Váleční veteráni na „střeše“ Prahy

Ten nápad vznikl v pražské Ústřední vojenské nemocnici, kde si zde umístění váleční veteráni postěžovali terénní pracovnici projektu ČsOL Péče o válečné veterány Marii Charvátové, že jsou v těchto horkých dne pořád na pokojích a oni by třeba chtěli vidět Prahu shora.

 A tak Majka, jak jí všichni „její“ veteráni říkají, zorganizovala spolu s Oldřichem Axmanem, Karlem Janouškem, Danou Noskovou a dalšími pracovníky projektu POVV ojedinělou akci – setkání válečných veteránů z Prahy při příležitosti výstavy k 70. výročí bitvy o Británii v Národním památníku na Vítkově.

Autobus zajištěný péčí Ministerstva obrany ČR k památníku na Žižkově nakonec dovezl místo původně 15 zájemců celkem 38 druhoválečných veteránů a jejich doprovod. Všichni společně nejprve zhlédli zajímavou výstavu věnovanou především třem hrdinům 303. stíhací perutě – polskému veliteli nadporučíkovi Witoldovi Urbanowiczovi, veliteli letky „A“ kapitánu Johnu Alexandru Kentovi a čs. pilotovi perutě četaři Josefu Františkovi. Současně se zajímali o spoustu dobových dokumentů ilustrujících leteckou bitvu o Británii.

A pak přišel zlatý hřeb programu. Výtah veterány dopravil na 31 metrů vysokou vyhlídku Národního památníku na Vítkově, aby se zde z výšky 260 metrů nad mořem mohli ze „střechy“ Prahy pokochat nádherným pohledem na hlavní město. Pravda, někteří se trochu báli přistoupit k zábradlí, jiní zase uplatnili svou válečnou zkušenost a vyhlídku pro schodišti dokonce vzali svižným útokem. A to ještě netušili, že v kavárně památníku je pro ně připraveno občerstvení a oni tu budou moci skoro hodinu spolu živě besedovat a dál se kochat krásami Prahy.

Akce to byla vskutku ojedinělá. „Bylo to perfektní. Byli tady veteráni, které vůbec neznám, neboť třeba na pietní akce kvůli svému zdravotnímu stavu už nemohou chodit,“ zhodnotil výlet na „střechu“ Prahy přítomný člen PRV ČR br. Tichomir Mirkovič. Musel jsem mu dát za pravdu. Vždyť teprve posléze jsem se dozvěděl od Oldřicha Axmana, že mezi přítomnými byl třeba jeden z jeho svěřenců v rámci projektu POVV účastník domácího odboje Mirko Schmidt se svojí manželkou Olgou. Známou herečkou z řady filmů, jako třeba Ceremoniář či Bobule, ale především pak poslední žijící z houfu vesnických žen, které ve filmu Zdeňka Trošky Slunce, seno a pár facek tvořily slavný doprovod místního faráře…

Text a foto: Ladislav Lenk