Armádní generál Josef Šnejdárek má na Těšínsku pomníček

V předvečer státního svátku, 94. výročí vzniku samostatného československého státu, byl 27. října 2012 slavnostně odhalen pomníček legionáři, skvělému vojevůdci a vlastenci armádnímu generálovi Josefu Šnejdárkovi na vrcholu hory Polední v katastru Bystřice nad Olší.

Iniciátorem vybudování pomníčku byla Československá obec legionářská, jednota Frýdek-Místek, jejíž tehdejší předseda plukovník ve výslužbě Adolf Kaleta přišel v květnu letošního roku s myšlenkou ho vybudovat. Přes nepřízeň počasí se uskutečnil důstojný akt odhalení pomníčku zhotoveného z bloku godulského pískovce karpatského typu, vážícího přes tunu, který má připomínat současným i budoucím generacím tuto významnou osobnost, která se zasloužila o Československo. 

 

V základech je umístěn valoun s platinovou konkrecí, který byl dovezen z Jihoafrické republiky jako připomínka toho, že Josef Šnejdárek zemřel v Africe daleko od domova. Valoun dovezl jeden z  organizátorů akce z města Rustenburg. Památník byl vybudován svépomocí s přispěním drobných dárců a dobrovolníků. Godulský pískovec upravil pro umístění portrétu gen. Josefa Šnejdárka kameník Petr Sikora a nápis zhotovil bystřický sochař a designer M. A. Michal Mikula, oba bez nároku na honorář. Vedle pomníčku byly položeny základy budoucí mohyly a každý, kdo toto místo navštíví, zde může položit kámen na důkaz úcty všem vojákům Československé armády, kteří pod velením generála Josefa Šnejdárka v bojích o hranice Československé republiky na Těšínsku padli. Nezapomeneme!

Text a foto: PhDr. Petr Majer, plk. v.v., člen republikové rady ČsOL a předseda jednoty ČsOL Frýdek-Místek