VyhledáváníKalendář událostí

Flat View
Rok
Měsíční pohled
Měsíc
Weekly View
Týden
Daily View
Dnes
Search
Vyhledat

"Strach z nečekaného zazvonění mě nikdy neopustil"

 
Od: pondělí, 12. listopad 2018 19:00
Do: pondělí, 12. listopad 2018 20:30
Autor: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Místo: Praha, Mariánské náměstí 1/98 - Městská knihovna Praha
Kontakt: 
Poznámky: 

 

Filmový sestřih dlouhého rozhovoru s Hanou Hnátovou bude presentovat a komentovat Adam Drda (1971) – novinář a dokumentarista, spolupracovník Paměti národa a Revolver Revue, redaktor rozhlasového pořadu Příběhy 20. století.

Vstup zdarma.

***

Hana Hnátová se narodila jako Lustigová v červnu 1924 v židovské rodině v Praze-Libni. Po nacistické okupaci ji kvůli antisemitským předpisům úřady vyloučily ze studia, krátce pak musela pracovat ve Španělské synagoze, kde třídila nakradený majetek deportovaných Židů. Roku 1942 se spolu s rodiči, bratrem Arnoštem a sestřenicí Irenou dostala do ghetta Terezín, kde mimo jiné zažila ostudnou návštěvu představitelů Mezinárodního výboru Červeného kříže. Na podzim 1944 zavlekli nacisté rodinu Lustigovu do vyhlazovacích a pracovních táborů na východě. Hanin otec byl zavražděn. Hana Hnátová přežila pobyt v Osvětimi, dřinu v pracovním lágru Freiberg a deportaci transportem smrti do koncentračního tábora Mauthausen, kde se dočkala osvobození.

***

Pořad je realizován za podpory MČ Praha 1 – jako součást projektu Pamětníci Prahy 1 promlouvají. Vzniká ve spolupráci s neziskovou organizací Post Bellum, která od roku 2001 vyhledává a nahrává vzpomínky pamětníků klíčových momentů 20. století. Sbírka Paměť národa, v níž jsou rozhovory uloženy, dnes čítá tisíce pamětníků a jako internetový archiv je přístupná široké veřejnosti.

 

 facebook

PartneřiNavštivte© 2015 Českoslovenká obec legionářská
patka