6 září

Legiovlak v Opavě

Datum a čas23. - 29. 9. 2016

23. – 29. 9. 2016

Nádraží Opava-Východ bude dvaadvacátou zastávkou legionářského vlaku při jeho letošním putování po městech České republiky. Zpřístupění Legiovlaku se uskuteční v pátek 23. září v 10 hodin za přítomnosti četných vzácných hostů. Široké veřejnosti bude Legiovlak v Opavě přístupný zdarma každý den až do 29. září. Ve všední dny od 8 do 18 a o víkendu od 9 do 19 hodin.

Mapa Opava

Klikněte na mapu a zjistíte, kde Legiovlak stojí

Legiovlak se skládá z 12 zrekonstruovaných vagonů, které představují vojenský ešalon. Těmito vlaky se desetitisíce čs. legionářů přepravily v letech 1918–1920 napříč Ruskem po Transsibiřské magistrále a průjezd si často musely vynutit bojem s bolševiky. Legiovlak se skládá z vozů polní pošty, těplušky, zdravotního, filmového, štábního, obrněného, prodejního, krejčovského, kovářského (zrekonstruován na Slovensku), ubytovacího a dvou plošinových vozů. Ve všech vozech bude na návštěvníky čekat věrná rekonstrukce vybavení, legionáři v dobových stejnokrojích, ale také originální exponáty a několik stovek fotografií na panelech mapujících historii čs. legií. 

Cílem Legiovlaku je zaujmot především nejmladší generaci, a proto byly na Opavsku osloveny základní a střední školy, které mohou exkurze svých tříd nahlašovat na adrese skoly@legiovlak.cz, nebo na tel.: 734 316 642. Neobjednaným školním skupinám nemůžeme garantovat možnost komentované prohlídky.


LEGIOVLAK A3 Opava