1 únor

Legiovlak v Oseku

Datum a čas28. - 29. 4. 2018

28. – 29. 4. 2018

Nádraží v Oseku je osmou zastávkou legionářského vlaku při jeho letošním putování po okresních a dalších městech České republiky. Široké veřejnosti bude Legiovlak na nádraží Osek-město přístupný zdarma každý den od soboty 28. do neděle 29. dubna, od 9 do 19 hodin. Přístup přes přechody na druhou stranu kolejiště, přístup do soupravy ze zadní strany. 

mapa Osek

Klikněte na mapu a zjistíte, kde Legiovlak stojí.

Legiovlak se skládá ze 13 zrekonstruovaných vagonů, které představují vojenský ešalon. Těmito vlaky se desetitisíce čs. legionářů přepravily v letech 1918–1920 napříč Ruskem po Transsibiřské magistrále a průjezd si často musely vynutit bojem s bolševiky. Legiovlak se skládá z vozů polní pošty, těplušky, zdravotního, filmového, velitelského, štábního, obrněného, prodejního, krejčovského, kovářského (zrekonstruován na Slovensku), ubytovacího a dvou plošinových vozů. Ve všech vozech bude na návštěvníky čekat věrná rekonstrukce vybavení, legionáři v dobových stejnokrojích, ale také originální exponáty a několik stovek fotografií na panelech mapujících historii čs. legií. 

Cílem Legiovlaku je zaujmout především nejmladší generaci, a proto budou na Osecku osloveny základní a střední školy, které mohou exkurze svých tříd objednávat na http://legie100.com/legiovlak  v kolonce Rezervace prohlídky pro školy. Neobjednaným školním skupinám nelze garantovat možnost komentované prohlídky. 


DOPROVODNÝ PROGRAM

Součástí doprovodného programu zastávky Legiovlaku v Oseku bude výstava dobového ležení, zbraní a výstroje československých legionířů a ruských kozáků z období první světové války. 

Zároveň bude v sobotu 28. a neděli 29. 4. 2018, od 9 do 19 hodin, otevřena expozice Klubu přátel krušnohorské železnice v budobě nádraží Osek-město. Expozice se týká zčásti železnice všeobecně, zčásti přímo moldavské trati. V expozici jsou umístěna rúzná historická zařízení, staniční jízdní řády, jízdenky a podobné exponáty. V provozu budou modelová kolejiště. 


 LEGIOVLAK A2R Osek