1 únor

Legiovlak v Mostě

Datum a čas21. - 27. 4. 2018

21. – 27. 4. 2018

Nádraží v Mostě je sedmou zastávkou legionářského vlaku při jeho letošním putování po okresních a dalších městech České republiky. Široké veřejnosti bude Legiovlak v Mostě přístupný zdarma každý den od soboty 21. až do pátku 27. dubna. Ve všední dny od 8 do 18 a o víkendu od 9 do 19 hodin. Přístup odbavovací halou nádraží na 1. nástupiště. 

mapa Most

Klikněte na mapu a zjistíte, kde Legiovlak stojí.

Legiovlak se skládá ze 13 zrekonstruovaných vagonů, které představují vojenský ešalon. Těmito vlaky se desetitisíce čs. legionářů přepravily v letech 1918–1920 napříč Ruskem po Transsibiřské magistrále a průjezd si často musely vynutit bojem s bolševiky. Legiovlak se skládá z vozů polní pošty, těplušky, zdravotního, filmového, velitelského, štábního, obrněného, prodejního, krejčovského, kovářského (zrekonstruován na Slovensku), ubytovacího a dvou plošinových vozů. Ve všech vozech bude na návštěvníky čekat věrná rekonstrukce vybavení, legionáři v dobových stejnokrojích, ale také originální exponáty a několik stovek fotografií na panelech mapujících historii čs. legií. 

Cílem Legiovlaku je zaujmout především nejmladší generaci, a proto budou na Mostecku osloveny základní a střední školy, které mohou exkurze svých tříd objednávat na http://legie100.com/legiovlak  v kolonce Rezervace prohlídky pro školy. Neobjednaným školním skupinám nelze garantovat možnost komentované prohlídky. 


DOPROVODNÝ PROGRAM

Součástí doprovodného programu zastávky Legiovlaku v Mostě budou dvě historické přednášky. Obě přednášky začínají od 18 hodin a uskuteční se v promítacím voze Legiovlaku. 

Nejprve v pondělí 23. 4. 2018 přednáška Mgr. Jiřího Šlajsna (Oblastní muzeum Most) „Mostecko 1918: Ozbrojený střet Provincie Deutschböhmen a Československé republiky„. 

Následně ve středu 25. 4. 2018 přednáška br. Tomáše Novotného „Železniční vojska v Rusku (400 vlaků v občanské válce a přínos legionářů pro taktiku a stavbu vlaků v SSSR)„.


 LEGIOVLAK A2R Most