VyhledáváníGeocaching [anglicky džiokešin, česky geokešink] je hra na pomezí sportu a turistiky, která spočívá v použití navigačního systému GPS při hledání skrytého objektu zvaného cache(keš), o němž jsou známy jen jeho geografické souřadnice. Při hledání se používají běžné turistické přijímače GPS. Člověk, zabývající se geocachingem, bývá označován slovem geocacher(kačer).

Proč to děláme a co z toho máme?

S geocachingem se dostanete na zajímavá místa, o kterých třeba ani netušíte. Keše vždy jsou – nebo alespoň mají být – ukryty tam, kde to má nějaký smysl, kde můžete něco zajímavého vidět. ČsOL to může pomoci zviditelnit a zpopularizovat významná místa a památníky, vztažené k problematice ČSOL, vlastenectví a České republiky (rodiště významných vlastenců, jejich hroby, pomníky, památníky, pamětní desky, významná bojiště, místa veřejně označená i neoznačená, známá i neznámá atp.) Při realizaci projektu budeme chtít něco ukázat, samotná keš je už potom spíš bonus. Vyplatí se proto dobře připravit informace a poznámky o keši ostatním hledačům. Tak aby z těchto informací snadno poznali, že je keš zajímavá a má smysl se k ní vypravovat.

Geocaching je dobrodružství, hra pro všechny majitele GPS, spojující prostřednictvím internetu tisíce lidí po celém světě. Funguje díky přesnosti dnešních GPS systémů a možnosti výměny informací o nově založených skrýších mezi účastníky hry. Ti pak mohou s délkovými a šířkovými souřadnicemi skrýše vyrazit na lov. Odměna za nalezení se většinou ukrývá uvnitř plastikového kontejneru nebo zavařovací sklenice.

Geocaching je turistická, navigační a trochu i internetová hra. Všechno najednou. Spočívá v tom, že někdo na neznámé místo ukryje schránku, které se v angličtině říká cache, čtěte a dnes už také většinou pište „keš“. Na internetu zveřejní její souřadnice a různé doplňující informace. Ostatní potom tuto schránku pomocí navigačních přístrojů hledají. Při nalezení se zapíšou do sešitku ve schránce, případně si vyberou něco z obsahu a výměnou do keše vloží něco svého. Po návratu svůj nález anebo i neúspěch svěří speciální internetové schránce.

gc rudolf kistek s kekou

Cíle projektu:

  • Geocahing nám může pomoci zviditelnit a zpopularizovat naše občanské sdružení široké veřejnosti. Tuto hru hrají mladí a staří, jednotlivci i celé rodiny.
  • Geocaching nám pomůže zviditelnit a zpopularizovat významná místa a památníky, vztažené k problematice ČSOL, vlastenectví a České republiky (rodiště významných vlastenců, jejich hroby, pomníky, památníky, pamětní desky, významná bojiště veřejně označená i neoznačená, známá i méně známá atp.)

Není keš jako keš

Velikost schránek může být od mikro (krabička od filmu) po velké bedny, ale víc než na velikost se při plánování zaměřte na typ a listing (zadání) keše. Na stránce geocaching.com ho poznáte podle ikonky před názvem.

Tradiční (traditional) keš: v této podobě geocaching začínal a těchto keší je zdaleka nejvíc ze všech. Dopředu znáte souřadnice, přímo na nich najdete schránku, zapíšete se, vrátíte ji zpět.

Multikeše: souřadnice nevedou přímo ke skrýši, ale na místo, kde se dozvíte další informace. Můžete tam najít krabičku s dalšími souřadnicemi. Může tam být ale také číslo nebo jiná hádanka, pomocí níž spočítáte další souřadnice. Na nich buď může být keš, nebo další krok, přes který se musíte dostat. Hledání multikeše proto většinou zabere více času než u tradičních keší..

Mystery keš: u tohoto typu skrýše dokonce souřadnice vůbec neznáte, musíte na ně přijít vyluštěním hádanky, rébusu, matematické nebo jiné hříčky. Jak zjistíte, jestli je váš výsledek správný? Často až na místě, kam se vypravíte a třeba po dlouhém hledání zjistíte, že keš bude asi někde jinde. Také tyto keše jsou časově náročnější, luštit ale často můžete v teple domova.

S těmito třemi typy keší se setkáte nejčastěji. Existují ještě další, je jich ale mnohem méně. Zajímavá je třeba webcam keš. Na souřadnice míří webová kamera, a když se na ně dostanete, zavoláte někomu u internetu, aby vás „vyfotil“ a uložil obrázek. Ten potom přiložíte k internetovému zápisu jako důkaz, že jste u keše byli. Tento typ keší se ale už nezakládá, na rozdíl od typu earthcache, který ukazuje různé geologické zajímavosti. Neobsahuje schránku, je ale nutné odpovědět autorovi na dotazy uvedené v listingu.

Můžete narazit také na termín bonusová keš. Její souřadnice zjistíte tím, že najdete určené ostatní keše stejného autora a v každé si opíšete bonusové číslo. Bývá nejčastěji na obálce logbooku. Z těchto čísel potom podle návodu složíte souřadnice a můžete vyrazit pro bonus.

lgc gajer 2

Travel bugy a geocoiny: brát pouze s rozmyslem

Některé předměty v keších nejsou určeny na výměnu. Slouží k tomu, aby cestovaly po světě, ze skrýše ke skrýši. Nazývají se travel bug a geocoin. To je případ našich mincí. Ty již mají identifikační kód vyražen.

Jako travel bug (cestující brouk) může sloužit libovolný předmět, ke kterému se připevní speciální identifikační štítek s vyraženým unikátním kódem. Geocoin je kovová nebo i jiná mince, na které je opět idenfitikační kód. Když některý z těchto předmětů v keší najdete, vezměte ho jen za účelem, že ho přemístíte jinam, do jiné keše. Nenechávejte ho doma déle než čtrnáct dnů.

Cesta travel bugů a geocoinů se pečlivě sleduje. Když některý z těchto předmětů vyzvednete z keše, na speciální stránce webu geocaching.com to musíte zapsat. Zadáte vyražený kód do políčka, tím se dostanete na stránku, kde se zapíšete podobně jako při nalezení keše. Podobně zaznamenáte i vložení předmětu do další keše. Samotný vyražený kód ale nikam do logu nepište. Pokud se chcete na travel bug/geocoin odkázat, použijete jiný, referenční kód.

Je také vhodné přečíst si, kam chce travel bug nebo geocoin cestovat. Často není jejich cílem jen tak se poflakovat. Některý chce objet svět, jiný má za cíl konkrétní zemi nebo místo. Příklady: Sister Laurentia, Yellow dog nebo moje vlastní myš, která cestuje z Thajska domů, a zrovna se zasekla v jižním Rakousku. 

PartneřiNavštivte© 2015 Českoslovenká obec legionářská
patka