8 únor

Legiovlak v Ústí nad Orlicí

Datum a čas2. 5. - 7. 5. 2017

2. 5. – 7. 5. 2017

Nádraží v Ústí nad Orlicí je osmou zastávkou legionářského vlaku při jeho letošním putování po okresních a dalších městech České republiky. Zpřístupění Legiovlaku se uskuteční v úterý 2. května v 10 hodin za přítomnosti četných vzácných hostů. Široké veřejnosti bude Legiovlak v Ústí nad Orlicí přístupný zdarma každý den až do neděle 7. května. Ve všední dny od 8 do 18 a o víkendu od 9 do 18 hodin.

Mapa Ústí nad Orlicí

 Klikněte na mapu a zjistíte, kde Legiovlak stojí

Legiovlak se skládá ze 13 zrekonstruovaných vagonů, které představují vojenský ešalon. Těmito vlaky se desetitisíce čs. legionářů přepravily v letech 1918–1920 napříč Ruskem po Transsibiřské magistrále a průjezd si často musely vynutit bojem s bolševiky. Legiovlak se skládá z vozů polní pošty, těplušky, zdravotního, filmového, velitelského, štábního, obrněného, prodejního, krejčovského, kovářského (zrekonstruován na Slovensku), ubytovacího a dvou plošinových vozů. Ve všech vozech bude na návštěvníky čekat věrná rekonstrukce vybavení, legionáři v dobových stejnokrojích, ale také originální exponáty a několik stovek fotografií na panelech mapujících historii čs. legií. 

Cílem Legiovlaku je zaujmout především nejmladší generaci, a proto budou na Ústeckoorlicku osloveny základní a střední školy, které mohou exkurze svých tříd objednávat na http://legie100.com/legiovlak  v kolonce Rezervace prohlídky pro školy. Neobjednaným školním skupinám nelze garantovat možnost komentované prohlídky. 


LEGIOVLAK A3 Usti nO