23 květen

Legiovlak v Pardubicích

Datum a čas28. 8. - 13. 9. 2015

28. 8. – 13. 9. 2015

Na samý závěr prázdnin 28. srpna dorazí Legiovlak – legionářské muzeum na kolejích na pardubické Hlavní nádraží. Deset zrekonstruovaných vagonů představí život a boj legionářů na Transsibiřské magistrále během první světové války. Veřejnosti bude k dispozici zdarma až do oslav 200. výročí narození Jana Pernera 13. září, poté vlak odjíždí do Českých Budějovic. Široké veřejnosti bude Legiovlak přístupný zdarma. Ve všední dny od 8 do 18 a o víkendu od 9 do 19 hodin. Každou celou hodinu od 13:00 probíhají komentované prohlídky s průvodci (zdarma).

Legiovlak Pardubice

 Klikněte na mapu a zjistíte, kde Legiovlak stojí

Legiovlak se skládá z 10 zrekonstruovaných vagonů, které představují vojenský ešalon. Těmito vlaky se desetitisíce čs. legionářů přepravily v letech 1918–1920 napříč Ruskem po Transsibiřské magistrále a průjezd si často musely vynutit bojem s bolševiky. Legiovlak se skládá z vozů polní pošty, těplušky, zdravotního, štábního, obrněného, prodejního, kovářského (zrekonstruován na Slovensku), ubytovacího a dvou plošinových vozů. Ve všech vozech bude na návštěvníky čekat věrná rekonstrukce vybavení, legionáři v dobových stejnokrojích, ale také originální exponáty a několik stovek fotografií na panelech mapujících historii čs. legií. 

Cílem Legiovlaku je zaujmout především nejmladší generaci, a proto byly na Liberecku osloveny základní a střední školy, které mohou exkurze svých tříd nahlašovat na adrese  skoly@legiovlak.cz.

Po Pardubicích bude Legiovlak pokračovat do Českých Budějovic, Jihlavy, ale také do Brna, Zlína a Břeclavi. Pouť Legiovlaku skončí v roce 2020 a do té doby projede celou republiku a zavítá i na Slovensko. 

LEGIOVLAK A3 Pardubice 

 

 

17:00 hod –