Václav Morávek zemřel před sedmdesáti lety

Ve středu 21. března, v den 70. výročí tragické smrti člena legendární odbojové skupiny Tři králové štábního kapitána Václava Morávka, se v Praze Dejvicích uskutečnila u jeho pomníku pietní vzpomínka.

 Václav Morávek patřil k nejvýznamnějším osobnostem domácího protifašistického odboje. Spolu s podplukovníkem Josefem Balabánem a podplukovníkem Josefem Mašínem již v létě 1939 založili diverzní a zpravodajskou skupinu, které se později začalo říkat pro její husarské kousky Tři králové. Morávek byl pro skupinu cennou posilou. Byl předválečným přeborníkem čs. armády ve střelbě s pistole a všude s sebou nosil dvě pistole a spoustu zásobníků. Kromě toho byl hluboce věřící a kromě pistolí měl u sebe vždy Bibli, z níž si každý večer četl. Když se ho Mašín na prvním setkání zeptal, v co vlastně věří, odpověděl mu Morávek legendární větou: „Věřím v Boha a ve své pistole!“ To byl také důvod, proč dostal přezdívku Pobožný pistolník.

Václav Morávek byl několikrát obklíčen agenty gestapa. Vždy se mu podařilo uniknout a za ním zůstávali těžce zranění gestapáci, oběti jeho střeleckého mistrovství. Den 21. března 1942 se mu však stal osudným. Schůzka s Paulem Thümmelem u Ořechovky, na kterou se vydal společně s rotmistrem Václavem Řehákem, byla vyzrazena. Řehák, který šel jako první, byl dopaden agenty gestapa a Morávka gestapáci začali pronásledovat. Dostihli ho u Prašného mostu v Praze Dejvicích. Na své pronásledovatele vypálil Morávek asi padesát ran a mnoho jich zranil, ale nakonec jej gestapácká kulka přece jen dostihla. Dnes se totiž ukazuje, že tvrzení gestapa o tom, že se sám zastřelil, bylo účelově propagandistické a z rozboru pitevních protokolů vyplývá, že se Morávek nemohl sám zastřelit.

Pietního aktu u pomníku štábního kapitána Václava Morávka, kterému 8. května 2005 prezident Václav Klasu udělil in memoriam hodnost generála, se zúčastnili představitelé státní a veřejné správy, ministerstva obrany a generálního štábu a zástupci veteránských a společenských organizací.

Za ČsOL věnec položili její čestný místopředseda armádní generál Tomáš Sedláček a tajemník ČsOL Petr Hozlár. Tomáš Sedláček pak ve svém vystoupení vysoce ocenil činnost odbojové skupiny Tři králové a především osobní statečnost Václava Morávka. Řekl, Tři králové se stali legendami odboje. To proto, že do boje s nenáviděnými okupanty šli i přesto, že věděli, že naděje na přežití je téměř nulová.

Pietnímu aktu k uctění památky Václava Morávka předcházel slavnostní akt udělení čestného odznaku a pamětní medaile štábního kapitána Václava Morávka. Zástupce náčelníka Generálního štábu – inspektor AČR generálmajor František Maleninský předal vojákům v aktivní záloze a vojákům z povolání celkem 20 čestných odznaků, pět Pamětních medailí štábního kapitána Václava Morávka a jeden Čestný odznak Armády České republiky Za zásluhy III. stupně.

Text a foto: Ladislav Lenk