6 březen

Debata „Gusen – tábor pro vyhlazení elit“

MístoPraha 1-Nové Město, Ostrovní 129/13 - Knihovna Václava Havla
Datum a čas19:00

www.facebook.com/events/586655726645337/

Koncentrační tábor Mauthausen patří mezi nejdůležitější místa paměti spjatá s likvidací českých odpůrců nacismu. Není však příliš známá skutečnost, že pobočka Mauthausenu – tábor Gusen, nacházející se o několik kilometrů dál – je velmi významným místem pro Poláky. Už v okamžiku vzniku je v německých dokumentech označován jako „Vernichtungslager für die polnische Intelligenz„. Proto se o něm občas v Polsku hovoří jako o „druhé“ nebo „západní“ Katyni. Na rozdíl od Mauthausenu dnes v Gusenu stopy po dávném táboře prakticky nenajdete a snahy o důstojnou připomínku obětí tábora stále trvají.

Debatu o minulosti a současnosti tábora v Gusenu zahájí dokumentární snímek V Gusenu režiséra Marka Zające a Mirosława Krzyszkowského. Dále vystoupí historici Vlastislav Janík (český zástupce v Mezinárodním mauthausenském výboru), Jan Rydel z Evropské sítě paměti a solidarity a také paní Martha Gammer, členka lokálního sdružení Gedenkdienstkomitee Gusen.

Organizátory debaty jsou Knihovna Václava Havla, Evropská síť Paměti a solidarity, Muzeum paměti 20. století a Polský institut v Praze.