Kalendář událostí

Konference "Rok 1939 jako mezník v dějinách střední Evropy"

 
Od: středa, 25. září 2019 09:00
Do: středa, 25. září 2019 17:00
Autor: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Místo: Hrabyně 192 - Národní památník II. světové války
Kontakt: Ondřej Kolář - Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. / Lubomír Hlavienka - lubomir@Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Poznámky: 

 

Události roku 1939 nejen zásadně změnily mapu střední Evropy, ale také stěžejním způsobem ovlivnily politický, hospodářský, sociální a kulturní vývoj tohoto regionu na desítky let. České země a Polsko v tomto roce zcela ztratily státní suverenitu, politická reprezentace Slovenska a Maďarska vlivem okolností spojila své aspirace s nacistickým Německem. Vypuknutí II. světové války odstartovalo proces rostoucí brutalizace a přivedlo do střední Evropy násilné praktiky, jež region dosud nepoznal – etnické čistky a nucené přesídlování národnostních a náboženských skupin. Likvidace samostatného Polska otevřela cestu pro mocenské ambice Sovětského svazu ve střední Evropě. 

Cílem plánované vědecké konference je přiblížit mezníky roku 1939 s jejich příčinami a důsledky z různých perspektiv. Vítány jsou příspěvky týkající se následujících tematických okruhů:

- politické, právní a diplomatické aspekty
- vojenské operace
- okupační správa
- hospodářský vývoj
- kultura, média a propaganda
- každodenní život

Kontaktními osobami jsou Mgr. Ondřej Kolář, Ph.D. (Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.) a Mgr. Lubomír Hlavienka, Ph.D. (lubomir@Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.). 

Přihlášky, obsahující název příspěvku a abstrakt (do 500 slov) lze zasílat do 15. dubna 2019. O zařazení příspěvku budou uchazeči informováni do konce května.

Konference se uskuteční ve středu 25. září 2019 v Národním památníku II. světové války (Hrabyně 192).

 

facebook