27 únor

Legiovlak v Banské Štiavnici (SR)

Datum a čas9. 6. 2019

9. 6. 2019

Nádraží v Banské Štiavnici je čtvrtou zastávkou legionářského vlaku při jeho letošním putování po městech Slovenské republiky. Široké veřejnosti bude Legiovlak v Banské Štiavnici přístupný zdarma v neděli 9. června. Ve všední dny od 8 do 18 a o víkendu od 9 do 19 hodin. Ve středu 5. června proběhne mezi desátou a jedenáctou hodinou slavnostní přivítání Legiovlaku. 

Legiovlak se skládá ze 14 zrekonstruovaných vagonů, které představují vojenský ešalon. Těmito vlaky se desetitisíce čs. legionářů přepravily v letech 1918–1920 napříč Ruskem po Transsibiřské magistrále a průjezd si často musely vynutit bojem s bolševiky. Legiovlak se skládá z vozů polní pošty, těplušky, zdravotního, filmového, velitelského, štábního, obrněného, prodejního, krejčovského, kovářského (zrekonstruován na Slovensku), ubytovacího a dvou plošinových vozů. Ve všech vozech bude na návštěvníky čekat věrná rekonstrukce vybavení, legionáři v dobových stejnokrojích, ale také originální exponáty a několik stovek fotografií na panelech mapujících historii čs. legií. 

Cílem Legiovlaku je zaujmout především nejmladší generaci. Školy proto mohou exkurze svých tříd objednávat na http://legie100.com/legiovlak v kolonce Rezervace prohlídky pro školy. Neobjednaným školním skupinám nelze garantovat možnost komentované prohlídky. 


 LEGIOVLAK A2R B Stiavnica 1