Také letos se na Dukle sešli váleční veteráni, aby uctili památku svých spolubojovníků

Vzpomínkové setkání k 68. výročí karpatsko-dukelské operace a ke Dni obětí Dukly se letos uskutečnilo 6. října na Dukle a ve Svidníku. V delegaci Ministerstva obrany ČR vedené prvním náměstkem ministra obrany Vlastimilem Pickem a Československé obce legionářské v čele s místopředsedou Emilem Cigánikem byli již tradičně ti, kteří se slavných bojů na Dukle přímo účastnili – Miloslav Masopust, Michal Demjan, Siegmund Hladík, Václav Přibyl, Věra Holubeva, Vasil Korol, Jaroslav Sitar a Ludevít Štefka.


Ti všichni, spolu se zástupci Československé obce legionářské, uctili památku padlých spolubojovníků v krvavé karpatsko-dukelské operaci položením věnců jak na Dukle, tak i potom ve Svidníku u sochy L. Svobody a na hřbitově Sovětské armády. Zde první náměstek ministra obrany Vlastimil Picek v projevu mimo jiné řekl: „Skláníme se před statečností těch, kteří kdysi stáli před Duklou a nebáli se rozehrát svoji partii se smrtí. Věděli, do čeho jdou. A hrůza války pro ně byla - jako vždycky - skutečná. Jejich vojenský život se vždy řídil pojmy jako je věrnost, poslušnost a plnění povinností. Velel jim tehdejší plukovník a pozdější armádní generál Ludvík Svoboda. Muž, který ve svých vojácích dokázal mobilizovat pocit připravenosti a odvahy.“

Při příležitosti 68. výročí karpatsko-dukelské operace se nejen vzpomínalo, ale došlo i na ocenění: Miloslav Masopust byl vyznamenán Pamětní medailí M. R. Štefánika a Michal Demjan Pamětní medailí kpt. J. Nálepky.

Ladislav Lenk, foto: Karel Štusák