Výstava „Československé vojenské jednotky v SSSR“ v Minsku

Výstava Československé obce legionářské je pouze malou vzpomínkou a poděkováním všem, kteří vzali do rukou zbraně a nesmířili se s fašistickou okupací Československa v březnu 1939.

Dne 22. 4. 2013 byla v Muzeu Velké vlastenecké války v Minsku slavnostně zahájena výstava „Československé vojenské jednotky v SSSR“. Výstava Československé obce legionářské uspořádaná s pomocí vojenského přidělence v Moskvě, podplukovníka Davida Pastyříka, je pouze malou vzpomínkou a poděkováním všem, kteří vzali do rukou zbraně a nesmířili se s fašistickou okupací Československa v březnu 1939.

V rámci vernisáže výstavy proběhla i ceremonie předání veteránských medailí běloruským veteránům účastnícím se osvobození Československa v roce 1945. Mezi oceněnými byli hrdina SSSR V. S. Mičurin, E. V. Zareckij, V. A. Machorkin, Z. V. Korž, K. G. Krochina, D. V. Červjakov a A. K. Červjakova. Veteránská medaile byla udělena i Muzeu Velké vlastenecké války. Ceremonii svými písněmi doprovodil Sbor bývalých dětských obětí nacistických koncentračních táborů.

Výstava „Československé vojenské jednotky v SSSR“ je vůbec prvním projektem svého druhu, který ZÚ Minsk v Bělorusku uspořádal. Běloruští historici vysoce ocenili kvalitu výstavy a na základě jejich doporučení požádalo Muzeum Velké vlastenecké války v Minsku Československou obci legionářskou o možnosti převzetí částí historického materiálu do nových prostor muzea.

Výstava, která byla poprvé představena v ukrajinském Charkově, potrvá v Minsku do 31. 5., odkud bude převezena do Brestu, kde bude probíhat v červnu, tzv. především během výročí oslav Brestské pevnosti (22. 6.).

Text: Dagmar Didenko Novohradská

Oceněná veterán...
Oceněná veteránka Klaudia Grigorievna Krochina
Projev podpluko...
Projev podplukovníka Davida Pastyříka, vojenského přidělence (Moskva)
Slavnostní zahá...
Slavnostní zahájení - ředitel Muzea Velké vlastenecké války Sergej Azaronok
Výstava se od p...
Výstava se od počátku těší velkému zájmu
Při ceremonii v...
Při ceremonii vystoupil soubor bývalých obětí koncentračních táborů
Obchodní rada V...
Obchodní rada Velvyslanectví ČR v Bělorusku Michal Gelbič provádí hosty výstavou
Medaili České o...
Medaili České obce legionářské z rukou tajemníka ČSOL Milana Mojžíše obdržel i ředitel muzea Velké vlastenecké války
Oceněný veterán...
Oceněný veterán Echim Vladimírovič Zareckij