Střelecká soutěž na počest válečné veteránky Vandy Biněvské

Oslavy květnových dní jsme zakončili v pátek 25. května na střelnici v Družci. Členové Jednoty ČsOL Kladno zde připravili 2. ročník střelecké soutěže ze samopalu.

O Vandě Biněvské jsme slyšeli poprvé před čtyřmi lety na Dukle. Rozhodli jsme se, že střeleckou soutěž nesoucí její jméno zařadíme do programu akcí Jednoty ČsOL Kladno. Naše pozvání opět přijali zástupci rodiny: dcera Vandy Eva Rydelová, sestra Věra Holubeva a bratr Kazimír Morozovič. Rádi jsme mezi námi uvítali náměstka hejtmana Středočeského kraje Marcela Hraběte. Vážíme si totiž jeho osobní pomoci při zajištění pohárů, diplomů a upomínkových předmětů na 1. i 2. ročníku této soutěže.

Letos nastoupilo 27 střelců a střelkyň, někteří naši členové se ze zdravotních a pracovních důvodů nemohli zúčastnit. Nálada ale byla skvělá a nechybělo odhodlání nastřílet co nejvíce bodů.

Před vyhodnocením soutěže Věra Holubeva stručně připomněla památku své sestry. Vanda se narodila před 87 lety na Ukrajině. Zúčastnila se bojů u Sokolova, byla statečná a dobrovolně se přihlašovala na nebezpečné průzkumy. V lednu 1944 vstoupila do 2. paradesantní brigády v Jefremově a prodělala velmi náročný výcvik výsadkáře. Na Dukle byla přidělena k brigádní ošetřovně jako zdravotnice, úkolována byla příležitostně i jako odstřelovačka. Válku ukončila v hodnosti četařky a byla oceněna řadou vyznamenání.

Nejstaršími účastníky letošní střelecké soutěže byla sestra Vilemína Plakošová, která v únoru oslavila 85. narozeniny, a bratr Jiří Železný, který 85. narozeniny oslaví v srpnu. V ženské kategorii se na 1. místě umístila Jiřina Paurová, na 2. místě Eva Rydelová a na 3. místě Pavla Zajícová. V  mužské kategorii 1. místo získal Jan Šubrt, 2. místo Kazimír Morozovič a 3. místo Jan Ubry. Všichni byli ze střílení nadšeni a na památku si posbírali vystřílené patrony.

Velemína Plakošová, vdova po válečném veteránovi, nejstarší účastnice soutěže


Tři nejlepší střelkyně

Všichni byli nadmíru spokojeni.

Eva Armeanová, foto: Stanislav Pítr