Připomínka osvobození Kroměříže

Stejně jako minulý rok se kvůli pandemickým opatřením nekonaly ani v Kroměříži tradiční oslavy připomínající osvobození města a osobnost Ludvíka Svobody, kterých se každoročně účastní desítky osob včetně rumunské velvyslankyně či paní Zoe Klusákové-Svobodové. 

Zatímco dopoledne 4. května jsem se jako příslušník Aktivních záloh AČR účastnil malého pietního aktu u hrobu rodiny Svobodovy spolu s představiteli města Kroměříže a Krajského vojenského velitelství Zlín (jako armáda jsme poté navštívili na břestském hřbitově hrob padlých vojáků našeho armádního sboru v SSSR), odpoledne jsme si připomněli osvobození Kroměříže jako členové Jednoty ČsOL ve Valticích.

Růžemi jsme uctili na Hanáckém náměstí, tedy v prostoru původních kasáren, památku příslušníků 3. pěšího pluku, kteří se účastnili 1. i 2. odboje, a také kroměřížských letců sloužících v RAF. Symbolickou růži jsme položili i u dvou pomníků připomínajících Rumunskou královskou armádu, která se podílela na osvobození Moravy a ve dnech 5.–6. května 1945 bojovala přímo v ulicích města. Na žádost Kroměřížanů nebylo při ostřelování města použito těžší dělostřelectvo, což uchránilo řadu cenných památek, nicméně těžké boje si vyžádaly životy 31 rumunských vojáků.

Cestou z náměstí Míru, kde je pomník umístěn před budovou bývalého velitelství divize, k pomníku RKA u Květné zahrady jsme uctili památku Ludvíka Svobody u domu, ve kterém s rodinou bydlel v meziválečném období a odkud manželka Irena a dcera Zoe musely na poslední chvíli uprchnout před gestapem.

Na městském hřbitově jsme si znovu u rodinné hrobky Svobodů připomněli jejich osudy a poté položili růži na v pořadí druhý hrob, kde spočinula těla rumunských vojáků, kteří byli v květnových dnech roku 1945 pohřbeni v centru města naproti gymnáziu, nedaleko zmíněného pomníku na náměstí Míru. Dnes jsou jejich těla uložena na brněnském ústředním hřbitově.

Na závěr jsme položili symbolický kamínek u pomníku zavražděných kroměřížských Židů.

text a foto: br. Evžen Petřík

Hrobka Svobodov...
Hrobka Svobodovy rodiny na kroměřížském hřbitově
Hrob vojáků RKA...
Hrob vojáků RKA na kroměřížském hřbitově
Pam. deska krom...
Pam. deska kroměřížským RAFákům na Hanáckém náměstí
Pam. deska L. S...
Pam. deska L. Svobodovi na jeho kroměřížském domě
Pam. deska přís...
Pam. deska příslušníkům 3. pěšího pluku Hanácké náměstí
Pomník RKA na n...
Pomník RKA na nám. Míru
Pomník RKA před...
Pomník RKA před Květnou zahradou
Pomník židovský...
Pomník židovským obětem na kroměřížském hřbitově 1