Se lvem na prsou a s ohněm v srdci

Ve dnech 12.-15. července 2021 se na základě pozvánky ministra obrany Maďarska zúčastnily dva smíšené čtyřčlenné týmy VSŠ a VOŠ MO v Moravské Třebové "Školy Československé obce legionářské" mezinárodní soutěže 1st International Cadet Cup pořádané maďarskou armádou a Vojenským sportovním svazem v areálu největšího armádního rekreačního zařízení Balatonaakarattya na březích Balatonu. Soutěže se zúčastnily kromě dvou českých týmů i dva týmy z Maďarska a ze Srbska, po jednom týmu vyslalo Rumunsko a Ukrajina. Doporučení organizátorů na vyslání smíšených týmů však vyslyšela pouze Česká republika, kterou reprezentovaly dva týmy složené ze dvou žákyň a dvou žáků druhého a třetího ročníku. Zároveň s mezinárodní soutěží se konalo i celostátní finále branných závodů středních škol, kterého se zúčastnilo 20 týmů ze všech krajů Maďarské republiky. 

Zahajovací ceremoniál obou soutěží se konal za účasti státního tajemníka Ministerstva obrany Maďarské republiky Istvána Szabóa a pověřeného zástupce velitele Maďarských obranný sil generálmajora Zsolta Sándora.

Pořadatelé připravili sedm soutěžních disciplín a některé z nich vyžadovaly překonávání různě obtížných překážek. Po příjezdu do místa konání soutěže a nezbytné akreditaci, včetně doložení bezinfekčnosti, a po ubytování měli soutěžící možnost seznámit se s překážkami a vyzkoušet si je. Naše týmy se na překážky dostaly až mezi posledními, kdy už konkurenční chlapecké týmy pilně trénovaly. Zvědavé a překvapené pohledy, úsměvy a další reakce zahraničních závodníků vycházející především z přítomnosti našich žákyň jsme postupně začínali chápat tak, že nás podceňují a možná se nám i vysmívají. Naše žákyně a žáci si však věřili a rozhodně je to nerozhodilo.

Na první soutěžní den pořadatelé naplánovali pro všechny soutěžící závody ve třech disciplínách ("Labyrint" - orientační běžeckou soutěž, "Zdravotní příprava - první pomoc", "Letní biatlonová štafeta" - běžecký okruh 300 m a střelba ze stoje, z kleče a leže), na které najednou startovali závodníci dvou družstev. Dle propozic se pořadí v jednotlivých disciplínách sčítala a celkovým vítězem se měl stát tým s nejnižším počtem bodů. Po sečtení výsledků všech tří soutěžních disciplín prvního dne čekalo naše soupeře v mezinárodní soutěži nemilé překvapení, jelikož naše smíšené týmy se dělily o průběžné první místo.

Po tomto si však už získaly respekt nejen u svých přímých soupeřů, ale i u ostatních soutěžících, jejich doprovodů a samozřejmě i pořadatelů. Především na adresu děvčat se hrnula slova chvály. Chlapecké týmy si začínaly uvědomovat, že proti českým smíšeným týmům budou muset bojovat a předvést to nejlepší.

Odpoledne prvního soutěžního dne byl pořadateli pro zahraniční týmy vyhrazen na exkurzi v blízkém historickém městě Veszprém. Tuto možnost při tropické teplotě přes 35 °C však využily pouze naše týmy, ostatní raději odpočívaly a sbíraly síly do druhého soutěžního dne. Ve Veszprému naši závodníci absolvovali procházku v historickém centru města, doprovázenou výkladem anglicky mluvící průvodkyně. Odměnou pro ně pak byla pozvánka do vyhlášené zmrzlinárny od vedoucího české účasti.

Druhý soutěžní den závodníci absolvovali čtyři soutěžní disciplíny ("Překážková dráha" - na 2 km dlouhé dráze byly zařazeny i překážky na hladině Balatonu, "Topografie", štafetový "Hod granátem s plazením" a jako závěrečná disciplína štafetový "Běh na 1000 m se samopalem").

Po absolvování šesti soutěžních disciplin a s výhrou ve třech z nich ("Zdravotní příprava - první pomoc", "Topografie" a štafetový "Hod granátem s plazením") měly naše smíšené týmy šance na medailové umístění. Zvláště, když náš B-tým šel do závěrečné soutěžní disciplíny z průběžného prvního místa s náskokem 3 bodů na tým Rumunska. Rumunský tým však nikdo ze soupeřů nedokázal předběhnout, tuto disciplínu vyhrál, náš B-tým skončil na 5. místě, což pak v celkovém pořadí znamenalo, že se posunul na 2. místo o jediný bod za vítězným rumunským týmem. Na třetím místě skončil tým Ukrajiny.

Smíšené soutěžní týmy z Moravské Třebové svým 2. a 5. místem v celkovém hodnocení předvedly, že díky týmové soudržnosti, vzájemné podpoře, mentální síle a vědomostem získaným při studiu na vojenské střední škole mohou směle soutěžit i s chlapeckými týmy z podobných typů středních škol jiných evropských zemí.

Věříme, že v příštích ročnících mezinárodní soutěže budeme Českou republiku reprezentovat minimálně stejně dobře.

 

Z postřehů našich reprezentantů:

Michal Klec: "Účast na soutěži v Maďarsku byla rozhodně velmi zajímavou zkušeností, ať už se týče průběhu samotného závodu, tak především možnosti porovnat, jak si stojí naše vojenské střední školství proti svým protějškům z jiných států Evropy."

Zuzana Mouchová: "Pro mě to byla jedna z nejnáročnějších soutěží, jak fyzicky, tak víceméně i psychicky, a to po zjištění, že proti nám stojí pouze klučičí týmy. Ale pohodová nálada v našich týmech a mezi našimi veliteli, tvrdá dřina a sportovní duch nám přinesla 2. místo. Jako bonus beru spousty nových kamarádů ze Srbska, Rumunska a Maďarska. Byla to velká zkušenost a na týmy z ostatních zemí se těšíme na další ročník."

Karolína Oczadla: "Pobyt v Maďarsku jsem si moc užila. Soutěžní disciplíny sice byly občas fyzicky náročnější, ale i tak to pro mě byla taková dovolená. Výběr disciplín se mi líbil, všechny jsem si moc užila a mohla jsem zjistit, jak na tom jsem. Mohli jsme porovnat naše dovednosti s ostatními týmy. I když to byla jedna z nejnáročnějších soutěží, možná i nejnáročnější, tak jsem vděčná za to, že jsem se jí mohla účastnit spolu s ostatními."

Matěj Šimek: "Já jsem si pobyt v Maďarsku velmi užil. Byla to pro mě nová zkušenost, protože např. Matrix (orientační běh) jsem nikdy před tím nedělal. Soutěž se mi líbila a hlavně naše týmovost a podpora byla vynikající. Chtěl bych poděkovat za to, že mě vybrali na tuto soutěž, mohli jsme se porovnat s ostatními státy."

Vít Komínek: "Příprava na soutěž začala už asi dva měsíce před samotnou soutěží. Průběžně jsme se připravovali, abychom ostatním týmům z dalších států předvedli, že i se smíšeným týmem je možné se dobře umístit. Byla to pro mě velká zkušenost."

Zuzana Suchopárková: "Soutěž v Maďarsku pro mě byla báječnou zkušeností. Vyzkoušeli jsme si nové disciplíny, poznali jsme týmy ostatních států a ukázali jim, jak jsme na tom dobře. Velkým potěšením pro mě bylo, že jsme ukázali, jak dobře dokážeme spolupracovat v týmech, a že i s děvčaty to lze dosáhnout. Jsem moc vděčná, že jsem tento 'výlet' mohla prožít s mými skvělými spolužáky a s perfektními veliteli, kteří nás ve všem podporovali a uměli uklidnit náš stres ze soutěže."

Karolína Škrabalová: "Chtěla bych v první řadě poděkovat škole za úžasnou možnost podívat se do Maďarska. Také našim velitelům patří velké díky za neustálou podporu v soutěži a přátelský přístup. Jsem nadšená a vděčná, že jsem mohla být součástí mezinárodního poháru kadetů. Sice můj tým neobsadil žádnou z první tří příček, ale vím, že jsme do soutěžení dali všechno."

Jan František Burda: "Soutěž v Maďarsku jsem si užil, jak jen to šlo. Disciplíny byly dobře vymyšleny a připraveny. Jen občas byl problém s jazykovou bariérou. Kromě možnosti porovnat své schopnosti a znalosti s týmy z ostatních států bylo zajímavé poznat naše vrstevníky z jiných států."

text: br. Viliam Beke

foto: www.honvedelem.hu a br. Beke

Se lvem na prso...
Se lvem na prsou a s ohněm v srdci
Se lvem na prso...
Se lvem na prsou a s ohněm v srdci
Se lvem na prso...
Se lvem na prsou a s ohněm v srdci