Kalendář událostí

Flat View
Rok
Měsíční pohled
Měsíc
Weekly View
Týden
Daily View
Dnes
Search
Vyhledat

Přednáška "Rudolf Kopecký - život a dílo novináře a bojovníka za svobodu"

 
Od: pondělí, 14. září 2020 17:00
Do: pondělí, 14. září 2020 20:00
Autor: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Místo: Praha, Václavské náměstí 68 - Národní muzeum
Kontakt: 
Poznámky: 

 

O osobnosti významného prvorepublikového žurnalisty, bojovníka za svobodu a exulanta bude přednášet PhDr. Martin Nekola, Ph.D., který je editorem nedávno vydané rozsáhlé autobiografie Rudolfa Kopeckého "Vzpomínky starého novináře". Knihu bude možno na místě zakoupit za zvýhodněnou cenu.

Rudolf Kopecký (vl. jménem Kauders) se narodil v Praze 27. prosince 1893. Studoval na Technické univerzitě v Praze. Během 1. světové války chvíli sloužil na ruské frontĕ. V samostatném Československu pracoval pro periodika Tribuna, Čas a Národní listy, politicky se hlásil k národně demokratické straně Karla Kramáře a tedy do "protihradního" tábora. Byl také aktivním svobodným zednářem a angažoval se v budování československého svobodného zednářství po roce 1918. Významně se zapojil do hnutí Volná myšlenka, které spoluvytvářel. Na jaře 1939 se přidal k zahraničnímu odboji v Polsku, Rumunsku, ve Francii a konečně ve Velké Británii, kterou již neopustil. Rozešel se s koncepcí Edvarda Beneše a odmítal příklon k Sovětskému svazu. Z Londýna otevřeně kritizoval poválečné poměry v Československu. Podílel se na čs. vysílání BBC, přispíval do celé řady pravicově orientovaných exilových tiskovin. Zemřel v Londýnĕ 25. listopadu 1981.

Rudolf Kopecký pracoval na svých pamětech nazvaných "Vzpomínky starého novináře" od počátku 60. let až do své smrti. Jedná se o osm dílů o 2350 stranách strojopisu, v nichž autor velmi čtivou formou popisuje dětství, mládí, studia, život v Rakousku-Uhersku, osobnosti, události, aféry první republiky, dále činnost v zahraničním vojsku za druhé světové války a konečně i různé aspekty poúnorového exilu, které ani v odborné literatuře nebyly detailně rozebrány. Kopecký píše kritickým pohledem, netají se odmítavým postojem k Edvardu Benešovi, přináší zase jiný, unikátní úhel pohledu na moderní československé dějiny.

PhDr. Martin Nekola, Ph.D., politolog a historik, specializuje se na nedemokratické režimy a československý exil po únoru 1948. Autor dvanácti monografií a tří set odborných a populárně naučných článků.

 

facebook