Senátní vzpomínka na popraveného Aloise Eliáše
Ve čtvrtek 19. června 2025 uspořádal Senát Parlamentu České republiky pietní vzpomínkovou akci na významnou osobnost našeho protinacistického odboje i politické reprezentace, jediného předsedu vlády okupované země popraveného Němci za druhé světové války, armádního generála in memoriam Aloise Eliáše. Vzpomínky na tohoto slavného legionáře se vedle senátorek a senátorů zúčastnili také historici a zástupci Československé obce legionářské, ale i studenti gymnázií.
Památce Aloise Eliáše jsme se poklonili u pamětní desky na budově Kolovratského paláce v pražské Valdštejnské ulici. Dnes patří budova ke komplexu Senátu Parlamentu České republiky, ale v době německé okupace se zde nacházela kancelář premiéra Protektorátu Čechy a Morava, sokola a bývalého francouzského legionáře, generála Aloise Eliáše. Ač sám velký vlastenec, rozhodl se přijmout tuto nevděčnou úlohu, aby mohl s německými okupanty vyjednávat možné ústupky v jejich represích a obecně pomáhat v těžkém údělu českému obyvatelstvu. A také, aby mohl napomáhat domácímu odboji. Předával zpravodajsky cenné informace, podporoval rodinám osob ukrývajících se před gestapem a dokonce podnikl atentát otravou na kolaborantské novináře, kterému podlehl Karel Lažnovský. Okamžitě po příchodu zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha v září 1941 byl Eliáš ve své kanceláře v Kolovratském paláci zatčen. Popraven byl 19. června 1942 na střelnici v pražských Kobylisích. Dva týdny poté, co Heyrich podlehl svému poranění z atentátu provedeného československými agenty-parašutisty.
Urnu s popelem generála Eliáše předala jeho manželka Jaroslava manželům Janě a Tomášovi Pasákovým, historikům, kteří po změně politického režimu zajistili důstojné uložení popela manželů Eliášových v místnosti Hrobu neznámého vojína v Národním památníku na Vítkově.
Paní Jana Pasáková (roč. 1943) byla i letos čestným hostem vzpomínkové akce pořádané předsedou senátu panem Milošem Vystrčilem u příležitosti 83. výročí popravy Aloise Eliáše. Dalším čestným hostem byl bývalý předseda vlády a emeritní předseda senátu, právník a publicista pan Petr Pithart. Dalšími zúčastněnými senátory byli pan místopředseda Jiří Oberfalzer, pan Zdeněk Nytra, pan Zdeněk Růžička a paní Jaromíra Vítková. Mezi hosty byl také historik a ředitel Památníku Lidice pan Eduard Stehlík. Československou obec legionářskou zastupoval organizační tajemník br. Jiří Filip, spolu s asistentkou Sekretariátu ČsOL ses. Marcelou Tolarovou a nejmladším členem ČsOL br. Vojtěchem Tolarem. Legionáři zajistili také dvoučlennou čestnou stráž pamětní desky v modrých historických stejnokrojích československé legie z Francie. Připojili se rovněž studenti pražských gymnázií, kteří ten den absolvovali prohlídku Senátu Parlamentu ČR a debatu se senátorky a senátory.
Akce začala položením květin k Eliášově pamětní desce ve Valdštejnské ulici. S ohledem na omezený prostor a ruch ulice se pak všichni přesunuli do dvora Kolovratského paláce, kde mohl promluvit pan Vystrčil, pan Pithart i paní Pasáková. Závěr patřil neformální rozpravě mezi hosty, které mohli využít i přítomní středoškoláci.
text: br. Petr Tolar
foto: Senát PČR, ses. Marcela Tolarová