Památným dnem České obce sokolské je 8. říjen

V pondělí 8. října 2012 se v ústředním sídle České obce sokolské v Tyršově domě v Praze na Újezdě uskutečnila pietní vzpomínka u pamětních desek a u památníku odbojů, která měla připomenout tragické události z 8. října 1941.

 V tento den byla výnosem tehdejšího zastupující říšského protektora Reinharda Heydricha Česká obec sokolská rozpuštěna a jejím majetek úředně zabaven. Při tzv . „sokolské akci“ v noci ze 7. na 8. října 1941 gestapo naráz zatklo takřka všechny sokolské činovníky z ústředí, žup i větších jednot, kteří ještě byli v té době na svobodě. Sokolové byli mučeni, vězněni a deportováni do koncentračních táborů. Téměř devadesát tři vedoucích sokolských pracovníků se již na svá místa po skončení války nevrátilo.

Současné vedení České obce sokolské se proto rozhodlo, že 8. říjen se stane Památným dnem ČOS, kdy se bude každý rok po celé zemi uctívat památka sokolů, kteří ve stopadesátileté dramatické historii sokolského hnutí v boji za demokracii, národní samostatnost a svobodu přinesli oběti nejvyšší.

Letošní první pietní vzpomínky na události, které bezprostředně ohrozily existenci sokolského hnutí za druhé světové války, se zúčastnili představitelé České obce sokolské v čele s její starostkou Hanou Moučkovou, zástupci společenských organizací i řadoví sokolové. Za Československou obec legionářskou květiny k pamětním deskám a k památníku v Tyršově domě položil místopředseda ČsOL Emil Cigánik. Ten také v krátkém projevu ocenil význam sokolského hnutí, jehož členové stáli u zrodu čs. legií v době 1. světové války a významně tak přispěli k vytvoření samostatného demokratického čs. státu v roce 1918.


Text a foto: Ladislav Lenk