25 duben

Workshop „Vojáci s přívlastkem c. a k. nebo c. k.?“

MístoPraha 3-Žižkov, U Památníku 2 - Armádní muzeum Žižkov
Datum a čas17:45

www.facebook.com/events/1284068872468234/

Tematický workshop pro veřejnost představí zájemcům tuzemské i zahraniční informační zdroje, které jim mohou být užitečné při pátrání po vojenských osobách zapojených do dění první světové války.

25. 4. 2023 – Vojáci s přívlastkem c. a k. nebo c. k.?

Témata: rakousko-uherská branná soustava – organizace vojska – mechanismus doplňování – evidence vojenských osob – archivní prameny úřední provenience (kmenové listy, kvalifikační listiny, evidence u civilních úřadů) – tištěné úřední seriálové publikace (osobní věstníky, schematismy a pořadní listiny)

Lektoři: Mgr. Tomáš Kykal, Mgr. Marek Fišer (VHÚ Praha)
Host: Mgr. Miroslav Jelen (VÚA-VHA)

Na setkání si budeme povídat nejen o tom, kde lze takové zdroje najít, jak v se v nich zorientovat a efektivně hledat, ale zaměříme se i na interpretaci zjištěných údajů a jejich souvislostí. Budeme se přitom snažit v co největší míře využívat online dostupné digitální dokumenty, databáze a nástroje, které práci značně usnadňují. Získané znalosti mohou zájemci využít například při bádání o rodinné minulosti. Ostatně téměř každý z nás má mezi svými předky někoho, kdo byl do tehdy největšího vojenského konfliktu zatažen.

Obsazenost jednotlivých workshopů je limitována 40 místy, proto je nezbytné si účast včas zarezervovat na adrese rezervaceakce@vhu.cz. Přednášky začínají v 18 h, sraz účastníků je 17, 45 v recepci Armádního muzea Žižkov, U Památníku 2, Praha 3.