Vzpomínka na slavné osobnosti na Hronovsku

V sobotu 27. listopadu 2021 využili bratři z Jednoty Československé obce legionářské v Hradci Králové pozvání obce Machov k připomenutí tamního rodáka, význačného československého letce v řadách britského Královského letectva (Royal Air Force), plukovníka letectva in memoriam Václava Foglara. 

Václav Foglar se narodil 28. listopadu 1916 v Machově. Absolvoval zde školní docházku, po které se přihlásil do Školy leteckého dorostu v Prostějově. Od dubna 1937 sloužil u Leteckého pluku 3 "Generála-letce M. R. Štefánika" v Piešťanech, kde létal na strojích Letov Š-328. Dne 16. června 1939 překročil hranice Protektorátu Čechy a Morava do Polska s cílem bojovat za osvobození Československé republiky v exilové armádě. O měsíc později však pokračoval z Polska - pro nezájem polských ozbrojených sil o čs. personál - do Francie, kde vstoupil do Cizinecké legie. Po německém útoku na Polsko absolvoval francouzský pilotní výcvik, avšak do boje zasáhl až v říjnu 1940 v řadách britské 245. stíhací peruti v rámci letecké bitvy o Británii. Od května 1941 létal u 313. čs. stíhací perutě a účastnil se řady ofenzivních misí nad okupovaným kontinentem. Od dubna 1944 byl přemístěn k Velitelství dopravního letectva (Transport Command) RAF a létal s vícemotorovými stroji jako např. C-47 Dakota. V rámci svého působení u dopravního letectva přistál 17. května 1945 v Praze-Ruzyni coby se svou osádkou první čs. letci z Velké Británie na území osvobozeného Československa, jelikož pilotoval letoun, který dopravoval čs. politickou reprezentaci - státního tajemníka ministerstva zahraničí exilové vlády Huberta Ripku, pražského primátora Petra Zenkla a čs. velvyslance v USA Juraje Slávika. Dne 1. února 1946 nastoupil k Československým aeroliniím a osudným se mu stal let 21. prosince 1948 na trase Praha-Řím-Athény-Lydda v Izraeli, kdy jeho letoun DC-3 vletěl do bouřky nad řeckou provincií Messenia, ztratil orientaci a zřítil se.

Dále vedla naše cesta do nedaleké Machovské Lhoty, kde byl při schůzce se svým agentem 25. března 1934 unesen zpravodajský důstojník 4. divize čs. armády kapitán Dezider Kirinovič. Jednalo se o nastraženou léčku, Kirinoviče zradil Gestapu jeho vlastní agent. Kapitán Kirinovič byl v Německu přes interpelace čs. vlády odsouzen za nedovolené překročení hranic na 25 let vězení. V říjnu 1935 byl vyměněn za v Československu dekonspirované agenty Abwehru, avšak věznění a mučení - patrně za použití drog - si vybralo daň na jeho psychice. Dezider Kirinovič, 36letý důstojník hovořící pěti jazyky, šermíř, lyžař, plavec a jezdec na koni, ženatý otec dvou dětí, až do své smrti roku 1978 neopustil psychiatrickou léčebnu.

Naše další kroky vedly na hřbitov v nedaleké Polici nad Metují, kde odpočívá otec sestry Miluše Kallistové, nejstarší členky naší jednoty, ruský legionář, příslušník čs. četnictva a velitel 2. čety roty Mladkov praporu Stráže obrany státu Rychnov nad Kněžnou, Josef Coufal. Blíže k jeho osobě viz http://legie100.com/krev-legionare/5536/. Dále zde odpočívá ruský legionář, brigádní generál Jindřich Bejl, na jehož rodném domě v Polici nad Metují v Kostelní ulici č. p. 7 jsme odhalili před rovným rokem pamětní desku. K osobě generála Bejla blíže viz http://legie100.com/krev-legionare/1617/.

Poslední zastávkou byla legionářská sekce hřbitova v Hronově, zbudovaná jako "první legionářský hřbitov na českém venkově" roku 1936. Pohřbíváni tu byli nejprve legionáři z Hronova a okolí. Průčelí zdobí sousoší Památník osvobození, dílo akademického sochaře Rudolfa Kabeše. Po druhé světové válce byly k pomníku přidány desky se jmény obětí z let 1939–1945 a na legionářské pohřebiště byli dále pohřbíváni legionáři, odbojáři z druhé světové války a jejich rodinní příslušníci. Celkem je zde pohřbeno 54 osob. K 100. výročí vzniku Československé republiky byl z iniciativy místních členů ČsOL jednoty Hradec Králové ve spolupráci s představiteli města Hronov hřbitov zrekonstruován. Do památníku byly vloženy prstě z legionářských bojišť a město Hronov i nadále o toto významné místo pečuje.

text: br. Jan Hrubecký

foto: Marta Raková

Vzpomínka na sl...
Vzpomínka na slavné osobnosti na Hronovsku
Vzpomínka na sl...
Vzpomínka na slavné osobnosti na Hronovsku
Vzpomínka na sl...
Vzpomínka na slavné osobnosti na Hronovsku
Vzpomínka na sl...
Vzpomínka na slavné osobnosti na Hronovsku
Vzpomínka na sl...
Vzpomínka na slavné osobnosti na Hronovsku
Vzpomínka na sl...
Vzpomínka na slavné osobnosti na Hronovsku
Vzpomínka na sl...
Vzpomínka na slavné osobnosti na Hronovsku
Kapitán Dezider...
Kapitán Dezider Kirinovič během své služby u pěšího pluku 4 'Prokopa Velikého' v Hradci Králové ve 20. letech