23 září

810. výročí premiéry dětské opery Brundibár

MístoTerezín, Tyršova 204 - Památník Terezín (Magdeburský kasárna)
Datum a čas17:00

www.facebook.com/events/3611363899185501/

23. září 1943 se v půdním divadle Magdeburských kasáren odehrálo první terezínské představení legendární dětské opery Brundibár. U příležitosti 80. výročí od premiéry opery v Terezíně připravil Památník Terezín ve stejném autentickém prostoru představení Brundibára v podání studentů a studentek gymnázia v německém Wülfrathu.

Dětskou operu Brundibár napsal skladatel Hans Krása v roce 1938, své premiéry se ale dočkala až na přelomu let 1942 a 1943 v židovském sirotčinci v Praze. Skladatel Hans Krása byl mezitím v srpnu 1942 převezen transportem do terezínského ghetta a pražskou premiéru své opery neviděl. V ghettu se Hans Krása setkal s dětmi, které účinkovaly v původním pražském představení Brundibára. Podařilo se rovněž přivézt partituru klavírního výtahu Brundibára, podle které Krása vytvořil novou, „terezínskou“, verzi opery. Zkoušelo se po dobu jednoho a půl měsíce a terezínská premiéra proběhla 23. září 1943 na půdě Magdeburských kasáren za doprovodu desetičlenného orchestru. Představení se stalo velmi populární a do září 1944 proběhlo asi 55 repríz. Většina dětských protagonistů se konce války nedožila.

Studenti z Wülfrathu operu představili nejen ve Wülfrathu, ale také v lotyšské Rize či v Izraeli. V Izraeli ji odehráli společně s přeživším Zvi Cohenem, který hrál v Brundibárovi během války přímo v Terezíně. Nemůže bohužel osobně do Terezína přijet, ale namluvil nám video zdravici a zúčastní se akce alespoň na dálku, přes online stream.

Slavnostní představení se uskuteční v sobotu 23. září 2023 od 17:00, vstup je zdarma! Akce bude v jazyce německo-českém a vzhledem k omezené kapacitě prostoru doporučujeme rezervaci místa na emailu lada@pamatnik-terezin.cz. Pokud byste chtěli přijet dříve, můžete si na základě předchozí rezervace místa do divadla zdarma prohlédnout expozici o umění v ghettu, umístěnou přímo v Magdeburských kasárnách.