27 únor

Legiovlak v Lučenci (SR)

Datum a čas10. - 11. 6. 2019

10. – 11. 6. 2019

Nádraží v Lučenci je pátou zastávkou legionářského vlaku při jeho letošním putování po městech Slovenské republiky. Široké veřejnosti bude Legiovlak v Lučenci přístupný zdarma od pondělí 10. do úterý 11. června. Ve všední dny od 8 do 18 a o víkendu od 9 do 19 hodin. V pondělí 10. června proběhne mezi desátou a jedenáctou hodinou slavnostní přivítání Legiovlaku. 

Legiovlak se skládá ze 14 zrekonstruovaných vagonů, které představují vojenský ešalon. Těmito vlaky se desetitisíce čs. legionářů přepravily v letech 1918–1920 napříč Ruskem po Transsibiřské magistrále a průjezd si často musely vynutit bojem s bolševiky. Legiovlak se skládá z vozů polní pošty, těplušky, zdravotního, filmového, velitelského, štábního, obrněného, prodejního, krejčovského, kovářského (zrekonstruován na Slovensku), ubytovacího a dvou plošinových vozů. Ve všech vozech bude na návštěvníky čekat věrná rekonstrukce vybavení, legionáři v dobových stejnokrojích, ale také originální exponáty a několik stovek fotografií na panelech mapujících historii čs. legií. 

Cílem Legiovlaku je zaujmout především nejmladší generaci. Školy proto mohou exkurze svých tříd objednávat na http://legie100.com/legiovlak v kolonce Rezervace prohlídky pro školy. Neobjednaným školním skupinám nelze garantovat možnost komentované prohlídky. 


 LEGIOVLAK A2R Lucenec 1