VyhledáváníKalendář událostí

Flat View
Rok
Měsíční pohled
Měsíc
Weekly View
Týden
Daily View
Dnes
Search
Vyhledat

Květiny k destičkám se jmény hrdinů na rohu Resslovy/Václavské

 
Od: úterý, 18. červen 2019 12:00
Do: úterý, 18. červen 2019 12:30
Autor: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Místo: Praha, křižovatka ulic Resslova a Václavská
Kontakt: Br. Miloš Borovička - Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Poznámky: 

 

Praha 2 loni odhalila originální památník parašutistům padlým v kostele sv. Cyrila a Metoděje. Přesně po roce se na místě znovu setkáme a uctíme památku padlých parašutistů. Květiny položí starostka Prahy 2 Jana Černochová za účasti iniciátorů vzniku památníku, historiků Pavla Kmocha a Jiřího Padevěta. Čestnou stráž budou držet členové Roty Nazdar, hudební doprovod obstarají děti ze ZŠ Resslova.

18. června 1942 padlo v boji v kostele sv. Cyrila a Metoděje v Resslově ulici sedm příslušníků československých výsadků z Velké Británie: Jan Hrubý, Jaroslav Švarc, Josef Valčík, Josef Gabčík, Adolf Opálka, Jan Kubiš a Josef Bublík. Mezi padlými byli i dva vojáci, kteří zaútočili na zastupujícího říšského protektora, SS-Obergruppenführera Reinharda Heydricha.

Po boji byla jejich těla na chrámových kobercích vynesena ven a položena na chodník ve Václavské ulici. Jako osmé bylo na místo přivezeno tělo osmnáctiletého Jana Milíče Zelenky, syna Jana Zelenky Hajského, spolupracovníka parašutistů ze sokolské odbojové skupiny Říjen, který po zásahu gestapa proti jeho rodině spáchal sebevraždu o den dříve.

Na základě pramenné rešerše historika Pavla Kmocha bylo podle fotografií gestapa z identifikace ve Václavské ulici a podle pitevních protokolů parašutistů určeno, na které konkrétní pozici leželo to které tělo. A právě do těchto míst byly minulý rok zasazeny pamětní destičky.

Přijďte s námi uctít památku padlých hrdinů.

 

facebook

PartneřiNavštivte© 2015 Českoslovenká obec legionářská
patka