Sledujte a čtěte Národní Osvobození!

První místopředseda Československé obce legionářské Jindřich Sitta poskytl koncem února letošního roku čtrnáctideníku Národní Osvobození obsáhlý rozhovor o činnosti ČsOL.

 V interview, které bylo publikováno v čísle 6 Národního Osvobození 14. března 2012 pod titulkem „Máme chuť, schopnosti, odvahu, srdce, zodpovědnost“, se široce zamýšlí nad současnou situací v Československé obci legionářské, otevřeně hovoří o tom, co změnilo v jejím životě od historického V. manifestačního sněmu v loňském roce, a jaké má obec i on sám plány do budoucna.


Zabývá se rovněž tím, jak ČsOL bude naplňovat své programové prohlášení pro období let 2011–2015, představuje projekty, na nichž je současná činnost obce legionářské především postavena, hodnotí její spolupráci se státními orgány, samosprávami a příbuznými organizacemi a odpovídá i na osobní otázky. (Plné znění rozhovoru naleznete v příloze.)

V této souvislosti chceme upozornit, že na základě vstřícného přístupu funkcionářů ÚV ČSBS, který je v současné době vydavatelem Národního osvobození, budou i v dalších číslech tohoto listu publikovány zásadní články týkající se Československé obce legionářské, jejího ústředí, činnosti jednot a další zajímavosti. Zde samozřejmě uvítáme i publikační aktivity dopisovatelů s řad členů ČsOL – své příspěvky zasílejte prostřednictvím ústředí ČsOL na e-mail Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. nebo přímo na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..

Členům ČsOL tedy doporučujeme sledovat další vydání čtrnáctideníku Národní Osvobození, eventuálně si zajistit předplatné (cena jednoho výtisku činí 10 Kč, předplatné na půl roku 128 Kč, na rok 257 Kč). Kontakt: redakce NO Legerova 22, 120 49 Praha 2, tel.: 224 261 572, e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..

 List Národní Osvobození je od začátku úzce spjat s odbojem. Už za první světové války založil T. G. Masaryk čtrnáctideník Naše samostatnost, který vycházel nejdříve ve Švýcarsku a potom ve Francii. O dva roky později vznikl na Sibiři časopis československých legionářů Československý deník, který vycházel až do roku 1920.
V březnu roku 1924 byl založen nejvýznamnější odbojářský list, deník Národní Osvobození. Jeho šéfredaktorem se stal Lev Sychrava, který do té doby zastával funkci prvního československého velvyslance v Paříži.
V československé žurnalistice zaujímalo Národní Osvobození od samého začátku čestné místo jako seriózní deník na vysoké úrovni obsahové i jazykové, čímž se lišil od značné části ostatního, zejména bulvárního tisku. Dnes je Národní Osvobození jedním z mála periodik v českých rukách. Nejlepší jeho vizitkou v minulosti mj. také bylo, že mezi autory byl nejednou i sám prezident T. G. Masaryk, i když jeho články byly uváděny pod pseudonymem. Více na: http://www.zasvobodu.cz/narodni-osvobozeni/

Ladislav Lenk