Vzpomínka na umučené důstojníky z vojenské odbojové organizace Obrana národa

To, co se odehrálo v březnu roku 1939, patří bezesporu k těm nejtragičtějším a nejčernějším událostem našich novodobých dějin. Po decimující mnichovské zradě to byl právě vznik Protektorátu Čechy a Morava, který učinil definitivní tečku za tristní érou tzv. Druhé republiky a završil totalizaci střední Evropy. Události spojené s 15. březnem 1939 jsme již dávno vytěsnili z našich vzpomínek a zdá se, že natrvalo upadly v zapomnění.

A právě proto, aby tyto dějinné mezníky byly mementem pro generace současné i příští, připravila Jednota Československé obce legionářské v Mladé Boleslavi každoroční setkání, jehož cílem není jenom připomínka tohoto tragického data, ale také představení pozapomenutého vzniku a vývoje odboje na Mladoboleslavsku. Místem tradičního setkání se stala dnes již téměř zcela zdevastovaná budova bývalých mladoboleslavských kasáren T. G. Masaryka na Jičínské třídě, v době Protektorátu sídlo nechvalně proslulé vazební věznice místního gestapa, na jejíž fasádě je dodnes zachovaná bronzová deska se jmény zde vězněných a umučených příslušníků vojenské odbojové organizace Obrana národa.

Letošní vzpomínka byla naplánována na sobotu 17. března v poněkud netradičním čase od 19 hodin. Program připravený v podvečerních hodinách umožňoval projekci dobových fotografií z rána 15. března 1939 v Mladé Boleslavi a také portrétních snímků umučených odbojářů z Mladoboleslavska, přičemž vše bylo doplněno autentickými zvukovými nahrávkami pro dokreslení trýznivé atmosféry.

Úvodní projev o historických souvislostech přednesl historik, senátor Parlamentu ČR a člen mladoboleslavské jednoty ČsOL bratr Jaromír Jermář. Zdravici za vedení Československé obce legionářské pronesl místopředseda ČsOL bratr Emil Cigánik. Na pietní vzpomínce tradičně nechyběli také váleční veteráni, mimo jiné brig. gen. Miloslav Masopust a mjr. Rostislav Kubišta. Český svaz bojovníků za svobodu prezentoval plk. Emil Kulfánek a další. Za vedení města se letos přišel poklonit památce mladoboleslavských odbojářů pouze náměstek primátora Daniel Marek.


Celým programem doprovázel Podnikový orchestr Škoda Auto a přihlížely mu na dvě stovky občanů města včetně potomků po mladoboleslavských odbojářích. Čestnou stráž v dobových stejnokrojích drželi členové mladoboleslavské jednoty ČsOL společně s příslušníky Klubu přátel pplk. Karla Vašátky. Tradičními účastníky setkání byli členové mladoboleslavského Sokola a Obce baráčnické.

Vzpomínka na umučené čs. důstojníky patří dnes již k tradičním akcím veřejně pořádaným v Mladé Boleslavi a je jednou z mála akcí, která připomíná tragické výročí 15. března 1939.

Ing. Tomáš Pilvousek, IWE, foto: Ing. Iva Benešová a Pavel Šubrt