Růže pro nejstarší válečnou veteránku Brna

Velikonoční svátky jsou každoročně taktéž obdobím, kdy slaví své narozeniny paní Luisa Matlová, válečná veteránka žijící v Domově pro seniory ve Vychodilově ulici. V letošním roce to byly již 96. narozeniny. Stala se tak nejstarší válečnou veteránku žijící v Brně.

 Luisa Matlová se narodila 9. dubna v tehdejších uherských Košicích. Za první republiky byly Košice sídlem Zemského vojenského velitelství a bylo zde koncentrováno velké množství vojenských jednotek československé armády. Právě mezi důstojníky dragounů si našla svého manžela, za kterého se provdala ještě před rozpadem Československé republiky v důsledku Mnichova 1938 a odtržení a vytvoření Slovenského státu v březnu 1939. Její manžel, coby absolvent vojenské akademie v Hranicích na Moravě a důstojník Československé armády, splnil zcela slova vojenské přísahy a ještě v roce 1939 emigroval do tvořících se vojenských jednotek ve Francii. Paní Luisa se, po odtržení Košic, na maďarský pas vydává přes Budapešť a Švýcarsko do Marseille a po porážce Francie, už spolu s manželem, do Velké Británie. Zde prožívá nejšťastnější období svého manželství – zapojuje se do činnosti Československého červeného kříže spolu s ostatními manželkami důstojníků a paní Hanou Benešovou. Hlavně zde porodila dceru Janu, která o svou maminku dodnes stále pečuje a pravidelně ji doprovází na většinu akcí pořádaných ve prospěch válečných veteránů, zvláště pak na oblíbené koncerty. Manžel paní Luisy v roce 1944 posílil tankový prapor v bojích na Dukle, později byl v rámci tankové brigády jedním z velitelů tankového praporu. Po válce si spolu s ostatními válečnými kolegy doplnil teoretické znalosti a zastával funkci náčelníka tankové „železné“ fakulty vysoké školy v Brně. Díky tomu se paní Luisa se stala obyvatelkou Brna a žije zde až doposud.

 

Dne 11. dubna 2012 se Domov pro seniory na Vychodilově ulici rozezněl tóny skladeb Antonína Dvořáka, Bedřicha Smetany a Leoše Janáčka. Pro zde žijící válečné veterány a zvláště pro Luisu Matlovou k jejímu významnému životnímu jubileu své pěvecké umění v rámci koncertů Růže pro válečné veterány předvedla Táňa Janošová za doprovodu Jana Krále z JAMU Brno. Atmosféru gratulací paní Luise k jejímu jubileu dotvořilo nejen vedení domova pro seniory, které zdarma poskytlo prostory pro tento koncert, ale taktéž zástupkyně Městské části Brno Žabovřesky, která spolu s představiteli projektu Péče o válečné veterány Jihomoravského kraje předala paní Luise květiny a věcné dary.

František Kuba, foto: Petr Němec