Historie naší vlasti jim není lhostejná

Vandalské poškození památníku armádního generála Josefa Šnejdárka na vrchu Polední, ke kterému došlo v polovině prosince loňského roku, vyvolalo obrovskou vlnu solidarity a snahy pomoci při jeho obnově.

Mezi prvními, kteří se snažili konkrétně pomoci navrátit památník do původní podoby, vyčistit hanlivé nápisy, hákový kříž, srp a kladivo, jimiž byl neznámými vandaly poškozen, byli příslušníci pěší roty 111. strážního praporu AZ AČR. Z Prahy přijeli do Bystřice 19. ledna 2013 v ranních hodinách a po zhruba dvouhodinovém přesunu vyšli na vrch Polední. Zde se utábořili a přenocovali v opravdu náročných zimních podmínkách, kdy teplota klesla hluboko pod nulou. Snažili se vyčistit nápisy na památníku, což se jim částečně podařilo. Při jejich odjezdu rtn. Roman Máj řekl: „Přijeli jsme, protože nám není historie naší vlasti lhostejná. Generál Josef Šnejdárek, coby klíčová postava boje o celistvost území naší nově vzniklé republiky, by zasloužil více pozornosti, než je mu a této době věnována. Náš příjezd do Bystřice není určitě posledním.“

Přesně o týden později členové Klubu vojenské historie 1. praporu z Ostravy památník opravili. Počátkem ledna zorganizovali finanční sbírku a nechali zhotovit novou pamětní desku s portrétem arm. gen. Josefa Šnejdárka, která byla v prosinci zcizena. V neděli 27. ledna 2013 se tak příslušníci Armády ČR, členové aktivních záloh, historických klubů a skautských oddílů opět sešli na vrchu Polední. Slavnostní projevy při odhalení přednesl předseda KVH 1. praporu Petr Adamus a br. Pavel Skácel, předseda jednoty ČsOL MSK. Mezi hosty nechyběl starosta obce Bystřice Ladislav Olšar, ředitel Muzea Těšínska Zbyšek Ondřeka, předseda Matice slezské Lubomír Matěj a řada dalších.

Ladislav Lenk, foto: archiv ČsOL

ppt

 

 Prezentace ke znovuobnovení památníku gen. Šnejdárka

Obnova pomníku ...
Obnova pomníku gen. Šnejdárka
Obnova pomníku ...
Obnova pomníku gen. Šnejdárka
Obnova pomníku ...
Obnova pomníku gen. Šnejdárka
Obnova pomníku ...
Obnova pomníku gen. Šnejdárka
Obnova pomníku ...
Obnova pomníku gen. Šnejdárka