Akce - Legie 100 - 2017

8červenec
Zborov 1917-2017

Rekonstrukce bitvy u Zborova mají v naší historii své neodmyslitelné místo. Vždyť divadelní představení, ale také bojové ukázky plné výstřelů bavily diváky již od 20. let minulého století a tato tradice setrvává dodnes. V porevolučním období se jedná již o čtvrtou ukázku, která svým rozsahem patří mezi ty největší. 

Zobrazit více
9červenec
Zborov 1917-2012

Při příležitosti 95. výročí slavné bitvy u Zborova proběhla třetí rekonstrukce zborovské bitvy, při které se v zákopech představili českoslovenští legionáři a vojáci rakousko-uherské armády. V prostorách Josefovské pevnosti měli diváci možnost shlédnou dobový tábor vojáků, mnoho raritních exponátů a také naučné panely mapující hrdinství československých legionářů na ruské frontě. Pro děti byly připraveny dovednostní souteže v podobě střelby na cíl, hodu granátem a také kreslení dle předlohy s vědomostním testem. Vrcholem celé akce byla samotná rekonstrukce bitvy, které se zúčastnilo na 220 stejnokrojovaných vojáku z Ruské federace,  a bitvě přihlíželo několik tisíc diváků.


Více informací o bitvě u Zborova a rekonstrukci samotné najdete na www.zborov1917.cz.

Zobrazit více
30září
100 let československého dělostřelectva

Bitva u Zborova a spolehlivost, kterou naši legionáři prokázali, znamenaly možnost rychlého rozvoje našich sil v Rusku a rozšiřování Československé střelecké brigády na divizi a sbor. Vznik a rychlé rozšiřování útvarů československého dělostřelectva tak připadá na druhou polovinu roku 1917. Vznik samostatného československého dělostřelectva jsme připomněli za podpory Ministerstva obrany ČR spolu s kluby vojenské historie a 13. dělostřeleckým plukem "Jaselským" dne 30. září v areálu Ravelinu No. XIV v dělostřelecké pevnosti Josefov. 

Zobrazit více
1prosinec
„ZBOROV, NÁŠ VZOR! 1917-2017“ V. konference Československé obce legionářské

Jménem Československé obce legionářské si vás dovolujeme srdečně pozvat na jubilejní 5. ročník mezinárodní konference ČsOL s tematickým názvem „Zborov, náš vzor!“. Setkání profesionálních i amatérských historiků se uskuteční ve dnech 1. a 2. prosince v Praze a Pardubicích. Hlavními tématy konference jsou 100. výročí bitvy u Zborova v roce 1917 a události roku 1942, od nichž letos uplynulo 75 let.

Zobrazit více