Uctění obětí druhé světové války

Československá obec legionářská jednota Frýdek-Místek si koncem dubna a začátkem května důstojně připomněla 76. výročí osvobození naší vlasti. Vzhledem k tomu, že nadále přetrvávala omezení, tak se jich členové naší jednoty ČsOL účastnili individuálně. Vzdali hold všem, kteří se zasloužili o naši svobodu. 

V Ostravě k Památníku v Komenského sadech položili 30. dubna 2021 kytici br. Robert András Komjathy a br. Viliam Kalinčík. Na místním hřbitově v Soběšovicích uctil br. Viliam Kalinčík památku vojína Vasilije Pavloviče Znatkova, který padl 4. května 1945 při osvobozování Soběšovic. Br. Martin Benek položil květiny k pomníku v Hrádku nad Olší. V Bystřici nad Olší se pietní vzpomínky účastnili br. Petr Majer, br. Jan Warcop, Martin Benek a br. Viliam Kalinčík. Pietní vzpomínka se uskutečnila rovněž u pamětní desky dvou bystřických odbojářů, MUDr. Jaroslava Míčka a Jana Heczka, kteří byli na sklonku války 25. března 1945 zákeřně zavražděni těšínským gestapem. V Bystřici nad Olší se pietní vzpomínky kromě členů naší jednoty zúčastnili členové Matice slezské a starosta obce Mgr. Roman Wróbel. Dne 2. května se u památníku v Nýdku poklonili br. Martin Benek, br. Viliam Kalinčík a br. Jan Warcop. V pondělí 3. května se uskutečnila pietní vzpomínka v Českém Těšíně u památníku padlých letců z Těšínska. Br. Jaroslav Šimon a ses. Soňa Mikulová uctili v úterý 4. května památku padlých občanů z Jablunkova a okolních obcí a vzdali hold u pamětní desky na rodném domě plk. in memoriam Antonína Velebnovského, čs. pilota RAF, který před 80. léty zahynul v Bitvě o Británii. Ve středu 5. května uctili v Třinci památku obětí druhé světové války členové naší jednoty, sestra Věra Šerá, sestra Alena Šajchová, br. Václav Šajch a br. Pavel Prokesz na hřbitově Folvark u Památníku obětem 2. světové války společně s vedením statutárního města Třinec a ČSBS. Ve čtvrtek 6. května položil květiny u Památníku v Oldřichovicích u Třince br. Petr Stáhala se svým čtyřletým synem Petrem. Br. Dalibor Tůma, člen KVH Chotěbuz, a ses. Soňa Mikulová položili 7. května květiny k Památníku v Parku hrdinů v Horní Suché. Ve stejný den položil květiny u Památníku ve Frýdlantu nad Ostravicí br. Zdeněk Mamula. Památce se poklonila rovněž starostka města paní RNDr. Helena Pešatová a pan Mgr. Dalibor Pavliska místostarosta města. Pieta se odehrála na místním hřbitově u pomníku padlým a následně u sochy Partyzána ve městě, a dále u pomníku obětem 2. světové války v Nové Vsi a dále v Lubně.

V sobotu 8. května 2021 se br. Martin Wrzecionko účastnil v Českém Těšíně položení květin u Pomníku padlým vojákům 2. světové války, odhaleného 9. září 1979 na místě bývalého zajateckého tábora Stalag VIII D Teschen v části města Kontešinec.

Na městském hřbitově ve Frýdku položili v neděli 9. května 2021 květiny k památníku br. Robert András Komjathy a br. Tomáš Krpel. Pod památníkem jsou ostatky 966 vojínů a 77 důstojníků Rudé armády padlých při květnových bojích v prostoru Českého Těšína, Fryštátu, Frýdku-Místku a Nového Jičína. Naproti památníku jsou čestné hroby 50 místních občanů, kteří se stali oběťmi květnových bojů o město.

text: br. Teodor Hybler

foto: členové Jednoty ČsOL Frýdek-Místek

Jablunkov, pamě...
Jablunkov, pamětní deska plk. Velebnovského
Nýdek (br. Mart...
Nýdek (br. Martin Benek a br. Jan Warcop)
Český Těšín (br...
Český Těšín (br. Martin Wrzecionko)
Frýdek-Místek (...
Frýdek-Místek (br. Robert András Komjathy a br. Tomáš Krpel)
Bystřice nad Ol...
Bystřice nad Olší
Frýdek-Místek, ...
Frýdek-Místek, městský hřbitov
Frýdlant nad Os...
Frýdlant nad Ostravicí
Horní Suchá, Pa...
Horní Suchá, Park hrdinů
Hrádek
Hrádek
Jablunkov
Jablunkov
Kladení kytic v...
Kladení kytic v Bystřici nad Olší
Nýdek
Nýdek
Oldřichovice
Oldřichovice
Frýdek-Místek
Frýdek-Místek
Bystřice, pamět...
Bystřice, pamětní deska MUDr. Jaroslava Míčka a Jana Heczka
Český Těšín, Ko...
Český Těšín, Kontešinec
Jablunkov
Jablunkov
Jablunkov, pamě...
Jablunkov, pamětní deska plk. i. m. Antonína Velebnovského
Soběšovice
Soběšovice
Starostka města...
Starostka města Frýdlant nad Ostravicí paní RNDr. Helena Pešatová, pan Mgr. Dalibor Pavliska místostarosta města
Třinec, Památní...
Třinec, Památník v Lyžbicích (Folvark)
Bystřice nad Ol...
Bystřice nad Olší
Český Těšín, Ko...
Český Těšín, Kontešinec
Český Těšín, Pa...
Český Těšín, Památník padlých letců z Těšínska