Kalendář událostí

Diskuze "Zapomenutá válka? Evropa mezi Berlínem a Moskvou"

 
Od: čtvrtek, 22. srpen 2019 19:00
Do: čtvrtek, 22. srpen 2019 21:00
Autor: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Místo: Praha, Ostrovní 13 - Knihovna Václava Havla
Kontakt: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.; 222 220 112
Poznámky: 

 

Přesně před osmdesáti lety došlo k podepsání spojenectví mezi německou nacistickou 3. říší a Sovětským svazem. Pakt Ribbentrop-Molotov byl úvodem do druhé světové války. Na jeho základě došlo na území vymazaného z mapy polského státu k prvním kapitolám nejkrvavějšího konfliktu v dějinách. Přesto v globální vzpomínce je tato etapa války často opomíjená a hlavními mezníky zůstávají vpad Německa do Sovětského svazu v červnu 1941 a – de facto současné – zahájění „konečného řešení“. Jaké jsou důvody tohoto opomíjení? Jaký vliv má válka i v dnešních mezinárodních debatách? Jaké ponaučení pro současnost přináší výročí spojenectví dvou totalitních režimů?

Diskutovat na tyto témata budou tři významní historici: Andrey Zubov, spoluautor monumentálních Dějin Ruska ve 20. stoleti; Andrzej Nowak z krakovské Jagellonské univerzity, přední znalec dějin východní Evropy, který nyní vydává postupně mnohosvazkové Dějiny Polska a Tatjana Tönsmeyer z univerzity ve Wuppertalu, která se specializuje na dějiny území okupovaných 3. říší během války.

Pořádá Knihovna Václava Havla a Polský Institut v Praze ve spolupráci s Velvyslanectvím SRN a Letní žurnalistickou školou v Havlíčkově Brodě.

 

facebook