(Ne)jen Hovory s TGM

U příležitosti 162. výročí narození Tomáše G. Masaryka Československá obec legionářská – jednota Valtice 8. března 2012 zahájila sérii komponovaných pořadů na počest prezidenta Osvoboditele, politika, filozofa, státníka a vrchního velitele československých legií a československé armády.

 Den předtím, 7. března 2012, radnice města Břeclav spolu s Československou obcí legionářskou, Českým svazem bojovníků za svobodu a dalšími organizacemi uspořádala pietní akt u sochy Tomáše G. Masaryka v centru města. Kytici za projekt ČsOL Péče o válečné veterány položil krajský koordinátor tohoto projektu František Trávníček spolu s válečnými veterány Janem Netopilem z Hustopeč a Jarmilou Stávkovou z Břeclavi.

Dne 8. března 2012 večer se v rámci oslav výročí narození prezidenta Osvoboditele uskutečnil komponovaný pořad (v Břeclavi jako prvním z řady měst), kdy je plánován v letošním roce nejen k výročí narození, ale především k 75. výročí úmrtí prvního československého prezidenta – Tomáše G. Masaryka. Koncert se uskutečnil ve spolupráci s městem Břeclav v místní rekonstruované budově bývalé synagogy a v nádherném prostředí vyslechli posluchači z řad veřejnosti a válečných veteránů oblíbené lidové písně Tomáše G. Masaryka a také árie od Bedřicha Smetany, Zdeňka Fibicha, Antonína Dvořáka a na počest českých válečných veteránů a československých legionářů i písně Karla Hašlera a Františka Škroupa. Vše bylo doprovázeno moderovaným slovem a přiblížením díla Karla Čapka „Hovory s TGM“.


Jak se vyjádřili zástupci města Břeclav po zhlédnutí pořadu, doporučí základním a středním školám na území města, aby tento pořad zhlédla nejen veřejnost, ale i především mladí lidé, kteří mají v současné přetechnizované době a vysokých nárocích na ně kladených jen málo prostoru pro poznávání vlastních národních a regionálních dějin. A Tomáš G. Masaryk, nejen jako první československý prezident, ale i jako nejvýznamnější osobnost pocházející z Moravského Slovácka, součástí těchto dějin je.

František Kuba, foto: Eliška Windová, redakce měsíčníku Radnice Břeclav