15 červen

Festival Zámeček: Vyšší princip (1960)

MístoPardubice IV, Průmyslová 558 - Památník Zámeček Pardubice
Datum a čas21:00

www.facebook.com/events/999338954559045/

Výročí heydrichiády si letos Památník Zámeček připomíná také filmem Vyšší princip (1960), jehož projekce proběhne v rámci Festivalu Zámeček. Příběh jednoho z nejlepších československých filmů odehrávajících se za 2. světové války je zasazen přímo do června 1942 a sleduje dění, které následovalo po vraždě středoškolského studenta nacistickým režimem.

◾Kdy: čtvrtek 15. června od 21:00
◾Kde: letní kino na louce u Památníku Zámeček
◾Vstupné: dobrovolné

Snímek unikající dobovému schematismu se opírá o vraždu šestnáctiletého příbramského gymnazisty Antonína Stočesa, který byl v době heydrichiády zatčen a popraven za výraz odporu proti nacistické zvůli. Přestože vyprávění se soustřeďuje na nesmiřitelně hrdinské morální gesto třídního profesora trojice zatčených studentů – latináře Málka ve vynikajícím podání Františka Smolíka – dává prostor i postojům ostatních příslušníků maloměstské society. Krejčíkovo střídmě koncipované mistrovské dílo tak není ódou na idealizovanou českou povahu ani holdem klasickým mravním hodnotám, ale nesmiřitelnou sondou do svědomí národa, jenž historicky jen zřídkakdy projevoval jednotu v boji s nepřítelem. (Zdroj: Národní filmový archiv)

Doporučujeme vzít si s sebou deku, kapacita míst k sezení je omezená. V případě velmi nepříznivého počasí se projekce přesune do kinosálu Památníku Zámeček.