojáků Rudé armády.

Číst dál: 72. výročí osvobození Československa a města Bruntálu

Květnové kladení věnců v Žatci

Město Žatec spolu s vojenskou posádkou zorganizovaly jako každoročně pietní vzpomínku k výročí osvobození a ukončení druhé světové války.

Číst dál: Květnové kladení věnců v Žatci

Studie pro Zámeček Pardubice

V souvislosti s připravovaným záměrem na rekonstrukci a využití Zámečku - Larischovy vily, a to zejména pro potřeby školních i mimoškolních aktivit mládeže byla zpracována ověřovací a zadávací studie Zámečku Pardubice - Larischovy vily. 

Číst dál: Studie pro Zámeček Pardubice

Na Valech se vzpomínalo na boje u Jasla a Sokolova

Již tradičně se první březnový pátek sešli vedoucí představitelé Ministerstva obrany a Generálního štábu AČR s válečnými veterány a vojenskou veřejností, aby si v Hlavním sále MO ČR Na Valech připomněli letošní 72. výročí bojů u Jasla a 74. výročí bojů u Sokolova. Pozvání na setkání přijalo přes sto druhoválečných a novodobých veteránů spolu se zástupci jednot ČsOL a dalších organizací. 

Číst dál: Na Valech se vzpomínalo na boje u Jasla a Sokolova

Uctění památky odbojářů z Těšínska

Jednota ČsOL ve Frýdku–Místku, členové MO Matice slezské v Bystřici nad Olší, rodinní příslušníci a místní občané si v sobotu 25. března 2017 připomněli 72. výročí zavraždění MUDr. Jaroslava Míčka a Jana Heczka.

Číst dál: Uctění památky odbojářů z Těšínska

Po 75 letech zavolá tajná vysílačka Libuše do Londýna

Libuše volá Londýn je akce, která 1. dubna připomene 75. výročí působení parašutistů skupiny Silver A v Lázních Bohdanči. Z půdy domu rybničního hospodářství Sádka čp. 148 se ozve replika původní radiosoupravy Libuše, ze které telegrafista Jiří Potůček vysílal depeše zahraničnímu odboji v Londýně, přímo z míst, kde se nachází i původní antény, které zde Potůček před 75 lety zanechal. 

Číst dál: Po 75 letech zavolá tajná vysílačka Libuše do Londýna

Hodonínští legionáři přednášeli brněnským skautům o ČsOL

Bratři z hodonínské jednoty Československé obce legionářské navštívili v pondělí 27. února 2017 skautskou klubovnu v Brně, aby tamním mladým skautkám a skautům přednášeli o historii i současnosti ČsOL a československých legiích vůbec. 

Číst dál: Hodonínští legionáři přednášeli brněnským skautům o ČsOL

Odešel Václav Hanf, jeden z dětských pamětníků vyhlazení Lidic

Členové Jednoty ČsOL v Kladně se dozvěděli smutnou zprávu, po těžké nemoci zemřel Václav Hanf. Jeho nelehký životní osud se zakončil v sobotu 18. února 2017 ve věku nedožitých 83 let. Každoročně jsme se s ním potkávali v Lidicích, u příležitosti tragického výročí vypálení Lidic. 

Číst dál: Odešel Václav Hanf, jeden z dětských pamětníků vyhlazení Lidic

Výstava "Roky bojov, obetí a nádejí" vo Vranove nad Topľou

Po Humennom sa výstava Nadácie M. R. Štefánika v Bratislave a Ústavu politických vied SAV v Bratislave k 100. výročiu čs. légií a vzniku Československa presunula do Vranova nad Topľou, kde sa uskutočnila vernisáž 21. februára 2017 v budove Gymnázia a Obchodnej akadémie na ulici Dr. Cyrila Daxnera. 

Číst dál: Výstava "Roky bojov, obetí a nádejí" vo Vranove nad Topľou

Po stopách T. G. Masaryka v Jihlave a Polnej

K 80. výročiu úmrtia zakladateľa Československej republiky a jej prvého prezidenta Tomáša Garrigue Masaryka a k blížiacemu sa 100. výročiu vzniku ČSR sa už konajú a pripravujú rôzne podujatia – prednášky, výstavy, koncerty atď. Vo štvrtok 16. februára 2016 som mal možnosť v Malovanom sále Múzeu Vysočiny v Jihlave zúčastniť sa na výnimočnej akcii "Hudba v myšlenkách Masarykových". 

Číst dál: Po stopách T. G. Masaryka v Jihlave a Polnej

Válečná veteránka obdržela čestné občanství

Na základě návrhu Jednoty Československé obce legionářské v Kladně schválilo zastupitelstvo města Stochov na svém zasedání 19. prosince 2016 čestné občanství válečné veteránce Marii Matějkové. Při příležitosti jejich 91. narozenin bylo slavnostně předáno 9. února 2017 paní starostkou Mgr. Miloslavou Becherovou, za účasti místostarosty Ing, Romana Foršta a Jany Suprunové. 

Číst dál: Válečná veteránka obdržela čestné občanství

Výstava "Krev legionáře"

Mezi 5. prosincem 2016 a 6. lednem 2017 proběhla v prostorách kyjovské Čajovny & Galerie a městského kulturního střediska výstava, zabývající se osudy legionářů pocházejících z Kyjovska. 

Číst dál: Výstava "Krev legionáře"

Na gymnáziu v Šumperku probíhá výstava o československých legiích

Během měsíce února budou moci studenti a učitelé šumperského gymnázia v prostorách školy shlédnout jednu z putovních výstav Československé obce legionářské o československých legiích. 

Číst dál: Na gymnáziu v Šumperku probíhá výstava o československých legiích

Připomínka tragických pochodů smrti v Hradci nad Moravicí

První letošní pietní shromáždění, které organizuje opavská jednota ČsOL, připomnělo naší veřejnosti pochod smrti, který se na jednu noc zastavil v Hradci nad Moravicí. Stalo se tak 24. ledna 1945 a po 72 letech se naši členové sešli s představiteli města Hradec, žáky zdejší školy a hradeckými občany, aby vzpomněli na události mrazivého ledna 1945. 

Číst dál: Připomínka tragických pochodů smrti v Hradci nad Moravicí

V Žamberku si připomněli paraskupinu BARIUM

V sobotu 14. ledna 2017 se v osadě Polsko v Žamberku uskutečnila vzpomínka na příslušníky výsadku Barium a jejich spolupracovníky v rámci 72. výročí tragického konce této paraskupiny.

Číst dál: V Žamberku si připomněli paraskupinu BARIUM

Symbol holocaustu, koncentrační tábor Auschwitz - Osvětim

Dne 27. ledna 1945 Rudá armáda osvobodila koncentrační tábor Osvětim. Tento den je označen v kalendáři jako významný den, Den památky obětí holocaustu a předcházení zločinům proti lidskosti. Od roku 2006 si civilizovaný svět připomíná toto datum také jako odmítnutí popírání holocaustu jako historické události a zdůraznění základních příčin, které k němu vedly. 

Číst dál: Symbol holocaustu, koncentrační tábor Auschwitz - Osvětim

Společná oslava narozenin letce a parašutisty

Ve čtvrtek 26. ledna 2017 se v Parkhotelu Průhonice konala oslava narozenin dvou válečných veteránů, bratrů z Československé obce legionářské. Své 95. narozeniny přijel oslavit generálporučík Jaroslav Klemeš, poslední žijící československý parašutista vysazený do týlu nepřítele z Velké Británie a brigádní generál Emil Boček, poslední žijící československý letec, který se účastnil slavné letecké Bitvy o Británii a oslavil v předstihu 94 narozeniny. Tyto dva veliké přátele jejich společná oslava velmi potěšila. 

Číst dál: Společná oslava narozenin letce a parašutisty

Město Příbor si připomnělo hrdinu

Na Stojanově ulici č. 388 v Příboře je pamětní deska, která připomíná člověka, který se zde narodil. Právě v den 100. výročí si město osobnost Jaroslava Lohrera, který se zde 4. ledna 1917 narodil, připomnělo.

Číst dál: Město Příbor si připomnělo hrdinu

V Orlové uctili památku padlých legionářů

V mrazivé čtvrteční odpoledne 20. ledna 2017, se u Pomníku padlým za Těšínsko sešlo několik desítek občanů města Orlová, představitelé města, představitelé Muzea Těšínska, děti ze základních škol, členové Československé obce legionářské, Čs. obce dělostřelecké, Sokola a klubů vojenské historie, aby uctili památku čs. legionářů, kteří padli v tzv. Sedmidenní válce v roce 1919. 

Číst dál: V Orlové uctili památku padlých legionářů

IV. zimní Legiomarš

V sobotu 21. januára 2017 sa uskutočnil v poradí už štvrtý zimný Legiomarš k pomníku armádneho generála Josefa Šnejdárka nad obcou Bystřice nad Olší, ktorým si Klub vojenskej histórie I. prapor v Ostrave a Jednota Československej obce legionárskej Frýdek – Místek pripomínajú obete Sedemdňového konfliktu medzi Československom a Poľskom v januári 1919.

Číst dál: IV. zimní Legiomarš

SILVER A v paměti tří generací 2017

V letošním roce si budeme připomínat 75. výročí vojenské operace ANTHROPOID. Českoslovenští parašutisté Jan Kubiš a Jozef Gabčík byli vysazeni na území protektorátu z britského letounu Halifax v noci z 28. na 29. prosince 1941. Vysláni byli z Anglie na základě rozhodnutí československé exilové vlády v Londýně. Jejich úkolem bylo zlikvidovat zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha, třetího muže nacistické říše. 

Číst dál: SILVER A v paměti tří generací 2017

Zádušní mše za parašutistu Františka Pavelku a jeho spolupracovníky

Mši za odbojáře popravené 11. ledna 1943 v sekyrárně věznice tzv. Lidového soudního dvora v Berlíně - Plötzensee, sloužil v den výročí popravy P. Mgr. Bohuslav Stařík v čáslavském děkanském kostele sv. Petra a Pavla. Zádušní mši inicioval Klub přátel a rodáků města Čáslavi spolu s historikem Vojtěchem Šustkem. 

Číst dál: Zádušní mše za parašutistu Františka Pavelku a jeho spolupracovníky

Slavkovské memento 2017

Zámek Slavkov spolu s Klubem autorů literatury faktu a Jednotou Československé obce legionářské Brno 2 vyhlašují literární soutěž pro žáky 2. stupně základních škol a žáky středních škol.

Číst dál: Slavkovské memento 2017

Válečná veteránka Olga Mauleová oslavila 91. narozeniny

Olga Mauleová se narodila 3. ledna 1926 českým rodičům na Ukrajině v obci Jedvanina v Chmelnické oblasti. Její babička se na Volyň dostala jako tříletá se svými rodiči, kteří od Jadwigy Jagellonské koupili pozemek, na kterém žili a hospodařili 76 let. Za druhé světové války byl její švagr zapojen do podzemního hnutí, hrozilo prozrazení a smrt pro celou rodinu, proto se jako velmi mladá aktivně zapojila do odbojové činnosti. Olga Ivanovna Kamínková působila v partyzánském oddíle velitele Šišky. 

Číst dál: Válečná veteránka Olga Mauleová oslavila 91. narozeniny

Libuše volá Londýn

V noci z 28. na 29. prosince zahájila Rota Nazdar a Československá obec legionářská svůj nový projekt Libuše volá Londýn, jehož cílem je představit veřejnosti činnost úspěšné, leč poněkud opomíjené, zpravodajské paraskupiny Silver A.

Číst dál: Libuše volá Londýn

Poslední let bratra Imricha Gablecha

Ve středu 28. prosince 2016 proběhlo poslední rozloučení s válečným veteránem, letcem, členem Československé obce legionářské a pravým Čechoslovákem, bratrem brigádním generálem v. v. Imrichem Gablechem, který zesnul 16. prosince 2016 v úctyhodném věku 101 let. 

Číst dál: Poslední let bratra Imricha Gablecha

Přednáška "Slovácká brigáda 1918-1919"

Na pozvání Městského muzea a galerie v Břeclavi uspořádali bratři z hodonínské jednoty Československé obce legionářské přednášku Slovácká brigáda 1918-1919. Pro posluchače přednášky byla připravena prezentace o historii této jednotky a její výstroji a výzbroji spolu s názornou ukázkou uniforem, výstroje a výzbroje brigády a podřízených jednotek.

Číst dál: Přednáška "Slovácká brigáda 1918-1919"

Přednášky pro školáky v Brně a Vyškově

Ve dnech 8. a 9. listopadu 2016 uspořádali členové hodonínské jednoty Československé obce legionářské sérií přednášek pro školy. Konkrétně se jednalo o studenty gymnázia Globe v Brně-Vinohradech a žáky Základní školy Tyršova ve Vyškově.

Číst dál: Přednášky pro školáky v Brně a Vyškově

Školákům o ANTHROPOIDu na Vítkově

Členové Československé obce legionářské se v listopadu a prosinci 2016 zapojili do speciálního programu Národního muzea pro školní mládež nazvaného "Zažijte dějiny 20. století". Tento speciál byl tematicky zaměřen na paradesantní skupinu ANTHROPOID, která byla do okupovaných Čech vysazena právě před 75 let.

Číst dál: Školákům o ANTHROPOIDu na Vítkově

Přáslavičtí tankisté navštívili Legiovlak

Ve čtvrtek 27. října navštívili na olomouckém nádraží Legiovlak příslušníci 73. tankového praporu "Hanáckého" společně se záložáky z 1. tankové roty Aktivních záloh "Československých legií", kteří v té době pobývali v Přáslavicích na pravidelném cvičení.

Číst dál: Přáslavičtí tankisté navštívili Legiovlak

"Mobilizace 1938" v rokycanském muzeu

V souladu s plánem práce Československé obce legionářské na rok 2016 uspořádala jednota ČsOL při Muzeu na demarkační linii v Rokycanech na polygonu muzea 24. září 2016 bojovou ukázku „Mobilizace 1938“. Chtěla tím veřejnosti připomenout 78. výročí mobilizace československé branné moci na obranu republiky před nacistickým Německem.

Číst dál: "Mobilizace 1938" v rokycanském muzeu

Cesta legionáře 2

Československá obec legionářská otevřela v pátek 11. listopadu 2016 u příležitosti Dne válečných veteránů a 98. výročí konce 1. světové války již druhou stálou expozici věnovanou osudům československých legionářů. „Cesta legionáře 2“ se nachází v pevnosti Josefov u Jaroměře a plynule navazuje na první stálou expozici, která byla otevřena 28. října loňského roku a nachází se v budově bývalého pivovaru na hradě Křivoklát.

Číst dál: Cesta legionáře 2

Den vzniku samostatného Československa

Oslava vzniku samostatného Československa letos proběhla v Rokycanech již ve čtvrtek 27. října. Možná to bylo trochu nezvyklé, ale asi praktické s přihlédnutím na následující prodloužený víkend…

Číst dál: Den vzniku samostatného Československa

Váleční veteráni v Rudolfinu

Ve čtvrtek 10. listopadu se uskutečnil v pražském Rudolfinu slavnostní koncert, kterého se zúčastnili nejvyšší ústavní činitelé České a Slovenské republiky a zástupci velení armád obou zemí. Slavnostní večer, pořádaný Armádou ČR a Československou obcí legionářskou, byl věnován válečným veteránům v předvečer jejich svátku. Vrcholný kulturní zážitek se konal za přítomnosti prezidentů České a Slovenské republiky, kteří přijali pozvání válečných veteránů.

Číst dál: Váleční veteráni v Rudolfinu

Den válečných veteránů v Bruntále

Ve čtvrtek 10. listopadu 2016, v předvečer Dne válečných veteránů, se na Městském úřadu v Bruntále setkali se starostou města br. Petrem Rysem členové Jednoty ČsOL v Bruntále a zdejší organizace ČSBS. V zasedací místnosti rady se tak sešlo 21 členů jednoty, mezi nimi také dva váleční veteráni z druhé světové války – br. Petr Beck a ses. Jarmila Pösslová. Poslední válečný veterán z řad bruntálské jednoty br. Pavel Bednár, který v letošním roce oslavil 90 let, se ze zdravotních důvodů omluvil.

Číst dál: Den válečných veteránů v Bruntále

Zemřel válečný veterán bratr Bedřich Opočenský

Jeden den po státním svátku zemřel v sobotu 29. října 2016 ve věku 92 let válečný veterán, příslušník 1. čs. samostatné tankové brigády v SSSR a člen litoměřické jednoty Československé obce legionářské br. Bedřich Opočenský.

Číst dál: Zemřel válečný veterán bratr Bedřich Opočenský

K prvnímu bojovému vystoupení československých vojáků na východní frontě

V lednu roku 1942 se mohli českoslovenští státní příslušníci dočíst v novinách nebo vyslechnout v rozhlase informace o náboru do československé vojenské jednotky. Krátce po publikování této zprávy se do Buzuluku začali sjíždět první dobrovolníci. Nejdříve přijela dne 5. února tzv. Oranská skupina – instruktorský a velitelský kádr, jenž se skládal z bývalých příslušníků československé vojenské skupiny se sídlem v Krakově. Do jednotky vstupovaly osoby, které žily na území Sovětského svazu v době jeho přepadení. Dále se do skupiny hlásili obyvatelé podkarpatské Rusi, kteří byli pro přechod hranic sovětskými orgány zadrženi a odsouzeni do pracovních táborů. Již 9. února dosáhla počtu 292 příslušníků.

Číst dál: K prvnímu bojovému vystoupení československých vojáků na východní frontě

XIII. setkání bývalých vojenských pozorovatelů OSN/OBSE

Již potřinácté připravil výbor Jednoty ČsOL Středočeský kraj ve spolupráci s Krajskou organizací Sdružení válečných veteránů ČR společenský večer, na kterém se sešli bývalí vojenští pozorovatelé a jejich přátelé. Akce se uskutečnila 21. října 2016 v prostorách bývalého Školicího a vzdělávacího střediska MO ČR v Komorním Hrádku.

Číst dál: XIII. setkání bývalých vojenských pozorovatelů OSN/OBSE

Na oslavě svých 101. narozenin zahrál válečný veterán

Ve čtvrtek 13. října 2016 byla v Centru seniorů v Mělníku velká sláva. Člen mělnické jednoty ČsOL, válečný veterán br. Vojtěch Cimbolinec slavil v kruhu svých přátel 101. narozeniny. Málo kdo z nás se může pochlubit takovou pamětí, elánem a chutí do života jako tento senior. Na zdraví si Vojtěch se všemi gratulanty připil sklenkou šampaňského.

Číst dál: Na oslavě svých 101. narozenin zahrál válečný veterán

VIII. ročník memoriálu za padlé v zahraničních misích

Za krásného slunného dne se v sobotu 15. října 2016 na střelnici Spolku Břeskáč v Dolním Skrýchově u Jindřichova Hradce sešlo dvacet dva tříčlenných družstev k účasti na VIII. ročníku střelecké soutěže ve střelbě ze služebních zbraní, nazvané po novodobých veteránech z Jindřichohradecka, kteří tragicky zahynuli v průběhu zahraničních misí –„Memoriál mjr. in memoriam Bohumila Vávrů a ppor. in memoriam Václava Martínka“.

Číst dál: VIII. ročník memoriálu za padlé v zahraničních misích

Vzpomínka na obránce hranic v Lužických horách v roce 1938

V sobotu 24. září 2016 se na hraničním přechodu Dolní Světlá-Waltersdorf uskutečnilo tradiční vzpomínkové setkání, které připomnělo tragické události roku 1938. Je tomu již 13 let, kdy byl v těchto místech Jednotou Československé obce legionářské v Mladé Boleslavi vybudován pomník připomínající odhodlání a boj o státní suverenitu československých hraničářů, příslušníků Stráže obrany státu a finanční stráže. Každoroční vzpomínkové setkání pod taktovkou mladoboleslavské jednoty začalo i letos výstupem na horu Luž.

Číst dál: Vzpomínka na obránce hranic v Lužických horách v roce 1938

Vojenská neděle 2016

Ve Strážnickém skanzenu se 25. září opět rozštěkaly kulomety, zaskřípaly pásy a zavoněl dým střelného prachu. Konal se totiž již 4. ročník akce Vojenská neděle (první ročník proběhl pod názvem "Vojenské odpoledne"). Letošní ročník se nesl v duchu první republiky i tzv. Jatkosoty (finsko-sovětské pokračovací války z roku 1944). Počasí nám přálo a na dvě bojové ukázky, dvě módní přehlídky, cvičení jednotlivých armád a mnoho dalšího se přišlo podívat přes 820 návštěvníků.

Číst dál: Vojenská neděle 2016

Bronzové ruce pražských povstalců

"Bylo by však třeba, aby i hrobům legionářů doma ve vlasti byla věnována potřebná péče. Jsou hroby bratří, kteří brzy po návratu do vlasti zemřeli a nyní, poněvadž uplynula předepsaná lhůta deseti let, mohou být zrušeny. Bylo by jistě dobře, kdyby místní legionářské organizace, hlavně na venkově (v Praze je tato věc spletitější), vedly evidenci všech legionářských hrobů a staraly se o ně. Snad by bylo někde i možno označiti je pomníčky stejného typu, nebo aspoň opatřiti je jednotným znakem tak, aby na první pohled bylo zřejmo, že je to hrob legionáře."

Číst dál: Bronzové ruce pražských povstalců

Vzpomínka na padlé obránce hranic v Liptani

Ve středu 21. září 2016 zástupci Československé obce legionářské jednoty Bruntál a jednoty Opava, společně s představiteli Českého svazu bojovníků za svobodu z okresů Bruntál a Opava a za doprovodu starostky obce Liptaň položili kytice k místnímu pomníku, který připomíná tragédii, která se zde odehrála 22. září 1938.

Číst dál: Vzpomínka na padlé obránce hranic v Liptani

Historický vývoj pardubického Zámečku

Budova, jejímž majitelem se stala roku 2014 Československá obec legionářská, je bývalou šlechtickou vilou, k níž přiléhá nedaleké nacistické popraviště užívané za heydrichiády v roce 1942. Vlastní vila, nazvaná podle prvního majitele Larischova, dostala v Pardubicích název Zámeček, aby tak vynikl rozdíl proti renesančnímu pardubickému zámku. Zdrobnělina Zámeček přešla později i na zmíněné popraviště. 

Číst dál: Historický vývoj pardubického Zámečku

Osobnost Pouštní bouře - Ján Való

V lednu jsme si připomněli 25. výročí operaci Pouštní bouře, tedy ozbrojeného konfliktu mezi Irákem a koalicí osmadvaceti států, mezi kterými bylo i tehdejší Československo. To do operace vyslalo protichemickou jednotku, které velel plukovník Ing. Ján Való.

Číst dál: Osobnost Pouštní bouře - Ján Való

Hudební divadlo Karlín patřilo veteránům Pouštní bouře

O středečním večeru 15. června uspořádala Československá obec legionářská ve spolupráci s Folklorním sdružením Jánošík pražskou premiéru představení Vojenského uměleckého souboru Ondráš s názvem "Příběh zbojníka". Celý večer byl přitom věnován 25. výročí návratu československého samostatného protichemického praporu z Perského zálivu.

Číst dál: Hudební divadlo Karlín patřilo veteránům Pouštní bouře

Celkové prvenství v letošním branném závodu Battlefield obhájili loňští vítězové

Ukázat fyzickou zdatnost, blýsknout se znalostmi historie, zvolit správnou taktiku, ohromit logikou. A samozřejmě vyhrát. To byl cíl jednadvaceti družstev, která 15. června 2016 přijela do pražského Lanového centra Proud na finále celorepublikového branného závodu Battlefield Jana Kubiše a Josefa Gabčíka - pocta statečným z Resslovy ulice, nad nímž převzal záštitu ministr obrany Martin Stropnický a ministryně školství, mládeže a tělovýchovy Kateřina Valachová.

Číst dál: Celkové prvenství v letošním branném závodu Battlefield obhájili loňští vítězové

Od návratu z Perského zálivu uplynulo 25 let

Plné čtvrtstoletí uběhlo od chvíle, kdy se vrátili z válečné mise v Perském zálivu českoslovenští vojáci. Začala tak nová kapitola účasti naší armády v zahraničních misích po celém světě. Připomeňme si v krátkosti tehdejší sled událostí.

Číst dál: Od návratu z Perského zálivu uplynulo 25 let

Středočeský kraj ocenil válečné veterány

Ve čtvrtek 15. září 2016 se v malebných prostorách bývalé jezuitské koleje v Kutné Hoře uskutečnilo setkání válečných veteránů a zástupců Středočeského kraje u příležitosti slavnostního předání ocenění válečným veteránům a veteránům zahraničních misí.

Číst dál: Středočeský kraj ocenil válečné veterány

Finále branného závodu Legie ovládli Army birds

Nervozita, napětí, ale i nadšení, či obrovská motivace stát se nejlepšími z nejlepších. To a mnohem víc se neslo vzduchem 14. června v pražských Vysočanech krátce před zahájením závěrečného finále třetího ročníku soutěže Legie, která je připravována v duchu vojenského výcviku našich legionářů v období 1. světové války.

Číst dál: Finále branného závodu Legie ovládli Army birds

Na francouzském velvyslanectví byl pokřtěn deník legionáře Preiningera

V úterý 6. září 2016 proběhl v překrásných prostorách francouzské ambasády v Praze křest knihy Přísaha – Deník legionáře Ladislava Preiningera, kterou vydala Československá obec legionářská v rámci své edice legionářských pamětí.

Číst dál: Na francouzském velvyslanectví byl pokřtěn deník legionáře Preiningera

XI. ročník Memoriálu Hrdiny SSSR generála Buršíka v Postřekově

V souladu s plánem práce na rok 2016 se v chodském Postřekově 10. 9. 2016 konal již jedenáctý ročník střeleckého Memoriálu Hrdiny SSSR generála Buršíka. Cílem projektu bylo formou střeleckého memoriálu přispívat k zvyšování branné a střelecké dovednosti občanů ČR a též přispívat k obnovení národní hrdosti, vlastenectví, demokratických a bojových tradic v České republice.

Číst dál: XI. ročník Memoriálu Hrdiny SSSR generála Buršíka v Postřekově

Legionářská pouť po stopách čs. dobrovolníků ve Francii

Jako každý rok i letos se v rámci projektu Legie 100 konalo a bude konat několik vzpomínkových poutí do zahraničí na místa, kde působili Čechoslováci během první a druhé světové války. Ve dnech 8.– 13. května 2016 byla uspořádána vzpomínková pouť do Francie při příležitosti 100. výročí zahájení činnosti Československé národní rady v Paříži a 100. výročí účasti zbylých příslušníků roty "Nazdar" a dalších Čechoslováků ve francouzské Cizinecké legii v bojích na Sommě.

Číst dál: Legionářská pouť po stopách čs. dobrovolníků ve Francii

100. výročí od zahájení činnosti Československé národní rady v Paříži

Na počátku první světové války neměl odboj proti Rakousko-Uhersku, jenž se formoval doma i v jednotlivých krajanských koloniích po celém světě jednotné vedení. Cesta k vrcholnému orgánu československého diplomatického a vojenského odboje vyžadovala nezměrnou energii a odhodlání všech aktérů.

Číst dál: 100. výročí od zahájení činnosti Československé národní rady v Paříži

Československá obec legionářská je tu již 95 let

Na začátku letošní roku jsme si připomínali 95. výročí Všelegionářského sjezdu v Národním domě v Karlíně, jenž se uskutečnil v lednových dnech roku 1921. Nejdůležitějším výsledkem sjezdu bylo usnesení, které ukládalo dosavadním legionářským organizacím ukončit svou činnost a svolat sjezd nové všelegionářské organizace. Ta se měla ve smyslu programového prohlášení stát oporou demokratické Československé republiky a nositelkou idejí, které vedly legionáře do zahraničního revolučního hnutí.

Číst dál: Československá obec legionářská je tu již 95 let

Výročí uznání československé armády v Darney

V rámci české oficiální delegace odletěli v sobotu 25. června 2016 do francouzského Darney zástupci ČsOL pod vedením místopředsedy Obce legionářské br. Tichomíra Mirkoviče společně s dalším válečným veteránem a členem Předsednictva RV ČsOL br. Josefem Švarcem.

Číst dál: Výročí uznání československé armády v Darney

V Bezdružicích se představil Legiovlak v boji legionářů proti bolševikům

V sobotu 23. června 2016 se největší součást projektu Legie 100 - Legiovlak poprvé představil veřejnosti nejen jako muzeum na kolečkách, ale jako součást bojové ukázky v rámci akce nazvané "Vlastním pořádkem", kterou pořádala ČsOL ve spolupráci s Ministerstvem obrany ČR, Ministerstvem dopravy ČR, Agroholding Racov, a. s., KB Král, s. r. o., spolkem Plzeňská dráha, Dvorem Krasíkov, městem Bezdružice, obcí Konstantinovy Lázně, MAS Český Západ v Bezdružicích.

Číst dál: V Bezdružicích se představil Legiovlak v boji legionářů proti bolševikům

V Lichkově ožijí prvorepublikoví tankisté s legendárním tankem LT vz. 35

V roce 100. výročí prvního bojového nasazení tanku na bitevním poli připravila Rota Nazdar spolu s Vojenským muzeem Lichkov a Československou obcí legionářskou akci "Tankaři v Lichkově", která zmapuje příchod, výcvik i nasazení obrněnců v československé armádě. Akce proběhne v sobotu 20. srpna ve Vojenském Muzeu v Lichkově.

Číst dál: V Lichkově ožijí prvorepublikoví tankisté s legendárním tankem LT vz. 35

Konferencia s medzinárodnou účasťou o Jozefovi Gregorovi-Tajovskom v Martine

Keď sa po viac ako päťdesiatich rokoch Milan Hodža vrátil zo Spojených štátov amerických do rodnej zeme, prevoz jeho telesných pozostatkov na Národný cintorín v Martine 27. júna 2002 sa uskutočnil so všetkými poctami, aké československému štátnikovi a významnému slovenskému politikovi prináležia.

Číst dál: Konferencia s medzinárodnou účasťou o Jozefovi Gregorovi-Tajovskom v Martine

Vlastním pořádkem - legionáři vybojují v Bezdružicích železniční magistrálu

Československá obec legionářská pořádá v sobotu 23. července rekonstrukci událostí roku 1918, kdy se českoslovenští legionáři zmocnili důležitých uzlů Transsibiřské magistrály, aby si vybojovali návrat do vlasti. Do akce s názvem "Vlastním pořádkem" se zapojí replika Legiovlaku s parní lokomotivou.

Číst dál: Vlastním pořádkem - legionáři vybojují v Bezdružicích železniční magistrálu

Vzpomínka na parašutistu Jirku

Zástupci plzeňské a rokycanské jednoty se pravidelně účastní tradiční vzpomínkové akce v obci Břasy na Rokycansku, aby zde uctili památku československého parašutisty Jiřího Potůčka, člena paradesantu SILVER A. Letos se akce uskutečnila dopoledne v neděli 10. července, u pomníku parašutisty před obecním úřadem.

Číst dál: Vzpomínka na parašutistu Jirku

Branné závody Legie a Battlefield jdou do finále!

Soutěže, které důkladně prověří fyzickou zdatnost, důvtip i znalosti dětí, vyvrcholí ve dnech 14. a 15. června 2016 v pražských Vysočanech. V branném závodě LEGIE se o Pohár Náčelníka generálního štábu AČR utkají středoškolské týmy a v branném závodě BATTLEFIELD Jana Kubiše a Josefa Gabčíka o pohár Ministra obrany ČR budou bojovat týmy ze základních škol a ekvivalentu víceletých gymnázií.

Číst dál: Branné závody Legie a Battlefield jdou do finále!

Královští dělostřelci oslavili 300 let od založení

Britští královští dělostřelci (The Royal Artillery) oslavili 26. května 300 let od založení. Bratři z jednoty Praha 3 a členové spolku Rota Nazdar byly u toho a zapojili se do střeleb z historických houfnic v rámci velkolepých oslav, které proběhli na vojenském cvičišti na Salisburských pláních u dělostřelecké základny Larkhill.

Číst dál: Královští dělostřelci oslavili 300 let od založení

Váleční veteráni Těšínska se sešli na přednášce v třinecké knihovně

Cyklus čtyř Večerů regionální historie byl ve čtvrtek 12. května 2016 v Městské knihovně v Třinci středem zájmu zájemců o historii na Těšínsku. Závěrečný večer byl zaměřen na boje v druhé světové válce ve Francii u Dunkerque v období od září 1944 do května 1945. Jednalo se o nasazení příslušníků čs. samostatné obrněné brigády ve Velké Británii, které velel brigádní generál Alois Liška v bojích o přístavní město Dunkerque.

Číst dál: Váleční veteráni Těšínska se sešli na přednášce v třinecké knihovně

Dělostřelecké cvičení v Anglii

Na konci března se vydala desetičlenná skupina členů jednot ČsOL z Prahy 3, Brna a Českých Budějovic na velikonoční dělostřelecké cvičení, které každoročně pořádá britský klub The Garrisons na vojenské základně Královského dělostřelectva Larkhill na okraji největšího anglického cvičiště – Salisburských plání. Čeští členové klubů vojenské historie sdružení pod neoficiální spolek Muži prezidenta Edvarda Beneše se účastní pravidelně každý rok díky vztahům, které s Angličany navázal klub vojenské historie Rota Nazdar.

Číst dál: Dělostřelecké cvičení v Anglii

Zemřel válečný veterán bratr Jaroslav Hofrichter

V pondělí 9. května 2016 ve večerních hodinách zemřel válečný veterán, příslušník 311. bombardovací perutě RAF a dlouholetý člen Předsednictva Československé obce legionářské br. Jaroslav Hofrichter.

Číst dál: Zemřel válečný veterán bratr Jaroslav Hofrichter

Polom 2016 - Osvobození Žiliny po 71 letech

Na konci dubna uspořádali příslušníci meziklubového spolku 4. prapor „úderný“ akci Polom 2016, při které připomněli boje Československého armádního sboru při přechodu Malé Fatry a osvobození Žiliny. Akce se na straně Čechoslováků zúčastnilo na 80 dobově uniformovaných nadšenců, mezi nimi bratři z jednot Praha 3, Hradec Králové, Přerov, Ostrava či Olomouc.

Číst dál: Polom 2016 - Osvobození Žiliny po 71 letech

Praha si na několika místech připomněla 71. výročí konce války

Druhý květnový víkend 2016 se nesl ve znamení vzpomínkových akcí na 71. výročí konce 2. světové války v Evropě. Tradičně nejvíce vzpomínkových akcí se konalo v hlavním městě. Všechny městské části si připomněli konec nejkrvavějšího válečného konfliktu v historii.

Číst dál: Praha si na několika místech připomněla 71. výročí konce války

Pietní akt na Kobyliské střelnici

Kobyliská střelnice za druhé světové války sloužila jako popraviště. Bývalá konírna se proměnila na poslední vězení odsouzených. Po atentátu na Heydricha v roce 1942 tu byly odvetou denně popravovány desítky mužů a žen. Od 30. května do 3. července bylo popraveno téměř 540 osob, mimo jiné Alois Eliáš, Vladislav Vančura, Evžen Rošický a také skupiny občanů Lidic. V posledním roce doznala tato národní památka významné opravy.

Číst dál: Pietní akt na Kobyliské střelnici

Pietní akt k uctění památky obětí z řad zahraničních armád

Na pražském hřbitově v Ďáblicích, kde se nachází čestné pohřebiště vojáků bývalých států Jugoslávie, Italie, Francie, obětí Pražského povstání.  Památku padlých jako každoročně uctili politici, zástupci ambasád, armády i váleční veteráni. Příslušníci Čestné stráže Armády České republiky postupně položili věnce prezidenta České republiky, Senátu, Poslanecké sněmovny, vlády České republiky, hlavního města Prahy a Československé obce legionářské.

Číst dál: Pietní akt k uctění památky obětí z řad zahraničních armád

Třetí Večer regionální historie věnovaný partyzánům předčil očekávání

Plný sál knihovny v Třinci byl svědkem neobvykle podané přednášky Petra Majera, který poprvé uceleně představil partyzánské skupiny a sovětské výsadky, které působily na Třinecku a Jablunkovsku v letech 1939 - 1945.

Číst dál: Třetí Večer regionální historie věnovaný partyzánům předčil očekávání

Připomenutí památky amerických letců z náletu na Ústí nad Labem

Dne 17. dubna 2016 si zástupci Jednoty ČsOL v Teplicích, města Dubí, Severočeského leteckého archivu Teplice, Klubu vojenské historie Krupka a několik příznivců letecké historie z řad občanů připomněli události před jednasedmdesáti lety.

Číst dál: Připomenutí památky amerických letců z náletu na Ústí nad Labem

Legionáři vítali rakouského prezidenta ve Stochově

Před 95 lety došlo na nádraží v obci Stochov k setkání dvou prezidentů mladých republik – československé a rakouské. 15. prosince 1921 přivítal na stochovském nádraží prezident Československé republiky Tomáš G. Masaryk prezidenta Rakouské republiky Michaela Hainische. S touto událostí byla spojena také návštěva současného rakouského prezidenta Heinze Fischera, kterého do České republiky pozval prezident Miloš Zeman. K té došlo 11. dubna 2016 za účasti členů Československé obce legionářské.

Číst dál: Legionáři vítali rakouského prezidenta ve Stochově

Letec Oldřich Kestler byl uctěn ve Štěnovicích

V sobotu 9. dubna 2016 si obyvatelé obce Štěnovice a další hosté připomněli památku jednoho z příslušníků československého protinacistického odboje, příslušníka polského, francouzského a britského letectva, plukovníka in memoriam Oldřicha Kestlera. Vzpomínková akce se konala u příležitosti 75. výročí jeho tragické smrti.

Číst dál: Letec Oldřich Kestler byl uctěn ve Štěnovicích

V Mladé Boleslavi vzpomněli již po sedmnácté obětí okupace

Jedno z nejstarších pietních setkání u příležitosti výročí okupace se již po 17 let pořádá v Mladé Boleslavi. Místní jednota ČsOL organizovala i letos před budovou bývalých kasáren T. G. Masaryka na Jičínské ulici vzpomínku na umučené čs. důstojníky z řad odbojové organizace Obrana národa.

Číst dál: V Mladé Boleslavi vzpomněli již po sedmnácté obětí okupace

Uctění památky obětí okupace na Hradčanech

Na řadě míst České republiky v úterý 15. března probíhala veřejná setkání u příležitosti 77. výročí vpádu německých vojsk do zbytku Československa v roce 1939. Nejinak tomu bylo i na Hradčanském náměstí v Praze.

Číst dál: Uctění památky obětí okupace na Hradčanech

V Chocenicích si připomněli 100. výročí narození letce RAF

Dne 11. března roku 1916 se v Chocenicích na jižním Plzeňsku narodil Václav Vaněček, letec, účastník československého zahraničního odboje na západě. V sobotu 12. března 2016 si členové plzeňské jednoty Československé obce legionářské i dalších spolků a institucí připomenuli 100. výročí jeho narození. Akce se uskutečnila u pomníku padlých chocenických rodáků před budovou obecního úřadu. Na jeho stěně byla současně odhalena zcela nová pamětní deska věnovaná Václav Vaněčkovi.

Číst dál: V Chocenicích si připomněli 100. výročí narození letce RAF

Legiovlak v Království železnic

Ve čtvrtek 10. března 2016 se v pražském Království železnic, největším modelovém kolejišti měřítka H0 ve střední Evropě, uskutečnila tisková konference u příležitosti představení oficiální trasy Legiovlaku pro rok 2016.

Číst dál: Legiovlak v Království železnic

Bojovníci od Sokolova - Deníček spojařky

U příležitosti 70. výročí bojů u Sokolova uspořádala Československá obec legionářská pouť na Ukrajinu, legionáři jeli na místa bojů, kde došlo k prvnímu bojovému zapojení československých vojáků na východní frontě. Této poutě se rovněž zúčastnili členové ČsOL Kladno. Zároveň na Ukrajinu zamířily dva autobusy vojáků Aktivních záloh a zájemců o vojenskou historii. Součástí oslav 70. výročí byla rekonstrukce bitvy, do které se zapojili členové ČsOL, vojáci Aktivních záloh a ostatní příznivci v dobových uniformách. Společně jsme se zúčastnili pietních aktů a také slavnostního otevření muzea věnovaného odkazu bojů u Sokolova.

Číst dál: Bojovníci od Sokolova - Deníček spojařky

Předseda vlády ocenil bratra brig. gen. Emila Bočka

V sídle české vlády ve Strakově akademii se předseda vlády ČR pan Bohuslav Sobotka setkal dne 8. března 2016 s místopředsedou ČsOL br. brig. gen. Emilem Bočkem, pilotem RAF, jenž před nedávnem oslavil své 93. narozeniny.

Číst dál: Předseda vlády ocenil bratra brig. gen. Emila Bočka

Den s T. G. Masarykem

Připomenutí prvního prezidenta Československé republiky u příležitosti 166. výročí narození se konalo 5. března 2016 v Lánech. Členové kladenské jednoty Československé obce legionářské a Českého svazu bojovníků za svobodu z Kladna přijeli do Lán jako každým rokem, aby uctili památku této význačné osobnosti.

Číst dál: Den s T. G. Masarykem

Večer regionální historie v Třinci veřejnost zaujal

První březen letošního roku zasypal celou Českou republiku sníh a jen s problémy na namrzlých silnicích se zájemci o přednášku  nazvanou "Českoslovenští legionáři z Těšínska"  pořádanou v rámci v rámci  již druhého Večera  regionální historie, sešli v třinecké knihovně.

Číst dál: Večer regionální historie v Třinci veřejnost zaujal

Letec RAF a místopředseda ČsOL Emil Boček oslavil 93. narozeniny

V živé paměti ještě máme příjemné vzpomínky na nedávné oslavy narozenin posledního žijícího parašutisty vysazeného do protektorátu z Velké Británie br. genpor. Jaroslava Klemeše. Ani on, spolu s řadou vzácných osobností, nemohl v pondělí 22. února 2016 chybět v Parkhotelu Průhonice, kde slavil své narozeniny o rok mladší spolubojovník z druhé světové války br. brig. gen. Emil Boček.

Číst dál: Letec RAF a místopředseda ČsOL Emil Boček oslavil 93. narozeniny

Předseda ČsOL popřál k vzácnému jubileu sestře Haně Fajtlové

Dne 16. února 2016 jsme na Ústředí ČsOL přivítali vzácného hosta, sestru Hanu Fajtlovou. Důvodem milého setkání bylo blahopřání ke krásnému životnímu jubileu, neboť sestra Fajtlová oslavila 90. narozeniny, k nimž jí popřál předseda ČsOL br. Pavel Budinský a přítomní tajemníci ČsOL.

Číst dál: Předseda ČsOL popřál k vzácnému jubileu sestře Haně Fajtlové

Vzpomínka na plk. i. m. Viléma Noska, letce RAF

Obec Líně, ležící jihozápadně od Plzně, je úzce spjata s historií vojenského letectví. V těsné blízkosti obce se nachází civilní a vojenské letiště, ze kterého v současné době operuje letecká záchranná služba. Se službou na letišti Líně je spojen především 5. stíhací letecký pluk, který zde působil od padesátých do devadesátých let. Vedle letiště a dlouholetého pobytu vojenských pilotů v Líních, má obec ještě další vazbu na armádní letectvo. Dne 30. ledna roku 1916 se zde narodil Vilém Nosek, příslušník československého letectva ve Velké Británii.

Číst dál: Vzpomínka na plk. i. m. Viléma Noska, letce RAF

Poslední čs. parašutista ze západu oslavil 94. narozeniny

V Parkhotelu Průhonice v úterý 26. ledna 2015 proběhlo přátelské setkání, které pro br. genpor. Jaroslava Klemeše uspořádala u příležitosti jeho 94. narozenin Československá obec legionářská.

Číst dál: Poslední čs. parašutista ze západu oslavil 94. narozeniny

Tradiční setkání válečných veteránů v Břeclavi

Dne 26. ledna 2016 se po roce opět setkali představitelé města Břeclav v čele se starostou Ing. Pavlem Dominikem s válečnými veterány z regionu. Tradiční novoroční setkání, které bylo již šestým v pořadí, doznalo v letošním roce několik změn. Spolu s postupně odcházejícími válečnými veterány II. světové války se tohoto setkání poprvé zúčastnili zástupci novodobých veteránů mírových misí Břeclavska. Setkání tak bylo v letošním roce doplněno o prezentace mírových misí naší armády a taktéž o autentické materiály v historické prezentaci paní Soni Holečkové, která informovala přítomné o vyhledávání jmen padlých vojáků při osvobozování města Břeclav v roce 1945. Zkušenosti jednotlivých účastníků se vzájemně prolínali v diskusi a besedě, která se v rámci tohoto setkání rozvinula.

Číst dál: Tradiční setkání válečných veteránů v Břeclavi

Ohlédnutí za výstavou v České Třebové

V loňském roce proběhla řada akcí k 70. výročí konce 2. světové války. Stranou nezůstala ani Česká Třebová, kde v prostorách Městského muzea proběhla ve dnech 17. září až 8. listopadu 2015 rozsáhlá výstava, jejímž autorem byl jednatel Muzea československé branné moci 1918–1945, amatérský historik a člen výboru ČsOL Jednoty Ústí nad Orlicí, bratr Petr Falta. Z nejrůznějších zdrojů se mu podařilo shromáždit tisíce válečných originálních exponátů, které byly za nemalé pomoci muzejních pracovníků tematicky rozděleny a rozmístěny. 

Číst dál: Ohlédnutí za výstavou v České Třebové

95 let od Všelegionářského sjezdu v Karlíně

S návratem legionářů po první světové válce do osvobozeného Československa vyvstala zásadní otázka jejich zařazení do veřejného života. Účastníci zahraničního odboje vstupovali nejen do politických stran, ale v prvních dvou letech republiky iniciovaly i vznik tří důležitých legionářských organizací – Svazu československých legionářů, Družiny československých legionářů a Jednoty československých legionářů. V průběhu roku 1920 se ale čím dál tím citelněji ukazovalo, že takto rozdělené legionářské hnutí nedokáže dostatečně obratně vystupovat v zájmu sociálních a hospodářských potřeb legionářů.

Číst dál: 95 let od Všelegionářského sjezdu v Karlíně

V Rovensku pod Troskami si připomněli padlé parašutisty

Již tradičně se druhý víkend v lednu uskutečnila v Rovensku pod Troskami pieta za padlé parašutisty ze skupiny Antimony, nadporučíka Františka Závorku, svobodníka Lubomíra Jasínka a četaře Stanislava Srazila.

Číst dál: V Rovensku pod Troskami si připomněli padlé parašutisty

Poslední rozloučení s bratrem generálem Beerem

V poslední den právě uplynulého roku, 31. prosince 2015, nás navždy opustil ve věku nedožitých 99 let bratr generálporučík Alexander Beer, nositel Řádu Bílého lva, příslušník východního zahraničního protinacistického odboje a dlouholetý místopředseda Československé obce legionářské. 

Číst dál: Poslední rozloučení s bratrem generálem Beerem

PartneřiNavštivte© 2015 Českoslovenká obec legionářská
patka