Oslavy Dne vítězství v Praze připomenuly konec 2. světové války

V Národním památníku v Praze na Vítkově se 8. května uskutečnily oslavy Dne vítězství, kterými si široká veřejnost připomněla 67. výročí ukončení 2. světové války.

Pietního aktu se zúčastnil prezident republiky Václav Klaus, předsedové obou komor Parlamentu ČR, předseda vlády a další ústavní činitelé, představitelé MO ČR GŠ AČR, ambasád a odbojových organizací a letos překvapivě i široká veřejnost. Co je však důležité, hrdinové oněch historických událostí – váleční veteráni 2. světové války. Bylo jich zde několik desítek, a to nejen z Prahy, ale i z dalších obcí a měst Středočeského kraje, neboť ty sem obětavě od rána sváželi terénní pracovníci projektu ČsOL Péče o válečné veterány.

Ti všichni společně položením věnců za zvuků smutečního chorálu a minutou ticha uctili památku obětí poslední světové války a především pak těch, kteří pro vítězství nasadili své životy. Za ČsOL zde věnec položili čestný předseda ČsOL armádní generál Tomáš Sedláček a předseda ČsOL plukovník Pavel Budinský.

Prezident Václav Klaus, který přímo na Vítkově předal bojové prapory několika útvarům Armády České republiky, v závěru pietního aktu novinářům zdůraznil, že se podařilo z této akce udělat důstojnou věc, která není přepálená, přestřelená a nadsazená. Váleční veteráni se poté zúčastnili setkání ve Slavnostní síni Národního památníku na Vítkově, kde je slavnostním přípitkem přivítal náměstek ministra obrany Michael Hrbata a kde pro ně bylo připraveno pohoštění.

Zde dodejme, že představitelé a zástupci Československé obce legionářské přispěli k důstojným oslavám 67. výročí ukončení 2. světové války i na dalších místech, kde uctili památku obětí války položením věnců a květin. Stalo se tak na Staroměstském náměstí, u budovy Českého rozhlasu, na hřbitově v Ďáblicích v Praze u památníku obětí války z řad spojeneckých armád, v Žernosecké ulici v Praze u pomníku vojáků Polské armády, na Kobyliské střelnici v Praze 9 a na Olšanských hřbitovech. Zde položili věnce na čestném pohřebišti vojáků zemí Commonwealthu, na pohřebištích vojáků Rudé armády a vojáků Bulharska, u pomníků pražských barikádníků, obětí války z Prahy 4, letců RAF, u hrobu generála Karla Klapálka, u památníku 1. odboje a u hrobu legendárního velitele Pražského povstání generála Karla Kutlvašra, ale také například v Kyšicích u Plzně, v Ústí na Labem či v Kroměříži. V pondělí 9. května se pak zástupci ČsOL zúčastnili v Praze na Olšanských hřbitovech pietní vzpomínky na sovětské vojáky padlé ve 2. světové válce u příležitosti oslav Dne vítězství. Věnec k pomníku rudoarmějců zde položil 1. místopředseda ČsOL plukovník Jindřich Sitta.

Text a foto: Ladislav Lenk