171 let od narození prezidenta Osvoboditele

V neděli 7. března 2021 uplynulo 171 let od narození prezidenta Osvoboditele, Tomáše Garrigue Masaryka. První československý prezident, humanista, filozof a pedagog se narodil 7. března 1850 v Hodoníně. 

Současná epidemiologická opatření vlády sice neumožnila uskutečnit tradiční vzpomínkové akce k připomenutí tohoto výročí, členové Československé obce legionářské se přesto postarali o důstojné připomenutí Masarykovy památky. Po celé České republice se členové několika jednot ČsOL odebrali individuálně k pomníkům a pamětním deskám ve své blízkosti.

Pietní akt konaný nad Masarykovým hrobem v Lánech se pochopitelně nemohl uskutečnit, ale věnec ČsOL se zde přesto objevil. O položení se postarali manželé Čížkovi, členové kladenské jednoty ČsOL.

V hlavním městě navštívili bratři Skácelík a Steidler z posádky Legiovlaku Thunovskou ulici na Malé Straně, kde se na domě čp. 18 nachází pamětní deska s podobiznou Tomáše G. Masaryka. Připomíná, že v prvním patře tohoto domu jedenáct let žila rodina Masarykových, od listopadu 1896 do listopadu 1907. U příležitosti Masarykových narozenin zde položili věnec a přesunuli se do pražských Kunratic, k pomníku s bustou T. G. Masaryka. Ten se nachází na náměstí Prezidenta Masaryka.

Zaměstnanci Ústředí ČsOL, manželé Tolarovi, se ve stejnou dobu odebrali k jinému z bývalých domovů rodiny Masarykových, do Mickiewiczovy ulice. Řadová rodinná vilka čp. 13 byla domovem Masarykových od léta 1911 až do prosince 1918, kdy se Tomáš G. Masaryk vrátil z exilu do vlasti. Většinu času zde však strávila Charlotta Garrigue Masaryková v osamění – manžel s dcerou Olgou byli v zahraničí, dcera Alice byla vězněna ve Vídni, syn Herbert zemřel a syn Jan sloužil na frontě. V roce 1925 se tedy členové tehdejší dejvické jednoty ČsOL usnesli na uctění památky této velké ženy umístěním busty na Masarykově domě v Mickiewiczově ulici. Právě k této bustě položili nyní členové ČsOL květiny, jako připomínku Masaryka i jeho manželky, která měla pro něj a jeho pokrokové myšlení zásadní význam.

I když nyní všichni zakoušíme těžké životní útrapy, vzpomínejme na velikány našich dějin, kteří i v těžkých dobách dokázali velké věci. Jak pravil Tomáš G. Masaryk: "Život měříme příliš jednostranně; podle jeho délky a ne podle jeho velikosti. Myslíme víc na to, jak život prodloužit, než na to, jak ho opravdu naplnit. Mnoho lidí se bojí smrti, ale nedělají si nic z toho, že sami a mnoho jiných žijí jen položivotem, bez obsahu, bez lásky, bez radosti."

text: br. Petr Tolar

foto: ses. Miroslava Čížková, br. Stanislav Čížek, br. Jan Steidler, ses. Marcela Tolarová

01 Ses. Čížková...
01 Ses. Čížková pokládá věnec na hrob Tomáše G. Masaryka v Lánech.
02 Květinové da...
02 Květinové dary na hrobě rodiny Masarykových.
03 Br. Čížek po...
03 Br. Čížek pokládá kytici na patu jezdecké sochy Tomáše G. Masaryka.
04 Jezdecká soc...
04 Jezdecká socha Tomáše G. Masaryka před Masarykovým muzeem v Lánech.
05 Br. Skácelík...
05 Br. Skácelík a br. Steidler položili věnec k pamětní desce na domě v Thunovské ulici v Praze.
06 Br. Skácelík...
06 Br. Skácelík pokládá věnec k pomníku Tomáše G. Masaryka v Praze-Kunraticích.
07 Pomník Tomáš...
07 Pomník Tomáše G. Masaryka v Praze-Kunraticích.
08 Br. Tolar a ...
08 Br. Tolar a ses. Tolarová položili květiny k bustě Charlotty Garrigue Masarykové na domě v Mickiewiczově ulici v Praze-Hradčanech.
09 Busta Charlo...
09 Busta Charlotty Garrigue Masarykové na domě rodiny Masarykových v Mickiewiczově ulici v Praze.
10 V domě čp. 1...
10 V domě čp. 13 žili Masarykovi mezi roky 1911 a 1918.