1 únor

Legiovlak v Rumburku

Datum a čas15. - 19. 5. 2018

15. – 19. 5. 2018

Nádraží v Rumburku je jedenáctou zastávkou legionářského vlaku při jeho letošním putování po okresních a dalších městech České republiky. Široké veřejnosti bude Legiovlak v Rumburku přístupný zdarma každý den od úterý 15. až do soboty 19. května. Ve všední dny od 8 do 18 a v sobotu od 9 do 19 hodin. Legiovlak bude přistaven na druhé koleji u výpravní budovy nádraží. 

mapa Rumburk

Klikněte na mapu a zjistíte, kde Legiovlak stojí. 

Legiovlak se skládá ze 13 zrekonstruovaných vagonů, které představují vojenský ešalon. Těmito vlaky se desetitisíce čs. legionářů přepravily v letech 1918–1920 napříč Ruskem po Transsibiřské magistrále a průjezd si často musely vynutit bojem s bolševiky. Legiovlak se skládá z vozů polní pošty, těplušky, zdravotního, filmového, velitelského, štábního, obrněného, prodejního, krejčovského, kovářského (zrekonstruován na Slovensku), ubytovacího a dvou plošinových vozů. Ve všech vozech bude na návštěvníky čekat věrná rekonstrukce vybavení, legionáři v dobových stejnokrojích, ale také originální exponáty a několik stovek fotografií na panelech mapujících historii čs. legií. 

Cílem Legiovlaku je zaujmout především nejmladší generaci, a proto budou na Rumbursku osloveny základní a střední školy, které mohou exkurze svých tříd objednávat na http://legie100.com/legiovlak  v kolonce Rezervace prohlídky pro školy. Neobjednaným školním skupinám nelze garantovat možnost komentované prohlídky. 


DOPROVODNÝ PROGRAM

Zastávka Legiovlaku v Rumburku bude součástí programu oslav 100. výročí Rumburské vzpoury. 

V sobotu 19. 5. 2018 se od 9:30 do 10:30 uskuteční u železničního přejezdu Dymník bojová ukázka bitvy československých legionářů u Zlatoustu z roku 1918. 

2018-05-12 - Rumburská vzpoury - Rumburk


 LEGIOVLAK A4 Rumburk