V chodském Postřekově je k vidění výstava „Dunkerque 1944–1945“

Československá obec legionářská připravila v chodském Postřekově výstavu o přínosu ozbrojených sil pro vznik a rozvoj naší vlasti pod názvem „Dunkerque 1944– 1945.

Slavnostní vernisáž nové výstavy ČsOL se uskutečnila dne 8. září 2012 za účasti starostů obce Postřekov a Bezdružice, tajemníka ČsOL, příslušníků 1. tankové roty AZ AČR „Československých legií“, zástupce Vojenské policie AČR, členů Klubu Vojenského muzea Rokycany, členů ČsOL a především obyvatel obce Postřekov. Úvodní slovo pronesl tajemník ČsOL Milan Mojžíš a místní historik Václav Wolfík poté připomenul osudy postřekovských rodáků v druhé světové válce. Členové vojensko-historického klubu odění v dobových uniformách stáli čestnou stráž u vchodu do obecního úřadu a v rámci prohlídky podrobně popsali a předvedli dobovou výstroj a výzbroj používanou ve Velké Británii. Při slavnostní vernisáži byla též krátce připomenuta bojová cesta našich zahraničních vojáků na Západě.


Výstava se skládá se ze dvou částí. První část, která byla umístěna ve vstupní hale obecního úřadu, tvoří pět panelů pojednávajících o vzniku, nasazení a tradicích Československé obrněné brigády ve Velké Británii. Tato prezentace je doplněna figurou oblečenou v historické uniformě našich vojáků ve Velké Británii včetně kompletní ústroje. Druhá část se nachází ve stávající pamětní síni Obecního úřadu Postřekov, kde jsou připomenuty osudy zahraničních vojáků, kteří se v obci narodili.

Výstavu připravil a realizoval tým složený z členů Jednoty ČsOL Rokycany ve spolupráci s Obecním úřadem Postřekov a Klubem vojenského muzea Rokycany.

Milan Mojžíš, foto: Radek Říha