„Hradaři“ se opět setkali

Každou první středu v měsíci se na nádvoří Pražského hradu rozezvučí hudební nástroje hudby Hradní stráže, které oznamují začátek ukázky motocyklového oddílu a příslušníků strážní čety Hradní stráže pro širokou veřejnost. Této ukázky využila Československá obec legionářská a spolu s Hradní stráží k setkání dvou posledních známých „hradařů“ – příslušníků Hradní stráže z roku 1946.

 „Kde jsi sloužil?“ „Já byl ve třetí četě.“ „Vidíš a já taky. Já dělal závodčího.“ „Michale, jsi to opravdu ty?“ Tato prostá a neformální slova spojila po více jak 66 letech opět dva spolubojovníky, členy Hradní stráže prezidenta Edvarda Beneše – Michala Hečka, rodáka z Podkarpatské Rusi, fronťáka, a Jiřího Tomeše, za války politického vězně, poté krátce sloužícího u Hradní stráže a v 50. letech opět na 16 let zavřeného z politických důvodů. Jiří Tomeš nakonec na Hradčanech zůstal jako obyvatel, Michal Hečka se přestěhoval na Moravu, kde v Kunštátu u Letovic žije dodnes jako válečný veterán. Oba dva nedali dopustit na svého vrchního velitele a vzpomínky na něj a na paní Hanu Benešovou byly jen dobré. Po uskutečněné exhibici Hradní stráže došlo i k prohlídce prostor, které před desítkami let oba „hradaři“ střežili, zvláště pak k zajímavému pohledu do opravovaných Královských zahrad.


 P. S. V případě, že máte informaci o žijícím příslušníkovi Hradní stráže do roku 1948, prosím kontaktujte Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.. Taktéž i v případě, že vlastníte fotografie po svých předcích, kteří u Hradní stráže sloužili, a jste ochotni tyto fotografie poskytnout k ofocení a doplnění historických sbírek ČsOL.

František Kuba, foto: Jiří Hečka