Nová kniha "Andělé se samopalem"

Československá obec legionářská vydala novou publikaci věnovanou ženám-výsadkářkám působícím ve 2. československé paradesantní brigádě v SSSR. Autory knihy "Andělé se samopaly", která obsahuje historii brigády, životopisy výsadkářek i množství unikátních fotografií, jsou Václav Kameník a Milan Kopecký. 

Mezi vojáky 2. čs. samostatné paradesantní brigády působilo několik desítek žen, z nichž mnohé absolvovaly i výsadkový výcvik. Řada z nich se zúčastnila bojů v Karpatech v září 1944, leteckého přesunu na pomoc Slovenskému národnímu povstání a bojů v Nízkých Tatrách za kruté zimy na přelomu let 1944 a 1945. Jejich statečnost, skromnost, obětavost a houževnatost by neměly zmizet pod nánosem času, už pouze proto, že v době 2. světové války byl - s výjimkou Rudé armády - výskyt většího počtu žen mezi výsadkáři pravidelných jednotek naprostým unikátem.

Kniha popisuje nejen činnost ženských příslušnic na pozadí historie 2. čs. parabrigády, ale obsahuje i jejich životopisné medailonky, bohatě ilustrované většinou dosud nepublikovanými fotografiemi, reprodukcemi dokumentů a snímky dobových artefaktů. Autoři se také pokusili uvést na pravou míru mnohé legendy a vysvětlit i některé dosud nevyřešené otazníky, mnohdy spojené s osudy celé parabrigády.

 

kamenik kopecky andele se samopalem 1

Titulní strana nové publikace

kamenik kopecky andele se samopalem 2

Ukázka z nové publikace "Andělé se samopalem"

 

Kniha "Andělé se samopalem. Výsadkářky 2. čs. paradesantní brigády v SSSR" je k zakoupení v běžné knižní distribuci, za zvýhodněnou cenu pak u ČsOL v Muzeu československých legií (Praha, Sokolská 33) a na Legiovlaku (jakmile to protiepidemická opatření dovolí).