23 květen

Legiovlak v Českých Budějovicích

Datum a čas16. 9. - 28. 9. 2015

16. 9. – 28. 9. 2015

V polovině září přijede Legiovlak – legionářské muzeum na kolejích na českobudějovické Hlavní nádraží. Deset zrekonstruovaných vagonů představí život a boj legionářů na Transsibiřské magistrále během první světové války. Veřejnosti bude k dispozici zdarma až do 27. září, poté vlak odjíždí do Jihlavy. Široké veřejnosti bude Legiovlak přístupný zdarma. Ve všední dny od 8 do 18 a o víkendu od 9 do 19 hodin. Každou celou hodinu od 13:00 probíhají komentované prohlídky s průvodci (zdarma).

POZOR! Vzhledem k bezproblémovému provedení technické kontroly Legiovlaku před další cestou bude Legiovlak přístupný v Českých Budějovicích proti původnímu plánu i v den státního svátku 28. září 2015.

mapky CB

 Klikněte na mapu a zjistíte, kde Legiovlak stojí

Legiovlak se skládá z 10 zrekonstruovaných vagonů, které představují vojenský ešalon. Těmito vlaky se desetitisíce čs. legionářů přepravily v letech 1918–1920 napříč Ruskem po Transsibiřské magistrále a průjezd si často musely vynutit bojem s bolševiky. Legiovlak se skládá z vozů polní pošty, těplušky, zdravotního, štábního, obrněného, prodejního, kovářského (zrekonstruován na Slovensku), ubytovacího a dvou plošinových vozů. Ve všech vozech bude na návštěvníky čekat věrná rekonstrukce vybavení, legionáři v dobových stejnokrojích, ale také originální exponáty a několik stovek fotografií na panelech mapujících historii čs. legií. 

Cílem Legiovlaku je zaujmout především nejmladší generaci, a proto byly na Liberecku osloveny základní a střední školy, které mohou exkurze svých tříd nahlašovat na adrese  skoly@legiovlak.cz.


Následující sobotu a neděli (19. – 20. 9.) bude v Plukovní prodejně legiovlaku probíhat od 14:00 hod do 16:00 hod autogramiáda knihy Bratrstvo. Její autor, pan Dalibor Vácha, rád zodpoví otázky týkající se knihy i života čs. legionářů na Rusi. Kniha bude k zakoupení na místě. 

bratrstvo

 


Po Českých Budějovicích bude Legiovlak pokračovat do Jihlavy, ale také do Brna, Zlína a Břeclavi. Pouť Legiovlaku skončí v roce 2020 a do té doby projede celou republiku a zavítá i na Slovensko. 

LEGIOVLAK A3 CB

 

17:00 hod –