VyhledáváníKalendář událostí

Flat View
Rok
Měsíční pohled
Měsíc
Weekly View
Týden
Daily View
Dnes
Search
Vyhledat

Den vojenství Loket

 
Od: sobota, 26. září 2020 09:00
Do: sobota, 26. září 2020 20:00
Autor: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Místo: Loket
Kontakt: 
Poznámky: 

 

2020 09 26 Den vojenství Loket

 

facebook

 

Město Loket bylo osvobozeno americkou armádou - 1. pěší divizí "Big Red One" pod velením gen. G. A. Taylora a 9. obrněnou divizí "Phantom" pod velením T. L. Harrolda dne 7. 5. 1945. V hotelu U Bílého koně došlo k významnému aktu, k podepsání kapitulace části německých vojsk pod velením gen. H. Oesterkampfa. V roce 2020 slavíme 75. výročí osvobození západní části Čech a konec 2. světové války. Projekt si klade za cíl připomenout veřejnosti důležitou událost formou vzpomínkové akce a je finančně podpořen Velvyslanectvím USA v Praze.

 

Těšit se můžete na kluby vojenské historie. 

Most přes Ohři:

JTF Raiders na mostě postaví checkpoint, který bude sloužit jako vstupní brána na náměstí, budou poskytovat návštěvníkům informace o akci, co kde lze najít a v kolik hodin. Zároveň bude připravena prezentace americké výzbroje a výstroje (stejně jako prezentují každý rok na Slavnostech Svobody v Plzni před Pattonovým muzeem). V přilehlém parku u benzíny bude pro dětské návštěvníky připravena opičí dráha a soutěže o sladkosti.

V parku bude mít také tábor klub Čeští RAFáci PhDr. Daniela Švece, který zároveň bude mít přednášku v městské knihovně na téma "Příslušníci RAF z Karlovarska". Postaveny budou stany s výstavou uniforem a artefaktů připomínající Československé letce a příslušníky Britského královského letectva během druhé světové války. Nově mají také expozici věnující se letectvu předválečného Československa, což se skvěle hodí k oblasti, kde město Loket nechalo vysadit lípu k 100. výročí založení Československa.

Bastion s přilehlou hradbou pod pivovarem Florián:

KVH Ústí nad Labem prezentuje britskou druhoválečnou armádu, ve které také bylo jádro československé zahraniční armády. Klub bude mít obsazen bastion loketského opevnění s přilehlou hradbou. Skvěle využijí bastion, kde dole bude minometné postavení s různými válečnými artefakty a na ochozu kolem budou provádět návštěvníky (max. 15členná skupina o 20 minutách prohlídky). K vidění budou jak minometná postavení, tak i běžný život britského vojáka na frontě a obrněný transportér Bren Carrier, jediný pojízdný v České republice. Pro zábavu mají připravený také slavnostní pochod s povely po náměstí.

Náměstí - před budovou radnice a bývalé střední školy, před budovou jídelny a býv. hotelu Actus:

KVH 26 YD prezentuje druhoválečnou americkou armádu z let 1944-1945. Oproti původnímu plánu jsme po dohodě s ostatními kluby nechali náměstí čistě Americké sekci, která v roce 1945 právě osvobodila Loket. K vidění bude technika, stany a výstavy i jejich PX Shop, ve kterém prodávají repliky druhoválečného amerického spotřebního materiálu, jako jsou například zápalky nebo krabičky cigaret a další v nejvyšší kvalitě, takže si návštěvníci budou moci zakoupit i pěkný, dobový suvenýr.

Parkoviště pod hradem Loket:

Sektor pod hradem bude obsazen německými a maďarskými jednotkami. KVH Waldsteinia prezentuje německý Wehrmacht a na akci postaví tábor s výstavou zbraní a výstroje. KVH Honvéd prezentuje maďarskou královskou armádu, což je u nás zcela ojedinělé. Kromě stavby tábora mají také přichystaný rozsáhlý doprovodný program od ukázky repliky protitankového děla PaK36, přes ukázky zbraní a výstroje až po ukázku klasického života a porovnání výstroje a výzbroje s německým vojákem.

Pavel Olšmíd na akci dopraví ojedinělou techniku, a to raritní automobily Schvimwagen (jediný originál v České republice), Kübelwagen (jeden z mála originálů v Česko republice) a motorky Zundapp ks750 a BMW r75 (taktéž jedny z mála originálů v České republice - většina motorek viděných na historických akcích jsou z drtivé většiny přemalované ruské motorky Dněpr). Tyto stroje budou umístěné ve žlutém sektoru k doplnění expozice německých jednotek. Dále budou k dispozici dva automobily Jeep, stylizované do Jeepů, které se na Sokolovsku v roce 1945 skutečně nacházely (vybavené a pomalované podle dobových snímků ze Sokolova). 

 

Doprovodný hudební program, inscenace příjezdu armády a kapitulace něm. vojsk, odhalení pamětní desky na hotelu U bílého koně, občerstvení, military blešák v parčíku pod hradem, prezentaceloketských skautů a přednášky v knihovně.

Sledujte web akce, který je průběžně aktualizován! 

ODKAZ

PartneřiNavštivte© 2015 Českoslovenká obec legionářská
patka