24. štafeta Ravensbrück - Lidice - Ležáky

Sportovci pokračují v uctívání tradice a k 70. výročí vyhlazení Lidic a Ležáků připravili nevšední pokračování populární štafety. Po loňském připojení další zničené obce Javoříčko uctí sportovním výkonem i úžasný útěk z pochodu smrti lidických žen celým územím Německa, jejich příchod do Nového Boru a první noc na našem území v České Lípě.

První akcí, která připomněla hrdinství našich parašutistů, děsivé období heydrichiády a vlastenectví našich prostých lidí, byla mezinárodní CKP CENA NASAVRK - AVE půlmaratón LEŽÁKY MČR vet. kategorií, kde start tohoto známého mezinárodního závodu proběhl prakticky ve stejné době, jen o 70 let později, když naši parašutisté provedli atentát na R. Heydricha, a poprvé přivedla běžce z několika zemí na pietní území Ležáky.

Výjimečná štafeta, nad kterou převzal záštitu prezident České republiky a ministerští předsedové Saska a Braniborska, odstartuje z koncentračního tábora Ravensbrück, kde byly vězněny lidické ženy, v pátek 22. 6. 2012 v 7.00 hodin. První stuhy připojí zástupce naší ambasády v Berlíně, zástupci obou spolkových zemí a Muzea Ravensbrück. Cyklisté se potom vydají ve směru pochodu smrti lidických žen do městečka Wessenburg, kde se po připojení další stuhy obrátí již směrem k naší hranici na Lychen, Zehdenick... Kytici položí celá výprava v koncentračním táboře Sachsenhauzen (vězněn J. Čapek a 1200 našich studentů), kolem Berlína budou cyklisté a běžci (jenom ve městech se štafetou) pokračovat přes další města na Kamenz, Tännicht-státní hranice a přes Lipovou, Velký Šenov, Krásnou Lípu a Svor dorazí v časných ranních hodinách do Nového Boru. Zde bude jediná noční pauza. Před novoborskou radnicí nastoupí výprava cyklistů a běžců 23. 6. v 9.30 hodin k navázání další stuhy města, položí kytici k lípě lidických žen, u které bude odhalen pomníček na paměť příchodu lidických žen do Nového Boru, a v 10.00 se cyklisté vydají směrem na Českou Lípu, kde budou přítomni při odhalení pamětní desky, která bude připomínat první noc skupiny žen z Lidic na našem území 22. 5. 1945.

Město Kladno přivítá běžeckou část štafety u sochy lidické ženy a do Lidic je naplánován doběh po 15. hodině. Zde se po položení kytice k hrobu lidických mužů uskuteční nevšední beseda s přeživšími lidickými ženami a po krátkém odpočinku a navázání stuhy za obec Lidice odstartují běžci ve 22. 00 hodin směrem na Prahu, kde navážou další stuhy mírového poselství před Staroměstskou radnicí. Další stuha bude připojena u památníku běžců v Běchovicích a dvojice vytrvalců budou pokračovat přes Kolín, Čáslav, Seč, Nasavrky do Ležáků, kam dorazí celá skupina čítající 50 účastníků (běžci, cyklisté, novináři, doprovod) krátce po 9.45 v čele se sportovní patronkou akce, mistryní světa a světovou rekordmankou Jarmilou Kratochvílovou. Zde připojí poslední stuhy starostové okolních měst, radní a hejtman Pardubického kraje, velvyslanec Spolkové republiky Německo v ČR a závěrečnou stuhu připojí prezident České republiky Václav Klaus.

Závěrem bych rád poděkoval všem, kteří nám pomohli tuto nevšední akci zrealizovat. Určitě největší zásluhu má Památník Lidice v čele s jeho ředitelem Miloušem Červenclem, Česko-německý fond budoucnosti, naše ambasáda v Berlíně, Pardubický kraj, hlavní město Praha a město Nový Bor, partneři dopravy AUTO IN Pardubice a LAS Chrudim, partneři sportovního vybavení, sportovní výživy a všichni, kteří se nějakým způsobem podíleli na realizaci doposud nejnáročnější štafetové akce v její čtyřiadvacetileté historii. Děkuji i Občanskému sdružení Lidice za podporu realizace této nádherné myšlenky.

Jan Rýdlo, JR RUNNING SPORT- intersport

Sokolská 130, 538 25 NASAVRKY

Tel.: +420 603 513 297

E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.