VyhledáváníTřinec se poklonil obětem druhé světové války

Pietním aktem uctil Třinec v pátek 5. května 2017 památku obětí druhé světové války. Starostka Věra Palkovská společně se členy Jednoty Československé obce legionářské ve Frýdku-Místeku, Českého svazu bojovníků za svobodu, s dětmi z třineckých základních škol a dalšími občany položili věnec a kytice jako výraz úcty a poděkování obětem fašismu u památníku na ústředním třineckém hřbitově na Folvarku. Všichni zúčastnění si zároveň tímto aktem připomněli 72. výročí osvobození města od nacismu.

"Chtěla bych vyjádřit respekt a úctu všem hrdinům a statečným občanům našeho města, kteří se zasloužili o svobodu naší vlasti. Velmi si vážíme našich spoluobčanů, kteří za války položili vlastní životy, abychom my mohli žít ve svobodné zemi. Vysoce si ceníme činů a výjimečné odvahy, kterou v boji proti nacismu prokázali," uvedla během pietního aktu starostka města Věra Palkovská.

Rekonstruovaný památník byl slavnostně odhalen v září 2004, po jeho rekonstrukci, na hřbitově Lyžbice (Folvark). Je zde zapsáno 322 jmen a na další pamětní desce umístěné na "hlavním" soklu jsou jména 59 sovětských vojáků z původního pomníku (obětí i pracovního tábora Borek).

Památník je tvořen 381 částmi. Každá tato část odpovídá jednomu konkrétnímu člověku. Základním parametrem se stala časová osa, která znázorňuje délku života jednotlivých lidí.

text a foto: br. Teodor Hybler

Třinec se poklo...
Třinec se poklonil obětem druhé světové války
Kladení věnců, ...
Kladení věnců, vlevo starostka města Třince paní Věra Palkovská, vedle ní br. Petr Majer při projevu.
Třinec se poklo...
Třinec se poklonil obětem druhé světové války
Třinec se poklo...
Třinec se poklonil obětem druhé světové války

PartneřiNavštivte© 2015 Českoslovenká obec legionářská
patka