Uctili jsme památku obětí transportů smrti

Byla to jedna z nejsmutnějších kapitol konce 2. světové války – transporty smrti z koncentračních táborů, které nacisté před blížícími se spojeneckými vojsky uzavírali a evakuovali v naději, že tak zlikvidují žijící svědky svých zločinů.

 Rozkaz k těmto pochodům či transportům smrti vydal 14. dubna 1945 H. Himmler, šéf gestapa, velitel zbraní SS a říšský ministr vnitra, s tím, že vězně je třeba evakuovat a postupně nejrůznějšími formami likvidovat. Rozkaz byl takřka splněn! Až do posledních dnů velkoněmecké Říše v květnu 1945 bylo totiž při těchto pochodech smrti zavražděno, zemřelo vysílením, hladem, zimou nebo na nemoci čtvrt milionů lidí!

Vězni při transportech smrti museli jít buď pěšky nebo je dozorci transportovali po železnici v tzv. vagonech dobytčácích – bez vody a jídla. Právě takový transport z koncentračního tábora v Ossendorfu u Halle mířící někam k Plzni dorazil 25. dubna 1945 na nádraží v Bohosudově, kde vězně vyhnali z vagonů a „dali jim možnost“ umýt se v přilehlých tůních a kalužích. Mnozí z nich se napili špinavé vody a doplatili na to. Celkem zde zemřelo na tyfus či zápal plic 313 vězňů a jejich těla pak skončila v opuštěném dolu Elbe nedaleko nádraží. Po skončení války byla těla exhumována a pohřbena vedle kostela sv. Prokopa v Krupce.

A právě zde, na místě, kde jsou pohřbeny tři stovky obětí nacistických zvěrstev, se 26. dubna letošního roku uskutečnilo slavnostní shromáždění, jež mělo nejen oslavit 67. výročí osvobození Československa, ale hlavně pietně připomenout hrozné události, které se zde v roce 1945 odehrály. Význam této vzpomínky zdůraznila přítomnost nejvyšších státních činitelů – předsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Miroslavy Němcové, místopředsedy Senátu PČR Zdeňka Škromacha, představitelů místní samosprávy, Generálního štábu AČR a také žáků škol z okolí včetně dětského pěveckého souboru, který zde dojemně zazpíval několik krásných písní.

Pietního aktu se zúčastnili rovněž představitelé Československé obce legionářské br. Emil Cigánik a br. Tichomir Mirkovič, kteří k památníku 313 obětí pochodu smrti položili věnec a poté se zúčastnili pietního shromáždění.


Text a foto: Ladislav Lenk